Foteliki samochodowe dla bezpiecznej podróży dzieci

fotelik samochodowy

Samochód, to w dzisiejszych czasach bardzo popularny środek lokomocji. Niemalże każda rodzina posiada auto. Zwłaszcza rodzice, często podróżujący z małymi dziećmi, doceniają korzyści z posiadania własnych czterech kół. Niewątpliwie podróż komunikacją zbiorową z pociechami jest dość uciążliwa, szczególnie jeżeli wybieramy się w dalszą trasę. Przeczytaj zatem, jak zmieniły się zasady przewożenia dzieci. 


Podróżując autem musimy zdać sobie sprawę, że codziennie na drogach dochodzi do wypadków. Mimo naszej ostrożności o nieszczęście nie trudno. Tylko w 2014 roku do Policji zgłoszono 34 970 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu.

Sposób przewożenia dzieci regulują przepisy, które w bieżącym roku zostały uaktualnione. Od 15 maja 2015 r. obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym. Celem wprowadzonych zmian jest zwiększenie bezpieczeństwa przewożonych w pojazdach dzieci, poprzez wprowadzenie nowych wymogów dotyczących przewożenia dzieci oraz warunków technicznych dla fotelików.

Oto najważniejsze zmiany dotyczące przewozu dzieci:

  • Dziecko mające co najmniej 150 cm wzrostu może podróżować bez fotelika, niezależnie od wieku. Limit wieku (uprzednio 12 lat) został zatem zniesiony.
  • Wprowadzono zakaz przewożenie dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa.
  • Dozwolone jest przewożenie dziecka bez fotelika na tylnym siedzeniu, pod warunkiem, że ma co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa.
  • Możliwe jest przewożenie dziecka w wieku co najmniej 3 lata w pasach bezpieczeństwa – ale bez fotelika – na tylnym siedzeniu pojazdu, gdy dwoje dzieci znajduje się w fotelikach (na tylnym siedzeniu) i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika.
  • Zakazane jest przewożenie dziecka poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika bezpieczeństwa.

Przestrzegajmy przepisów określonych ustawą, zostały one wprowadzone w trosce o nasze dzieci. Nie przewoźmy ich bez fotelika, z myślą „a może mnie policja nie złapie”. Pamiętajmy, Policjanci egzekwują prawo nie na złość nam, ale dbając o bezpieczeństwo najmłodszych. Stosujmy się do przepisów prawa nie dla „świętego spokoju”, nie aby uniknąć kary grzywny, ale mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo naszych podopiecznych! Bądźmy świadomymi, rozsądnymi rodzicami, zapewnijmy dziecku bezpieczną podróż w foteliku samochodowym!

 

Źródło:

  1. http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
  2. http://bip.kprm.gov.pl/kpr/wykaz/r1490,Projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-Prawo-o-ruchu-drogowym.html
  3. http://prawo.gazetaprawna.pl/
  4. Ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym [Dz.U. 2015 poz. 591]

Źródło ilustracji: http://pl.123rf.com/

 

Komentowanie jest wyłączone