Histamina – czym tak właściwie jest?

Histamina to wytwarzana przez organizm w m.in. komórkach tucznych, płytkach krwi, bazofilach amina biogenna. Bierze udział w reakcjach alergicznych oraz patofizjologii chorób atopowych. Histamina uwalniana jest pod wpływem zmiany temperatury, kontaktu z alergenem lub uszkodzeniem tkanki. Histamina dostarczana jest również do organizmu wraz z pożywieniem. Za pożywienie bogate w histaminę uważa się kiszonki, mięsa peklowane, ryby, owoce morza oraz sery pleśniowe.

Histamina pełni rolę ochronną w naszym organizmie-przyspiesza gojenie się ran, wpływa pozytywnie na napięcie mięśni gładkich, reguluje wydzielanie hormonów przedniego płata przysadki oraz pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Po kontakcie z alergenem histamina uwalnia się, co w efekcie powoduje m.in. rozszerzenie naczyń krwionośnych, zaobserwować można również miejscowe zaczerwienie, świąd i obrzęk. Warto zaznaczyć, że histamina znajdująca się w komórkach może zostać uwolniona pod wpływem różnych czynników jak czynniki fizykalne (niskie i wysokie temperatury, światło słoneczne, ucisk, pocieranie, wibracje), toksyn (bakteryjne, wirusowe, grzybicze), jadu owadów, leków (kwas acetylosalicylowy, kodeina, morfina, amfoterycyna B, d-tubokuraryna, skopolamina, rezerpina, jodowe środki cieniujące), alkoholi (zwłaszcza czerwone wino, szampan) a także niektórych pokarmów (np. czekolada, pomidory, szpinak, bakłażany, truskawki, ananasy, banany, skorupiaki, ryby, orzeszki ziemne, pszenica).

Ilość histaminy dostarczana wraz z pożywieniem wzrasta proporcjonalnie do przetworzonej żywności. Dodatkowo przyjmuje się, że czym dłużej żywność dojrzewa i/lub zostaje przechowywana, tym zawartość histaminy jest wyższa. W przypadku ryb na zawartość histaminy wpływ ma również gatunek ryb, świeżość, warunki oraz temperatura transportowania i przechowywania. To właśnie histamina odpowiada za charakterystyczny zapach zepsutych i nieświeżych ryb. W przypadku obróbki termicznej histamina nie rozkłada się pod wpływem wysokiej temperatury podczas smażenia lub pieczenia.

Histamina naturalnie nie jest składnikiem szkodliwym dla naszego organizmu, jednak jeżeli wystąpi w organizmie problem z jej nietolerancją-nie wolno tego bagatelizować. Najczęstszym powodem zbyt dużych ilości histaminy w organizmie jest wrodzony lub nabyty niedobór enzymu diaminooksydazy,  która rozkłada w jelicie histaminę zawartą w pożywieniu.  Spożywanie zbyt dużych ilości produktów spożywczych, które są bogate w histaminę może prowadzić do wystąpienia symptomów zatrucia. Niepokojące objawy to:

  • Gwałtowne zaczerwienienie skóry
  • Biegunka
  • Nudności
  • Wymioty
  • Duszności
  • Kaszel
  • Świąd
  • Suchość w jamie ustnej
  • Kołatanie serca
  • Ból głowy
  • Ból brzucha

Tak samo jak w przypadku innych alergii należy mieć na uwadze, że w skrajnych przypadkach może wystąpić wstrząs anafilaktyczny oraz zawał serca. Nietolerancja histaminy to bardzo poważna dolegliwość, a jej diagnoza jest bardzo często bardzo czasochłonna i trudna. Dlatego tak ważne jest, aby w trakcie wywiadu lekarskiego być bardzo dokładnym w ilości spożywanych produktów zawierających histaminę oraz czas, w jakim od spożycia pojawiły się pierwsze symptomy.

Literatura:

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/hormony/histamina-rola-w-organizmie-uczulenie-i-wystepowanie-w-zywnosci-aa-T6wU-kdQL-W57K.html

https://www.hellozdrowie.pl/nietolerancja-histaminy-jakie-sa-objawy-i-czym-jest-histamina/

https://instytut-mikroekologii.pl/nietolerancja-histaminy-i-dieta-antyhistaminowa/

https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/161009,histamina

Komentowanie jest wyłączone