Najtrudniejszy pierwszy krok…!

group of teenagers dancingAktywność fizyczna jest jednym z ważniejszych czynników zapewniających prawidłowy rozwój fizyczny a także psychiczny. Łącząc odpowiednią dietę z właściwym poziomem aktywności fizycznej, dajesz swojemu organizmowi szansę na prawidłowy wzrost. Odpowiednia dawka ruchu może ustrzec Cię przed wystąpieniem wielu czynników chorobotwórczych. Młodzież w Twoim wieku powinna znaleźć każdego dnia 60 min i czas ten przeznaczyć na ruch.

Na pewno znajdziesz wiele powodów, które usprawiedliwią Twój niski poziom aktywności fizycznej… Większą część dnia spędzasz w szkole, po powrocie do domu masz zajęcia pozalekcyjne, potem musisz przygotować się do szkoły, masz obowiązki domowe.
Do tego jeszcze dochodzą własne przyjemności, czyli czas spędzony przed komputerem – przecież musisz sprawdzić co dzieje się na portalach społecznościowych, musisz porozmawiać ze znajomymi, zagrać w ulubioną grę. Nic więc dziwnego, że nie myślisz o Tym, że twoja aktywność fizyczna jest na bardzo niskim poziomie, nie myślisz o tym, że brak ruchu negatywnie wpływa na Twoje zdrowie.

Musisz jednak zdać sobie sprawę z tego, że im wcześniej zaczniesz dbać o siebie, tym łatwiej będzie Ci utrzymać dobrą kondycję i zdrowie w przyszłości.

Najtrudniej jest zrobić pierwszy krok, zmienić nastawienie i znaleźć w rozkładzie dnia czas na aktywność fizyczną. Ale nie odkładaj tego na jutro, zacznij już dziś!

Na początek wystarczy choć trochę ruchu, zacznij od 30 minut dziennie. Masz wiele możliwości, a każdy rodzaj aktywności sprawi, że Twoja forma będzie rosła. Na początek wybierz więc coś, co nie sprawi Ci trudności, możesz zacząć od chodzenia po schodach (zamiast korzystania z windy wszędzie tam, gdzie tylko jest taka możliwość), wychodzenia na spacer z psem, jazdy na rolkach czy rowerze samemu lub z grupą znajomych. Aktywność fizyczna ma przede wszystkim sprawiać Ci przyjemność, musi zatem być dopasowana do Twoich możliwości i preferencji. Sposobów na aktywne spędzanie czasu jest wiele, na pewno więc znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie! Nie szukaj wykrętów! 😉

Z każdym kolejnym dniem spróbuj zwiększać swoją aktywność, wydłużaj czas poświęcony na ruch. Łatwiej będzie Ci ćwiczyć, jeśli będziesz miał towarzystwo, zaproś więc przyjaciół. W gronie znajomych czas płynie szybciej i przyjemniej, nawet nie zorientujesz się, kiedy upłynie godzina.

W aktywności fizycznej ważna jest regularność! Zaplanuj zatem w rozkładzie tygodnia czas, który poświęcisz na ruch. Wybierz taką porę dnia, która będzie dla Ciebie najlepsza. Pamiętaj, że ruch jest potrzebny dla prawidłowego rozwoju Twojego organizmu, niemal tak samo, jak np. pożywienie, które jest konieczne do właściwego funkcjonowania układu trawiennego. Układ ruchu także potrzebuje „paliwa”, pomimo, że nie sygnalizuje tego w tak jasny sposób, nie wysyła Ci sygnałów mówiących „poruszaj się”, „popływaj”. Sam musisz pamiętać o tym, żeby Twój organizm dostawał odpowiednią „dawkę” ruchu.

Jeśli jednak nie widzisz sensu z uprawiania aktywności fizycznej, nie wiesz jakie korzyści z tego będziesz miał i czy opłaca Ci się poświęcać cenny czas na jakąś aktywność, przeczytaj kolejny artykuł, który pojawi się już wkrótce na stronie portalu!

 

Śledź nasz portal, polub nas na Facebooku! 

1 Komentarz:

  1. Pingback: Aktywnym być = zdrowym i szczęśliwy być – 5krokowdozdrowia.pl

Komentowanie jest wyłączone