Postaw na radość życia – nordic walking

15412050_xl

Nordic walking, czyli popularny spacer z kijkami, zyskuje ostatnimi czasy coraz większe grono zwolenników. Wszystkim, którzy wahają się przed podjęciem pierwszego kroku oraz osobom, które poszukują rzetelnej wiedzy na ten temat, polecamy poniższy artykuł. Znajdziecie w nim korzyści płynące z uprawiania nordic walking i niezbędne informacje o tej dyscyplinie.

 

Nordic Walking – Filozofia kijka

„Każdy kto chodzi może uprawiać nordic walking, ponieważ jest on zaprojektowany dla każdego poziomu sprawności, płci i wieku” S. Arvonen ( propagatorka nordic walking w Finlandii)

Nordic walking to forma rekreacji ruchowej polegająca na marszu, spacerze ze specjalnymi kijkami. Po raz pierwszy wykorzystany został w latach 20-tych XX wieku w Finlandii, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Obecnie uprawiany masowo niemal w całej Europie. Szczególnie popularny jest w krajach skandynawskich, ale również coraz częściej w Polsce.

Nordic walking może być uprawiany praktycznie przez każdego bez względu na wiek, tuszę, na każdym terenie, przez cały rok. Podczas uprawiania nordic walking aktywnie pracują niemal wszystkie mięśnie – badania dowodzą zaangażowania około 90% mięśni ciała, pracują nawet te zaniedbywane na co dzień. Czynne zaangażowane mięśni górnej połowy ciała odciąża stawy i kręgosłup, kończyny dolne, które podczas zwykłego chodu mogą być nadmiernie eksploatowane.

Nordic walking zachwyca swoją prostotą, wystarczy kilkudziesięcio-minutowe przeszkolenie przez instruktora. Ważnym argumentem jest też niezbyt kosztowna inwestycja w sprzęt, głównie kije. Kijki pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo na śliskich nawierzchniach.

Godzina uprawiania tego sportu pozwala spalić 400 kcal, w porównaniu z 280 kcal podczas normalnego marszu.

Nordic walking zalecany jest m. in. dla:

  1. osób z problemami zdrowotnymi – problemy ortopedyczne tj.: problemy ze stawami, kolanami, plecami i kręgosłupem, ramionami i łokciami, reumatyków, osób ze zmianami zwyrodnieniowymi, przy chronicznych zapaleniach, przy chorobach przemiany materii, problemach internistycznych, bólach mięśniowych, niepewnym chodzie.
  2. osób starszych i niepełnosprawnych – w porównaniu z marszem czy biegiem ciężar ciała na nogi, stawy i kręgosłup odciążany jest po 5 kg 45 razy w ciągu minuty. Podnosi pewność chodzenia (przy gładkim lub śliskim podłożu lub u starszych osób), utrzymuje elastyczność, poprawia kondycję fizyczną i psychiczną, uczy balansu i koordynacji.

 

Korzyści

  • poprawa kondycji fizycznej i zwiększenie wydolności organizmu,
  • wzmacnia odporność organizmu,
  • wzmacnia mięśnie grzbietu i kręgosłupa,
  • obniża ciśnienie tętnicze krwi, poprawia wydolność serca,
  • pomaga uregulować gospodarkę lipidową,
  • pomaga spalić kalorie zmniejsza ryzyko otyłości,
  • polepsza samopoczucie (pomaga usunąć stres i napięcie, zwiększyć koncentrację
    i zwalczyć problemy ze snem).

 

Sprzęt i ubiór

Kijki nordic walking są zbudowane ze specjalnie skomponowanych, elastycznych materiałów, które amortyzują wstrząsy spowodowane odbiciem od podłoża, są lżejsze od kijków narciarskich i mają wymienne końcówki dostosowane do marszu po różnym podłożu. Posiadają specjalne paski, które pozwalają na odpowiednie umocowanie i łatwiejsze opanowanie techniki.

W zakresie ubioru najlepszy jest strój sportowy, nie krępujący ruchów, najlepiej, aby był wykonany z naturalnych włókien, dobrze sprawdza się bielizna oddychająca
i odprowadzająca wilgoć (np. narciarska), wygodne obuwie sportowe ze stabilną, miękką podeszwą. Preferowany ubiór „na cebulkę”. Warto mieć ze sobą mały plecach, gdzie możemy schować np. butelkę wody.

 

 

 

 

Piśmiennictwo:

  1. http://www.nordicwalkingforhealth.co.uk/
  2. http://strefanordicwalking.pl/index.php/o-mnie/

Komentowanie jest wyłączone