Dopalacze kradną życie!

42284537_sFala zatruć dopalaczami przechodzi przez Polskę. Wiele osób nie przeżywa spotkania z Mocarzem, u innych skutki zatrucia będą się utrzymywały jeszcze przez długi czas, w niektórych przypadkach do końca życia. Dopalacze, czy też nowe substancje psychoaktywne (NSP) jak się je fachowo nazywa, wciąż stanowią zagadkę. Ich producenci na bieżąco zmieniają składy, aby uniknąć odpowiedzialności prawnej. Na rynku, w miejsce jednej substancji wpisanej na listę środków zakazanych, momentalnie wprowadza się nową. Ani przebadaną, ani bezpieczną, o czym najlepiej można było się przekonać słuchając o serii zatruć wspomnianym już Mocarzem. Za to cel producentów tzw. nowych narkotyków, jak i osób handlujących nimi jest jeden i oczywisty – zarobić. To co dzieje się z człowiekiem, który kupił dopalacze, przestaje ich obchodzić w momencie, w którym dostają do ręki pieniądze. A konsekwencje zażycia takiego pozornie legalnego środka mogą być naprawdę nieprzewidywalne.

Dopalacze? A co to właściwie jest?

Wszyscy o nich mówią, ale nie wszyscy wiedzą czym one właściwie są. Dopalacze, wnioskując po nazwie, to coś, co ma zadziałać pobudzająco, dać kopa. Równie intrygująco brzmią nazwy handlowe specyfików oferowanych pod szyldem dopalaczy. Za obiecującą nazwą i atrakcyjnym opakowaniem kryje się jednak bardzo brzydka prawda. Jaka? Dopalacze, określane jako nowe narkotyki, stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko osób bezpośrednio je zażywających, ale też bezbronnych osób, które mogą stanąć na drodze człowieka będącego pod ich wpływem. Są tak samo wyniszczające jak każdy inny narkotyk.  Ale o skutkach za chwilę, najpierw trochę o nich samych.

Zacznijmy od składu dopalaczy. Łatwiej chyba wymienić czego w nich nie ma niż odwrotnie. Stanowią one z reguły mieszaninę przeróżnych substancji: roślinnych, roślinnych zmodyfikowanych, syntetycznych, chemicznych, a także środków farmakologicznych. Co więcej, skład tych substancji nie jest w żaden sposób ustalony, ani tym bardziej kontrolowany. Jeżeli ktoś nabył w przeszłości taki produkt, sięgając po niego drugi czy kolejny raz, nie ma żadnej gwarancji, że kupuje środek o tym samym składzie, co za pierwszym razem. Stąd też nigdy nie można mieć pewności, że to, co nie miało poważnych skutków ubocznych za pierwszym razem, będzie również bezpieczne przy kolejnym zażyciu.

Jak działają dopalacze?

Na początek odrobinę teorii. Nowe narkotyki, w zależności od substancji wchodzącej w ich skład, podzielić można na trzy grupy:

– środki o działaniu pobudzającym;

– środki reklamowane jako działające podobnie do marihuany;

– środki o działaniu halucynogennym.

Sięgając po dopalacz, który ma zgodnie z zapewnieniami producenta zadziałać pobudzająco, narażasz się na szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Począwszy od podwyższonego ciśnienia krwi, poprzez zaburzenia psychotyczne, halucynacje, zaburzenia pracy serca, aż po udar mózgu i zawał. Raczej nie o takie pobudzenie ci chodzi…

Jeżeli natomiast skusi cię dopalacz, który reklamuje się jako legalny zamiennik marihuany, przygotuj się na niemniej sensacyjne odczucia. Gonitwa myśli, nerwowość, stany lękowe, niemożność wysłowienia się, wymioty, zaburzenia psychiczne, podwyższone tętno i ciśnienie krwi, bóle w klatce piersiowej, drgawki – długo by jeszcze wymieniać. Jak wynika z badań, syntetyczne kanabinoidy zawarte w dopalaczach, wywołują kilkuset razy mocniejsze efekty niż w przypadku marihuany czy haszyszu.

