Asystent Zdrowego Żywienia – nowa aplikacja na smartfony opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia

aplikacja zdrowe żywienieO tym jak trudno jest odnaleźć się w gąszczu zasad dotyczących zdrowego odżywiania nie trzeba raczej przekonywać nikogo, kto chociaż raz podjął próbę zmiany nawyków na zdrowsze. Początki, jak w każdej innej dziedzinie życia, bywają trudne, ale można sobie pomóc. Jak? Przy pomocy technologii!

Obecnie praktycznie każdy ma dostęp bardziej lub mniej zaawansowanego technologicznie smartfona. Przeglądamy za ich pomocą Internet, korzystamy z mediów społecznościowych, robimy zdjęcia i komunikujemy się ze światem. Teraz dzięki opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia aplikacji, możemy wykorzystać telefony do zmiany swoich nawyków żywieniowych na lepsze. Jakie funkcjonalności znajdziesz w aplikacji Asystent Zdrowego Żywienia?


Kalkulator

Funkcjonalność niezbędna dla każdego, kto liczy kalorie. Dzięki niemu w prosty sposób obliczysz kaloryczność i wartość odżywczą spożywanych przez ciebie w ciągu całego dnia posiłków. Kalkulator pozwala na wybór produktów z opracowanej przez IŻŻ bazy podzielonej na różne kategorie, takie jak: nabiał, produkty mięsne czy produkty zbożowe. Jeżeli nie znalazłeś swojego produktu w gotowej bazie, nie ma się czym przejmować. Możesz w łatwy sposób dodać do niej kolejną pozycję wprowadzając informacje znajdujące się na etykiecie wybranego produktu spożywczego. Co więcej, dzięki opcji „Historia Produktów”, łatwo znajdziesz i dodasz do kalkulatora ostatnio używane produkty.


Zasady Zdrowego Żywienia

Kolejną przydatną funkcją jest zakładka Zasady Zdrowego Żywienia. Znajdziemy tu podstawowe informacje między innymi na temat zaktualizowanej niedawno Piramidy Zdrowego Żywienia. Eksperci IŻŻ przygotowali dla nas również 11 zasad, których należy przestrzegać, aby utrzymać właściwą masę ciała.


Porady żywieniowe

Każdy z nas zmaga się na co dzień z różnymi wątpliwościami i problemami związanymi z wprowadzeniem i utrzymaniem się w postanowieniu o zmianie nawyków żywieniowych na zdrowsze. Niby słyszymy, że powinniśmy ograniczać sól, jednak wciąż nie umiemy się przemóc, aby nie dosolić ulubionych dań. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam praktyczne porady żywieniowe przygotowane dla użytkowników aplikacji Asystent Zdrowego Żywienia. Dzięki nim zmiana nawyków przyjdzie nam z łatwością.


Słowniczek

Często wśród znajomych czy w Internecie natykasz się na pojęcie, które nie od razu jest dla ciebie oczywiste. W tej sytuacji skorzystaj ze słowniczka przygotowanego przez ekspertów IŻŻ. Znajdziesz tam wiele pojęć związanych z między innymi z odżywianiem, działaniem systemu pokarmowego, witaminami, aktywnością fizyczną, czy występującymi w organizmie niedoborami.


Quiz

Wydaje ci się, że wszystko już wiesz w temacie zdrowego stylu życia? Przetestuj swoją wiedzę w quizie! Niektóre pytania z pewnością cię zaskoczą!


Ćwiczenia

Jak wiadomo, zdrowy tryb życia to nie tylko prawidłowa dieta, ale i aktywność fizyczna. Nie bez przyczyny to właśnie ruch znajduje się u podstawy zaktualizowanej Piramidy Zdrowego Żywienia. Stąd też również aplikacja Asystent Zdrowego Żywienia została wyposażona w zakładkę przydatną dla osób, rozpoczynających swoją przygodę ze sportem oraz tych, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez porządnego treningu. Znajdziesz tu dwie przydatne opcje – jedna to Spalanie Kalorii, a druga Zestawy Ćwiczeń. Dzięki tej pierwszej dowiemy się w jaki sposób i w jakim czasie spalimy określoną liczbę kalorii. Z kolei Zestawy ćwiczeń to funkcjonalność dzięki której możemy ułożyć swój plan treningowy w oparciu o krótkie filmiki pokazujące jak prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia fizyczne.


Jadłospisy

Zdrowa dieta wydaje ci się być niezwykle monotonna? Nic bardziej mylnego! Przygotowane przez ekspertów z IŻŻ jadłospisy nie dość, że zawierają zestawy potraw na każdy dzień tygodnia z podaną zawartością kalorii, tłuszczu, cukru i soli, to jeszcze pozwolą ci na poznanie nowych smaków. Możesz też tworzyć swoje autorskie jadłospisy – dzięki temu nie umknie ci żaden wypróbowany przepis.


Gorąco zachęcamy do zmiany nawyków żywieniowych na zdrowe! Czasami wystarczy niewielka pomoc. Takie wsparcie zapewnia pobranie bezpłatnej aplikacji opracowanej przez specjalistów w ramach projektu “Zachowaj równowagę”, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Więcej informacji na temat aplikacji i link do pobrania znaleźć można na stronie internetowej:

http://www.zachowajrownowage.pl/?page_id=760&post_id=2501&cat=32&subcat=32&psubcat=

 

Źródło ilustracji: http://pl.123rf.com/

Komentowanie jest wyłączone