Jak bezpiecznie grillować?

Wraz ze zbliżającą się wiosną i długo oczekiwaną przez wszystkich majówką rozpoczyna się sezon grillowy. Lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu oraz spożywać grillowe potrawy. Grillowanie sprawia dużo przyjemności, ale pomimo tej wielkiej frajdy z przyrządzania posiłków i spędzania czasu z najbliższymi na zewnątrz warto przypomnieć sobie zasady bezpiecznego grillowania.

Grillowane potrawy mają swój urok, niepowtarzalny smak i zapach. Dania z grilla stanowią dobrą alternatywę smażenia żywności, ponieważ produkty nie pochłaniają tłuszczu, a wytapiają go. Należy jednak pamiętać, że źródłem powstawania szkodliwych substancji wynikających z grillowania jest działanie na cukry, białka, tłuszcz temperatury powyżej 120˚C. W wyniku spalania w tak wysokiej temperaturze powstaje niebezpieczny dym. Kumuluje on niebezpieczne związki, które wchłaniane są przez żywność. Do związków tych zaliczamy: WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), HCA (heterocykliczne aminy aromatyczne), nitrozoaminy, utlenione sterole, akrylamid itd.

Przedstawiamy kilka podstawowych zasad, które warto wprowadzić w swoje grillowanie, aby stało się ono bezpieczne:

  1. Grillujmy tylko na świeżym powietrzu! Nie stawiaj grilla pod zadaszeniem, usytuuj go na płaskiej powierzchni odpornej na żar. Koniecznie sprawdź czy w bliskim sąsiedztwie grilla nie ma materiałów łatwopalnych.
  2. Do grillowania używaj brykietów lub węgla drzewnego, które w swoim składzie nie zawierają żywicy. Unikaj drewna, kartonów, gazet.
  3. Do rozpalenia grilla nie używaj substancji łatwopalnych, gazet, folii. Korzystaj tylko z typowych rozpałek, które możesz zakupić w sklepach. Ważne jest, aby pamiętać, że podpałek nie można dorzucać w trakcie grillowania. Podpałka musi dopalić się cała, zanim na ruszt położona zostanie żywność.
  4. Do podsycenia ognia używaj specjalistycznych dmuchaw, lub wachluj np. tekturą, gazetą. Pod żadnym pozorem nie dmuchaj ustami w rozżarzone węgliki!
  5. Miej ze sobą zawsze butelkę wody lub wiadro piachu. Przy ich pomocy będzie można ugasić zbyt duży ogień.
  6. Ustawiaj ruszt grilla wysoko, nie tuż nad węglem. Stosuj tacki i folie aluminiowe, które ograniczą bezpośredni kontakt dymu z żywnością.
  7. Marynuj mięso marynatami z ziołami, które zawierają duże ilości przeciwutleniaczy, które ograniczają powstawanie szkodliwych substancji.
  8. Przed i po kontakcie z żywnością należy bardzo dokładnie umyć ręce.
  9. Wybieraj chude lub średnio tłuste mięso. Pieczone mięso powinno być dokładnie dopieczone. Bezpieczną temperaturą jaką powinno osiągnąć mięso to ponad 70˚ Należy pamiętać, aby nigdy nie spożywać żywności przypalonej.
  10. Nigdy nie podawaj mięsa na tych samych tackach, na których wcześniej leżało mięso surowe!
  11. Nie zostawiaj grilla bez nadzoru, a po zakończeniu grillowania upewnij się czy aby na pewno grill został zgaszony.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/kppsp-slubice/zasady-bezpiecznego-grillowania

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwijzdeRy-7vAhXClYsKHRiYCu4QFjABegQIBBAD&url=https%3A%2F%2Fwww.gov.pl%2Fattachment%2F5b10e4d6-b534-4405-a635-bfd24d92feb9&usg=AOvVaw26h5oG0v8_OwwDNSsOjxM6

Zdjęcie: www.pixabay.com

Komentowanie jest wyłączone