Używki to wszystkie substancje, które mają pobudzający wpływ na nasz organizm. To nie tylko alkohol, narkotyki i papierosy ale także napoje energetyzujące, kawa, a nawet herbata! Korzystanie z tego rodzaju substancji niesie ze sobą ryzyko uzależnienia.

Dobrze pamiętać, że wszelkie używki mają wpływ na nasz organizm i warto poznać fakty, aby wiedzieć czy warto z nich korzystać, a jeśli tak, to jak robić to bezpiecznie.

 • 30 czerwca 2016

  Jak wynika z prowadzonych przez Policję statystyk, tylko w okresie od maja do 29 czerwca 2016 r. odnotowano aż 126 utonięć. Dla porównania, w tym samym okresie w roku 2015 utonęło 76 osób. Wielu z tych zdarzeń można by zapobiec, gdyby osoby wypoczywające nad wodą pamiętały o zasadach bezpieczeństwa! Statystyki pokazujące,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 30 maja 2016

  Palenie papierosów jest przyczyną przedwczesnych zgonów ludzi na całym świecie. Żaden inny pojedynczy czynnik nie ma tak istotnego negatywnego wpływu na stan zdrowia ludzi jak tytoń. Obecnie na świecie papierosy pali około 1,2 miliarda ludzi. Dane szacunkowe wskazują, iż w ciągu roku wypalanych jest około 6 trylionów sztuk papierosów. Około 80%… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 12 kwietnia 2016

  Czekolada znana jest ludzkości od ponad 2 tysięcy lat. Ceniona za smak i aromat, aspiruje do bycia lekarstwem na całe zło. Co tak naprawdę wiemy na jej temat? Czy rzeczywiście kilka kostek dziennie może poprawić nie tylko nasze samopoczucie, ale i stan zdrowia? Sprawdźcie sami! Czekolada od zawsze uważana była… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 2 lutego 2016

  Rzucanie palenia to częste postanowienie noworoczne. Najwięcej osób deklarujących zerwanie z nałogiem jest właśnie na początku roku. O negatywnych skutkach rzucania palenia pisaliśmy w oddzielnym artykule pn. „Noworoczne postanowienie – rzuć palenie” opublikowanym na łamach  portalu 5 kroków do zdrowia 5krokowdozdrowia.pl/noworoczne-postanowienie-rzuc-palenie/, zachęcamy do zapoznania się z nim. Rzucając palenie możemy… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 12 stycznia 2016

  Nowy Rok dla wielu jest symbolem oddzielającym przeszłość, na którą już nie mamy wpływu, od przyszłości, którą możemy kreować, na którą mamy wpływ. Jest to czas postanowień, snucia planów, moment, w którym pochylamy się nad własnym życiem i robimy jego „bilans”. Najczęściej nasze noworoczne postanowienia  dotyczą: zerwania z nałogiem, zrzucenia… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 25 listopada 2015

  Pewnie niejednokrotnie było złamane, jeszcze częściej pękało. Nieraz czułeś, że podchodzi ci do gardła. A jednak wciąż bije w twojej piersi. To ono – twoje serce, najbardziej   niezawodna i sprawna znana nam pompa. Czy wiesz, że w ciągu godziny ten mięsień wielkości twojej pięści przetacza ponad 350 litrów krwi. To… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 17 września 2015

  Wydawałoby się, że w obecnych czasach, kiedy dostęp do wiarygodnych informacji dotyczących zdrowia w ciąży jest powszechny i każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna być objęta opieką lekarską, informowanie o szkodliwości spożywania alkoholu przez ciężarne powinno być tylko formalnością. Niestety, z powodu niewiedzy kobiet ciężarnych, wciąż wiele dzieci rodzi się… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 2 września 2015