No to może jakiś nowy narkotyk o działaniu halucynogennym? Proszę bardzo, w gratisie kupujesz uszkodzenie nerek, przyspieszony puls, trudności w oddychaniu, sztywność mięśni, silne pobudzenie psychoruchowe, bezsenność, przenikliwy lęk, panikę, utratę kontroli nad własnym zachowaniem, próby samobójcze.

„Mnie to nie dotyczy” mówili…

Uważasz, że to wszystko jakieś tanie sensacje? Że ryzyko wystąpienia takich skutków jest niewielkie? Fala zatruć dopalaczami na Śląsku to nie odosobniona jednorazowa sytuacja. Nie ma tygodnia, żeby na oddziałach toksykologicznych w całej Polsce nie lądowały osoby zatrute dopalaczami. W 2014 roku zarejestrowano 2 513 przypadków zatruć tzw. nowymi narkotykami. A to tylko dane odnoszące się do przypadków, w których udzielono pomocy medycznej. Pomyśl tylko, ile takich sytuacji, z obawy o konsekwencje prawne, obeszło się bez interwencji medycznej.

Najgorzej kończą się przypadki łączenia dopalaczy z alkoholem. Taka toksyczna mieszanka, nawet jeżeli w grę wchodzą niewielkie dawki substancji psychoaktywnych, może być zabójcza nawet dla najmocniejszych zawodników. Niezwykle tragiczne w skutkach są też sytuacje, kiedy osoba po dopalaczach wsiada za kierownicę. Stanowi wtedy zagrożenie nie tylko dla siebie i osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu, ale także dla innych osób, które przypadkowo staną na jego drodze. Chyba nie chcesz mieć na sumieniu życia drugiego człowieka?

Jeżeli nadal nie jesteś przekonany, że branie dopalaczy to prosta droga do wylądowania w kostnicy, posłuchaj tych, którzy mają za sobą przygodę z nimi. „Dopalacze ryją banię!” to nazwa kampanii przygotowanej przez Komendę Stołeczną Policji. W nakręconym w ramach kampanii filmie wypowiadają się młodzi ludzie, którzy w oparciu o własne doświadczenie i posiadaną wiedzę przestrzegają przed zażywaniem dopalaczy. Obejrzyj koniecznie!

Podsumowując, dopalacze to nic innego jak wyniszczające organizm narkotyki, niewiadomego pochodzenia i o nieokreślonym składzie. Podobnie jak zwykłe narkotyki uzależniają i niszczą życie. Sięgając po nie, narażasz na ogromne ryzyko nie tylko siebie, ale też osoby znajdujące się w twoim otoczeniu. Nie warto tracić ani młodości ani zdrowia dla czegoś, co sprzedawane pokątnie w małych sklepikach może doprowadzić cię na samo dno.

 

Źródła:

Główny Inspektorat Sanitarny, Raport Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie środków zastępczych – razem przeciw dopalaczom 2013-2014, http://www.gis.gov.pl/ckfinder/userfiles/files/BI/GIS_raport_2013-2014.pdf [dostęp: 24.07.2015 r.]

Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Nowe narkotyki. Czy znasz prawdę o “dopalaczach”?, www.kbpn.gov.pl/portal?id=15&res_id=4578752, [dostęp: 24.07.2015 r.]

Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Poradnik dla rodziców „O lekach, marihuanie, dopalaczach bez histerii”, www.kbpn.gov.pl/portal?id=15&res_id=3208713, [dostęp: 24.07.2015 r.]

Wojcieszek K.A., Smak życia czyli debata o “dopalaczach”, www.kbpn.gov.pl/portal?id=15&res_id=1244472, [dostęp: 24.07.2015 r.]

Komenda Stołeczna Policji, Dopalacz to też narkotyk, http://www.policja.waw.pl/portal/pl/1/35348/Dopalacz_to_tez_NARKOTYK.html, [dostęp: 24.07.2015 r.]

Źródło ilustracji: http://pl.123rf.com/

Komentowanie jest wyłączone