Bezpieczeństwo w górach

Najpopugory 4larniejszym kierunkiem wyjazdów na zimowy wypoczynek są góry. Ferie zimowe to zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, wspaniała okazja do szusowania na stokach, spacerów w poszukiwaniu zapierających dech w piersiach zimowych krajobrazów oraz zabaw na śniegu i lodzie. Aby przywieźć z ferii jedynie pozytywne wspomnienia, należy pamiętać jednak o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. O tym jak bezpiecznie korzystać z uroków wypoczynku pod Giewontem rozmawiamy dziś z Andrzejem Frączystym-Karbowcem, licencjonowanym przewodnikiem tatrzańskim, ratownikiem TOPR.


Joanna Błońska: Okres ferii zimowych jest obecnie w pełni. Jakie formy wypoczynku poleciłby Pan turystom przyjeżdzającym na Podhale?

Andrzej Frączysty: Sympatykom białego szaleństwa polecam jazdę na nartach zjazdowych, a także narty biegowe i śladowe na specjalnie przygotowanych trasach. Grupy indywidualne, szkolne i młodzieżowe mogą spacerować po niektórych dolinach tatrzańskich wraz z przewodnikiem.

JB: Jakie Pana zdaniem największe niebezpieczeństwa czyhają w Tatrach na turystów?

AF: Największe zagrożenia dla turystów to lawiny śnieżne oraz oblodzenia na szlakach na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

JB: Aby uniknąć zagrożeń i w pełni cieszyć się z zimowego wypoczynku potrzebne jest odpowiednie przygotowanie. Jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa, które powinny być znane wszystkim turystom wybierającym się zimą w góry?

AF: Podstawową zasadą jest sprawdzenie pogody w danym dniu, kiedy planujemy wycieczkę. Nie powinniśmy wychodzić w góry w pojedynkę, najlepiej jest iść w większej grupie. W zależności od długości i skali trudności trasy zabieramy plecak, apteczkę, buty górskie, czapkę, rękawiczki, naładowany telefon komórkowy, herbatę do termosu i coś do jedzenia. Jeśli widzimy, że pogoda się zmienia, nadchodzi śnieżyca to zawracamy jak najszybciej z powrotem bezpieczną trasą. Nie próbujemy wychodzić w wyższe partie gór.

JB: W jakich sytuacjach radzi Pan turystom planującym górskie wycieczki skorzystać z usług przewodnika tatrzańskiego?

AF: Wszystkie wycieczki zorganizowane powyżej 10 osób na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego powinny mieć przewodnika tatrzańskiego. Ma on odpowiednie rozeznanie w danym terenie i potrafi dobrać trasę wycieczki dla konkretnej grupy osób.

JB: Często turyści wybierają trasę na zimową wyprawę na podstawie swoich doświadczeń z letnich wędrówek. Czy Pana zdaniem jest to uzasadniona praktyka?

AF: Tam gdzie wędrujemy latem, czyli w wyższe partie gór nie możemy iść zimą, ze względu na lawiny śnieżne, oblodzenia i zbyt krótki dzień.

Andrzej Frączysty-KarbowiecJB: Zna Pan góry jak własną kieszeń. Jakie trasy poleciłby Pan w okresie zimowym osobom niezaprawionym w górskich wędrówkach, a jakie osobom posiadającym doświadczenie?

AF: W okresie zimowym polecam do wędrówek:

– Dolinę Chochołowską – do schroniska na Polanie Chochołowskiej,

– Dolinę Kościeliską – do schroniska na Hali Ornak,

– Dolinę Strążyską – do schroniska na Polanie Strążyskiej,

– Dolinę Bystrą – Kalatówki – Hala Kondratowa.

Ważne jest sprawdzenie stopnia zagrożenia lawinowego w danym dniu. Bardziej ambitnym turystom polecam przejście z Kuźnic przez Boczań na Halę Gąsienicową. Dobrze jest zabrać ze sobą kijki.

JB: Dziękuję bardzo za rozmowę!


Źródło ilustracji: Archiwum prywatne Pana Andrzeja Frączystego-Karbowca.