  Drodzy Czytelnicy! Mamy zaszczyt zaprosić Was na pierwsze spotkanie w ramach działań Portalu 5 kroków do zdrowia. Zapraszamy 12 września 2015 r. do krakowskiego Parku Jordana (wejście od al. 3 maja). Będziemy z Wami od godz. 10:00 do 16:00. Mamy nadzieję, że dołączycie do nas, żeby bliżej zapoznać się z… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 27 lipca 2015

  Fala zatruć dopalaczami przechodzi przez Polskę. Wiele osób nie przeżywa spotkania z Mocarzem, u innych skutki zatrucia będą się utrzymywały jeszcze przez długi czas, w niektórych przypadkach do końca życia. Dopalacze, czy też nowe substancje psychoaktywne (NSP) jak się je fachowo nazywa, wciąż stanowią zagadkę. Ich producenci na bieżąco zmieniają… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 17 lipca 2015

  Napoje energetyczne to drinki, które w związku z dużą zawartością cukru, szybko podnoszą poziom glukozy we krwi. Najbardziej popularnymi nazwami są napoje energetyczne, energetyzujące bądź też energetyzery. W ich skład wchodzą, także takie substancje pobudzające organizm jak tauryna i kofeina. Ich głównym zadaniem jest szybka poprawa psychicznej i fizycznej kondycji… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 16 lipca 2015

  Herbata jest jednym z najczęściej spożywanych napojów - znane angielskie „five o`clock”, ceremonia picia herbaty w Japonii wywodząca się z filozofii buddyjskiej, regeneracyjny napój w Tybecie... jej popularność dotarła praktycznie do wszystkich zakątków świata, jednak jej kultura picia różni się pomiędzy krajami. Od wieków uznawana była za napój leczniczy, ale czy… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 22 czerwca 2015

  Paląc papierosy szkodzisz swojemu zdrowiu! Słyszałeś to już setki, jeśli nie tysiące razy, a mimo to wciąż palisz. Ciebie to przecież nie dotyczy, ty jesteś ponad to. Przecież możesz przestać w każdej chwili... Ignorujesz ostrzeżenia zdrowotne znajdujące się na paczkach papierosów, wmawiasz rodzinie, że ograniczasz. To właściwie nie nałóg, bo… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 23 marca 2015

  Piękna, zadbana skóra jest wizytówką człowieka. Jest ona największym narządem naszego ciała, który jednocześnie pełni kluczową rolę w obronie organizmu przed czynnikami zewnętrznymi. Codziennie narażona jest na działanie niezliczonej liczby czynników drażniących takich jak środki chemiczne, promieniowania UV czy zranienia. Jak o nią zadbać abyśmy do późnej starości czuli się… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 8 stycznia 2015

  Z badań przeprowadzonych w latach 2009-2010, wynika że nadal pali 9 milionów Polaków - 5,2 miliona mężczyzn i 3,5 miliona kobiet. Mężczyźni palą średnio 18 papierosów dziennie, czyli niemalże całą paczkę. U kobiet średnia nie jest dużo niższa, wypalają 16 sztuk dziennie. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, palenie tytoniu jest głównym czynnikiem… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  2 komentarzy
 • 7 stycznia 2015

  Problem uzależnień wśród dzieci i młodzieży jest powszechnie znany i należy do największych zagrożeń współczesności. Uzależnienie, jest to odczuwalny przez jednostkę nacisk zażywania określonych środków, które mogą wywoływać niebezpieczne dla zdrowia lub życia skutki. To bardzo silnie odczuwana potrzeba zażywania jakiejś substancji lub wykonywania jakiejś czynności. Obecnie wyróżnia się trzy… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 8 grudnia 2014

  Kawa jest obecnie jednym z najpopularniejszych napojów pobudzających. Ale czy tak naprawdę znamy jej właściwości i sposób oddziaływania na nasz organizm? Czy każdy może ją spożywać? Niniejszy artykuł ma na celu prezentację wpływu spożycia kawy na organizm człowieka. Skład kawy Najbardziej znanym związkiem chemicznym występującym w kawie jest kofeina. Warto… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
Print Friendly, PDF & Email

Komentowanie jest wyłączone