Jak być bezpiecznym w górach?

Wędrówki górskimi szlakami to jeden ze sposobów na aktywne spędzanie wolnego czasu zwłaszcza w wakacje. Piękne widoki, czyste powietrze zachęcają do wyjazdów w góry, jednak często zapominamy, że udane wakacje to bezpieczne wakacje. Wyjazd w góry podobnie jak nad morze czy za granicę wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto zatem zapoznać się z zagrożeniami na jakie możemy napotkać w górach oraz zasadami bezpiecznego wypoczynku.

1. Przede wszystkim należy zaplanować trasę, nie porywaj się na trudne i wyczerpujące trasy zaraz po przyjeździe, przydatna jest minimum 1–2-dniowa aklimatyzacja. Zapoznaj się z opisem wybranej trasy, zwróć uwagę na występujące tam zagrożenia oraz trudne miejsca, które mogą okazać się niebezpieczne, a także weź pod uwagę swoje możliwości zdrowotne, kondycję i umiejętności. Wychodź w góry wcześnie. Postaraj się zaplanować trasę tak, aby zakończyć ją przed zmrokiem. Nigdy nie podejmuj wycieczki samotnie. Zostaw informację o planowanej trasie i godzinie powrotu.

2. Przed wyjściem w góry sprawdź prognozę pogody oraz najnowsze informacje o warunkach panujących aktualnie w górach. Informacje o tatrach znajdziesz m.in. na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego: tpn.pl

Do głównych zagrożeń związanych z pogodą zalicza się:

Wiatr, w górach występuje zwykle lokalny, silny  wiatr zwany „halnym” . W Tatrach bezwietrzne dni  nieomal się nie zdarzają. Na graniach wieje przeciętnie z prędkością 80–100 km/godz., jego porywy często dochodzą do 140–150 km/godz., ciężko przy tak silnym wietrze utrzymać się na nogach dlatego pokonywanie wysokogórskich szlaków jest bardzo trudne i grozi przewróceniem bądź zdmuchnięciem w przepaść.

Mgła, poza uniemożliwieniem oglądania widoków może utrudnić orientację w terenie.  Duża mgła utrudnia widoczność nie możliwe staje się określenie położenia w terenie czy kierunku marszu.

Temperatura, górach temperatura na szczytach jest z reguły niższa niż u stóp gór. Każde 100 metrów wyżej, to około 1°C mniej. Uczucie zimna jest dodatkowo potęgowane przez wiatr. Wychodząc w wyższe partie gór warto zabrać ze sobą cos cieplejszego do ubrania.

Słońce potrafi umilić wędrówkę, ale może być również przyczyną oparzeń czy nawet udaru słonecznego. Nie tylko ostre słońce jest szkodliwe, równie niebezpieczne jest słońce przysłonięte mgiełką czy chmurami. Warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne, konieczne jest nakrycie głowy, a  twarz, ręce i kark należy  posmarować kremem z filtrem UV.

Porażenie piorunem, najgroźniejszym zjawiskiem w górach jest burza. Zdarza się zarówno na wyniosłych szczytach, jak i z reguły wydawałoby się bezpiecznych obszarach jak np. ścieżce czy wokół Morskiego Oka. Zauważywszy jakiekolwiek objawy zbliżającej się burzy, należy jak najszybciej zejść z grani lub ze szczytu w dolinę. Nie należy czekać ani chwili. Piorun może uderzyć również w odległości kilku kilometrów od krawędzi burzowej chmury – przy czystym niebie i słońcu świecącym nad nami. Jeśli mimo wszystko burza nas zaskoczy, nie wolno opierać się o skały,  chować się do mokrych żlebów czy pod skalne okapy. Należy usiąść na plecaku,  podkurczając nogi zwinąć się „w kłębek”. Wędrując w grupie nigdy nie siadać obok siebie!

3. Zabierz ze sobą mapę rejonu, w który się wybierasz.

4. Weź ze sobą min. 1 litr wody na osobę oraz przygotuj pożywny posiłek. Zabierz też owoce oraz słodkości, które szybko dodadzą energii.

5. Spakuj do plecaka apteczkę m.in. lek przeciwbólowy – bóle głowy mogą zdarzyć się przy zmianach wysokości. Niezbędne będą również elektrolity jeżeli zmęczone mięśnie odmówią nam posłuszeństwa, bandaż elastyczny, którym można usztywnić kostkę w przypadku skręcenia, plastry na pęcherze i otarcia.

6. Zabierz ze sobą naładowany telefon wraz z zapisanymi numerami GOPR 601 100 300 oraz 985. Warto również pomyśleć o zainstalowaniu aplikacji Ratunek.

7. Zostaw komuś informację o planowanej trasie. Powiedz, o której godzinie planujesz powrót z gór.

Wyprawa w góry z pewnością wymaga przygotowania, jeśli jednak chcemy ten czas spędzić bezpiecznie przestrzeganie powyższych zasad powinno  stać się naturalnym elementem każdej wycieczki.

Źródło:

https://tpn.pl/zwiedzaj/bezpieczenstwo

http://tatry.info/przewodnik/bezpieczenstwo.html

Komentowanie jest wyłączone