Dietetycy i lekarze na każdym kroku powtarzają, że ryby są cennym źródłem wartości odżywczych i zdrowotnych, dlatego powinny trafiać na nasz stół minimum 2/3 razy w tygodniu. Według danych z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej statystyczny Polak zjada ok. 12 kg ryb i owoców morza. Najczęściej sięgamy po śledzie, makrele i mintaje. Ta liczba wciąż jest o połowę niższa niż w krajach Unii Europejskiej. Dlaczego więc tak rzadko sięgamy po ryby? Czy jeżeli już po nie sięgamy, to czy wiemy których ryb unikać? Dlaczego warto wiedzieć, jak kupować ryby aby były dla nas najcenniejsze.
W zależności od podziału możemy podzielić ryby na morskie i słodkowodne lub tłuste, średnio-tłuste i chude.
Ryby:
- Morskie: łosoś, szprot, halibut, makrela, śledź
- Słodkowodne: pstrąg, karp, sandacz, karaś
lub:
Ryby:
- Tłuste: łosoś, makrela, szprot, tuńczyk, węgorz
- Średnio-tłuste: karp, pstrąg, turbot
- Chude: sola, sandacz, mintaj, miruna, panga, dorada, flądra
Ryby morskie generalnie są zdrowsze, niż ryby słodkowodne. Wynika to z ilości zawartych kwasów omega-3, jodu i selenu. To właśnie dzięki temu składnikowi ryby są tak cenne.
Na jakie gatunki ryb warto uważać przy zakupie?
- Okoń nilowy – zawartość kwasów omega-3 jest niska, natomiast wysoka zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych podnosi stężenie cholesterolu LDL (złego).
- Panga – te, które trafiają na nasze stoły pochodzą z hodowli przemysłowych.
- Ryba maślana – (jest to ogólna nazwa dla kilku gatunków ryb o ciele zwykle wydłużonym i bocznie spłaszczonym, która charakteryzuje się dużą zawartością oleju) zawierają w swoim składzie dużo nieprzyswajalnych kwasów oleinowych, które w nadmiarze mogą powodować niestrawność.
- Łosoś – im jest bardziej pomarańczowy, tym mniej zdrowy. Jest to min. efekt karmienia ryby mączką karotenową.
Czy ryb, których nie warto spożywać jest więcej? Jakie ryby zatem warto jeść? Nad którymi rybami musimy mocno się zastanowić? Odpowiedzi na te, oraz wiele innych pytań znajdziecie na: https://ryby.wwf.pl/
Zdjęcie: www.pixabay.com
Źródła:
https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/ryby-rodaje-wlasciwosci-odzywcze-czy-ryby-sa-zdrowe-aa-ZE8z-yvj7-yQjy.html#rodzaje-ryb