Modne i pomocne – aplikacje mobilne

smartphone, aplikacje mobilne, smartfonSmartphone stał się jednym z najpopularniejszych urządzeń mobilnych ostatnich lat. Według danych przedstawionych w raporcie „POLSKA.JEST.MOBI.” w pierwszym półroczu 2015 roku (do maja) 58% Polaków było w posiadaniu smartphona. Oznacza to, że „w kieszeni Polaków” znajdowało się ok. 19 mln urządzeń tego typu. Równie popularne jak smartphony stały się aplikacje mobilne, z których możemy korzystać na tych właśnie urządzeniach. Szereg aplikacji dotyczy zdrowia, a więcej o nich dowiesz się z raportu Ogólnopolskiego Systemu Opieki Zdrowotnej (OSOZ)), o którym wspominamy w tym artykule.

Smartphone, czyli w rozumieniu dosłownym, inteligentny telefon stał się nieodłącznym atrybutem codzienności. Smartphone łączy w sobie funkcje telefonu komórkowego i przenośnego komputera. Nieustanna ewolucja tych urządzeń pozwala na zwiększenie ich użyteczności, co przekłada się na coraz to większe zadowolenie ich użytkowników. Telefon dla wielu nie jest już jedynie środkiem umożliwiającym wykonywanie/odbieranie połączeń czy redagowanie wiadomości tekstowych (SMS). Najczęściej służy nam do przeglądania stron internetowych, odbierania poczty i wysyłania wiadomości e-mail. Telefon zastępuje nam także aparat fotograficzny, niejednokrotnie mając lepsze parametry niż typowa „cyfrówka”. Jest to także urządzenie, które pomaga nam dotrzeć do wyznaczonego celu pełniąc funkcję nawigacji. Większość nowych modeli pozwala także odczytywać dokumenty biurowe, co na pewno ułatwia pracę wielu osobom.

W ostatnim czasie na popularności zyskują także coraz to nowsze aplikacje mobilne. Aplikacja mobilna to ogólna nazwa dla oprogramowania działającego na urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe, smartphone czy tablety. Wraz ze wzrostem liczby użytkowników urządzeń przenośnych, rośnie także liczba dostępnych aplikacji. Usługodawcy próbują dostosować swoje oferty do aktualnych potrzeb użytkowników. Wśród oferowanych aplikacji, dużą popularnością cieszą się te związane ze zdrowiem. Podejście do własnego zdrowia na przestrzeni ostatnich lat uległo zmianie, ludzie zaczęli z większą troską o nim myśleć. Wiele osób zaczęło dbać o własne zdrowie poprzez aktywny tryb życia, zdrowe odżywianie czy też regularne wizyty kontrolne u lekarza. Biorąc pod uwagę, że właściwie nie rozstajemy się ze swoimi urządzeniami mobilnymi, mamy możliwość korzystania z szeregu różnych aplikacji związanych właśnie ze zdrowiem, które pomogą nam w trosce o samego siebie. Warto zaznaczyć już na początku, że aplikacje zdrowotne nie są narzędziami medycznymi, a jedynie oprogramowaniem, mającym na celu wspomóc użytkowników. Często pełnią funkcję przypominającą, np. o konieczności aktywności fizycznej, o terminie wizyty kontrolnej u lekarza czy też konieczności przyjęcia leków.

Na łamach czasopisma OSOZ znalazł się raport, w którym przedstawione zostały najciekawsze i wysoko ocenione przez użytkowników aplikacje zdrowotne. Łączna liczba wszystkich aplikacji zdrowotnych szacowana jest na ok. 165 tys., w raporcie przedstawiono 114, z których większość można pobrać bezpłatnie. W raporcie aplikacje zostały podzielone na różne kategorie, przez co łatwo odszukać taką, która odpowie naszym aktualnym potrzebom. Wspomniane kategorie to: choroby przewlekłe, dla lekarza, tylko dla kobiet, leki/dawkowanie, monitoring zdrowia, nauka/pacjent, odżywianie/dieta, profilaktyka, stres, sen, sport, zabawa/zdrowie, zdrowie psychiczne.

Raport dostępny jest na stronie internetowej Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, pod linkiem www.osoz.pl/static_files/114_aplikacji_zdrowotnych_wydanie_I_OSOZ.pdf. Zachęcam do zapoznania się z nim i skorzystania z aplikacji, które zdecydowanie mogą ułatwić życie. Należy jednak pamiętać, że aplikacja nie zastępuje wizyty u lekarza, nie może także stanowić metody do samodzielnego diagnozowania chorób!

Z aplikacji należy korzystać z rozwagą!

 

Źródła:
Raport czasopisma Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia. Aplikacje Zdrowotne 114 praktycznych aplikacji na smartfony i tablety. Edycja 2016 [www.osoz.pl/static_files/114_aplikacji_zdrowotnych_wydanie_I_OSOZ.pdf] www.tnsglobal.pl/coslychac/files/2015/05/POLSKA_JEST_MOBI_2015.pdf

www.osoz.pl

Źródło ilustracji:
pl.123rf.com

Komentowanie jest wyłączone