Wpływ głośnego słuchania muzyki na zdrowie

14734781_xl

Słuchanie muzyki jest nieodłącznym elementem naszego życia. Pomaga w procesie socjalizacji, ma wpływ na poziom naszej inteligencji i odpowiada za wytwarzanie hormonów np. dopaminy. Słuchanie muzyki towarzyszy nam podczas wykonywania codziennych czynności, odpoczynku, spacerów, uprawiania sportu itp. Ma więc duże znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego, jest jedną z metod poprawienia samopoczucia. Czy jednak zawsze możemy mówić o pozytywnym wpływie słuchania muzyki na stan naszego zdrowia?

Jak słuchasz?

Problemem okazuje się być zbyt głośne odtwarzanie dźwięków. Ponadto obecnie popularnością cieszą się słuchawki, które dodatkowo przyczyniają się do uszkadzania słuchu. Konsekwencją głośnego słuchania muzyki jest pojawienie się szumów w uszach, co w prowadzić może do głuchoty. Do trwałych uszkodzeń może dojść przy 110 decybelach, a warto wspomnieć, że zwyczajna rozmowa to 60 decybeli. Uszkodzona zostaje osłonka nerwów przewodząca impulsy nerwowe, co prowadzi do gorszego przepływu impulsów między nerwami komórkowymi. Po pewnym czasie efekt ten może ustąpić, jednak często dochodzi do trwałego uszkodzenia słuchu. Jego przyczyną są często tzw. słuchawki douszne, które mogą być także nośnikiem wielu bakterii, szczególnie gdy z jednej pary słuchawek korzysta więcej niż jedna osoba. Naukowcy twierdzą, że długie słuchanie muzyki w taki sposób, źle wpływa na stan zdrowia człowieka. Lepszym sposobem są słuchawki nauszne, które przykrywają całe ucho. Pomaga również redukcja szumów, dzięki której nie zwiększamy głośności w celu odcięcia się od hałasów otoczenia. Jeśli mamy wybór, najkorzystniejsza będzie jednak opcja słuchania muzyki z głośników, ponieważ powietrze działa niczym filtr a muzyka docierająca do naszych uszu ma wtedy łagodniejsze brzmienie.

Gdzie słuchasz?

Niebezpieczeństwem okazać się mogą także koncerty, szczególnie organizowane w małych, niedostosowanych do tego typu imprez pomieszczeniach. W konsekwencji możemy się spodziewać szeleszczenia, dzwonienia oraz szumów usznych, które mogą towarzyszyć nam nawet do końca życia. Dlatego lepszą alternatywą jest koncert na świeżym powietrzu.

Czego słuchasz?

Okazuje się, że rodzaj muzyki jakiej słuchamy również ma znaczenie, ponieważ niektóre gatunki muzyczne mogą bardziej lub mniej wpływać na słuch. Ważnym elementem jest siła i zmienność natężenia dźwięku, a także melodia. Mocniejsze brzmienia typu metal, rock czy muzyka elektroniczna są w stanie bardziej uszkodzić słuch, niż spokojniejsze melodie.

Konsekwencje słuchania głośnej muzyki nie dotyczą wyłącznie ucha. Pewne gatunki muzyki mogą powodować nadmierne pobudzenie, agresję, rozdrażnienie czy problemy ze skupieniem. W zależności od tego jakiej muzyki słuchamy, jak długo i jak głośno możemy spodziewać się pozytywnych efektów, ale warto pamiętać o możliwych negatywnych skutkach zdrowotnych w aspekcie naszego zdrowia psychicznego oraz fizycznego.

 

Artykuł powstał we współpracy ze studentami Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

 

Źródła:

-http://www.usmiech.kepno.net/usmiech/szkodl_sluchawki.html
– http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090508/ZDROWIE/334665761

– http://www.pcformat.pl/News-Glosne-sluchanie-muzyki-jest-szkodliwe,n,13575

Źródło ilustracji: http://pl.123rf.com/

Komentowanie jest wyłączone