Internet wiarygodnym źródłem danych?

 

9945108_xxlInternet jest popularnym źródłem informacji, zawierającym wiadomości z różnych dziedzin życia. Ludzie chętnie pogłębiają swoją wiedzę i poszukują odpowiedzi na nurtujące pytania przy wykorzystaniu tej technologii. Należy jednak być ostrożnym co do zawartości merytorycznej treści prezentowanych na stronach. Zwłaszcza informacje z dziedziny zdrowia i medycyny wymagają weryfikacji. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek na temat tego, jak właściwie korzystać z zasobów internetowych.

 

Przy przeglądaniu stron internetowych, należy zastanowić się, czy prezentowane informacje są wiarygodne, czy autor tekstu jest osobą kompetentną. Na stronach internetowych można bowiem trafić na wiele sądów wyrażanych przez osoby, które ukrywają się pod pseudonimem, zatem nie możemy zweryfikować ich uprawnień, często są to subiektywne opinie, a nie obiektywne dane poparte dowodami naukowymi i aktualną wiedzą i praktyką medyczną.

Wyszukiwarki internetowe są częstym źródłem wiedzy rodziców z zakresu szczepień ochronnych. Niestety, znaczny odsetek rodziców bezkrytycznie przyjmuje dostępne w sieci informacje nt. szczepień. Opiekunowie bez konsultacji z ekspertami w tej dziedzinie – czyli pediatrami, bądź personelem pielęgniarskim podejmują decyzję o niezaszczepieniu swojego dziecka, bazując wyłącznie na wiedzy zdobytej w sieci.

Pamiętajmy jednak, że podczas poszukiwania informacji, ważne jest aby strona, z której czerpiemy informacje była źródłem wiarygodnym i zawierała aktualne, naukowo potwierdzone dane.

 

Wyszukując informacje w Internecie zwracajmy uwagę przede wszystkim na:

wiarygodność danych:

  • powinna zostać podana informacja o autorze tekstu (nazwisko/nazwa, adres, adres mailowy osoby lub organizacji odpowiedzialnej za treści);
  • jasno sformułowany jest cel utworzenia strony/artykułu;
  • podana jest informacja o tym, kto jest adresatem zawartości strony/artykułu.

 

bibliografię/źródło danych:

  • każda zamieszczona informacja, w tym podanie danych np. o zachorowalności, działaniach niepożądanych, powinna zawierać referencje (źródło danych).

 

aktualizację:

  • Na stronie internetowej powinna zostać podana informacja o ostatniej aktualizacji;
  • treści zawarte na stronie powinny być nieustannie aktualizowane (tak, aby zawierały najnowsze informacje).

 

obiektywność:

  • cel utworzenia strony powinien zostać jasno określony (np. informacyjny, edukacyjny, promocyjny, komercyjny);
  • zamieszczone na stronie internetowej informacje powinny być obiektywne, a nie propagandowe czy perswazyjne;
  • strona nie powinna zawierać ukrytego celu reklamowego.

 

 

Korzystajmy ze źródeł internetowych w sposób racjonalny, dokonując selekcji artykułów. Pamiętajmy, że powszechność i łatwość dostępu do sieci daje każdemu możliwość publikowania treści na różne tematy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zawsze starajmy się zaczerpnąć informacji u specjalisty z danej dziedziny.

 

Źródło:

  1. http://www.hon.ch/ [dostęp: 02.04.2014r.]
  2. EC ‘Quality Criteria for Health-Related Websites’ European Commission. eEurope 2002: quality criteria for health related w. ebsites. Office for Official Publications of the European Communities; 2002
  1. Health Literacy and Internet. Recommendations to promote Health Literacy by the means of the Internet http://eurohealthnet.eu/sites/eurohealthnet.eu/files/publications/pu_8.pdf [14.01.2015]

 

Komentowanie jest wyłączone