Noworoczne postanowienie – rzuć palenie.

zapalniczkaNowy Rok dla wielu jest symbolem oddzielającym przeszłość, na którą już nie mamy wpływu, od przyszłości, którą możemy kreować, na którą mamy wpływ. Jest to czas postanowień, snucia planów, moment, w którym pochylamy się nad własnym życiem i robimy jego „bilans”. Najczęściej nasze noworoczne postanowienia  dotyczą: zerwania z nałogiem, zrzucenia zbędnych kilogramów, przejścia na dietę czy zwiększenia aktywności fizycznej. Wytrwanie w postanowieniu jest trudnym zadaniem, ale nie niemożliwym, wszystko jest kwestią motywacji. Zacznijmy Nowy Rok robiąc coś dobrego dla własnego zdrowia. Zerwijmy z nałogiem palenia papierosów.

Być może kilka faktów na temat negatywnych skutków palenia tytoniu pomoże nam podjąć decyzję o rzuceniu nałogu i wytrwać w postanowieniu.


Palenie tytoniu stało się jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego na świecie. Na skutek palenia umiera ok. 6 mln osób rocznie, w tym ponad 5 mln osób umiera z powodu czynnego palenia, pozostałe zgony są skutkiem narażenia na bierne palenie. Wielu z palaczy uważa, że paląc szkodzi co najwyżej sobie, jednak tak nie jest. Paląc narażamy inne osoby z otoczenia na bierne palenie, czyli wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę. Jest to szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, gdyż boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palacza.

Tytoń jest jedynym legalnym, dostępnym środkiem, który szkodzi każdemu, kto jest narażony na jego działanie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała używanie wyrobów tytoniowych za istotny czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia przedwczesnych zgonów. Dym tytoniowy zawiera ponad 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 o udowodnionym działaniu rakotwórczym. Jest to ważna informacja, ponieważ nie każdy zdaje sobie sprawę, że dym jest inhalowany do dróg oddechowych, skąd trafia do krwiobiegu i zostaje rozprowadzony po całym organizmie, docierając do wszystkich narządów naszego ciała. Trujemy swój cały organizm!

Poniżej przedstawiamy przykładowe składniki zawarte w dymie tytoniowym:

  • Aceton – rozpuszczalnik, składnik farb i lakierów;
  • Amoniak – stosowany w chłodnictwie, składnik nawozów;
  • Arsen – stosowany jako popularna trutka na szczury inne gryzonie;
  • Benzopiren – związek o właściwościach rakotwórczych, wykorzystywany w przemyśle chemicznym;
  • Butan – gaz pędny, używany do wyrobu benzyny;
  • Chlorek winylu – związek używany do produkcji plastiku;
  • Cyjanowodór – kwas pruski, gaz używany przez hitlerowców w komorach gazowych do masowego ludobójstwa;
  • Kadm – silnie trujący metal o właściwościach rakotwórczych;
  • Nikotyna – działa obkurczająco na ściany naczyń krwionośnych (w tym także naczyń wieńcowych), podnosi ciśnienie krwi, jest odpowiedzialna za niefizjologiczne przyspieszenie akcji serca oraz zaburzenia rytmu serca, a także zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów;

Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Palacze i osoby narażone na działanie dymu tytoniowego są szczególnie narażone na:

  • Choroby układu oddechowego – rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka wargi, raka jamy ustnej, raka krtani, raka tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę;
  • Choroby układu krążenia – chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty;
  • Inne choroby – raka nerki, raka pęcherza moczowego, raka przełyku, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, choroby oczu (katarakty, niedowidzenia, degenerację plamkową), impotencję, upośledzenie płodności.

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bristolu przeciętny palacz żyje  średnio 10 lat krócej niż osoba niepaląca. Każdy papieros kosztuje palacza 11 minut życia!

Oprócz negatywnych skutków zdrowotnych, palenie odbija się także na wyglądzie. U osób palących pogarsza się wygląd skóry, wcześniej pojawiają się oznaki starzenia takie jak zmarszczki, rysy twarzy stają się ostrzejsze, cera poszarzała, opóźnia się proces gojenia ran, mogą nasilać się także problemy skórne np. trądzik.  Niestety uśmiech palacza także nie przypomina tego z reklam. Na zębach osadza się mało estetyczny nalot, przez co stają się one żółte.  Oddech także nie należy do najprzyjemniejszych. Konsekwencją palenia są także pożółkłe paznokcie oraz palce, których kolor jest charakterystyczny właśnie dla palaczy. Palenie papierosów odbija się także na naszym portfelu, to dość kosztowny nałóg. Średnia cena paczki papierosów (Obwieszczenie ministra finansów z 25 listopada 2014 r. w sprawie średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów na rok 2015)  wynosi ok. 13 zł. Zakładając, że pali się jedną paczkę dziennie, każdego dnia (365 dni). Roczny koszt to 4745 zł !! Może warto zastanowić się co za tę kwotę moglibyśmy kupić, gdzie pojechać? Reasumując, nie dość, że „puszczamy z dymem” sporą kwotę, to jeszcze płacimy za pogorszenie swojego zdrowia. Musicie przyznać, że to dość nieracjonalne zachowanie.

Niestety palenie tytoniu to nałóg, z którym ciężko zerwać, nikotyna bardzo mocno uzależnia. Jest to jednak możliwe. Przede wszystkim należy chcieć zerwać z nałogiem i zrobić to dla siebie, nie na czyjąś prośbę, nie dla kogoś! Ważnym jest, aby palacz poznał negatywne skutki palenia i szkody, jakie niesie za sobą nałóg, odniósł do własnej osoby.

“Najlepszy czas na działanie jest teraz!”

Mark Fisher 

Pierwsza próba rzucenia palenia często kończy się niepowodzeniem. Palacz nie może jednak zniechęcić się, przyjmować tego jako porażkę, ale jako oznakę trudności w osiągnięciu zamierzonego celu. Z każdą nieudaną próbą jesteśmy mądrzejsi, znamy swoje słabe punkty, które możemy eliminować. Najważniejsza w rzucaniu palenia jest motywacja, i wiara w osiągnięcie celu, chęć zmiany swoich nawyków, a także wsparcie najbliższych.

Można próbować samemu uporać się z nałogiem bądź skorzystać z fachowej pomocy udzielanej w specjalistycznych poradniach, albo skorzystać z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod numerem  0 801 108 108.

Życzymy wytrwałości w rzucaniu palenia!

Źródło:

  1. podatki.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/mf-oglosil-srednia-wazona-cene-detaliczna-papierosow-na-2015-rok
  2. who.int/mediacentre/factsheets/fs339/en
  3. mz.gov.pl
  4. boleslawiec.eu/przemoc/images/nikotynizm.pdf

 Źródło ilustracji: http://pl.123rf.com/

1 Komentarz:

  1. Pingback: Korzyści zdrowotne z rzucenia palenia. – 5krokowdozdrowia.pl

Komentowanie jest wyłączone