Napoje energetyczne to drinki, które w związku z dużą zawartością cukru, szybko podnoszą poziom glukozy we krwi. Najbardziej popularnymi nazwami są napoje energetyczne, energetyzujące bądź też energetyzery. W ich skład wchodzą, także takie substancje pobudzające organizm jak tauryna i kofeina. Ich głównym zadaniem jest szybka poprawa psychicznej i fizycznej kondycji człowieka. Ponadto, jak zapewniają ich producenci, polepszają one gospodarkę wodno-elektrolitową podczas treningu, przez co zwiększają wydolność organizmu. Do grupy osób najczęściej sięgających po napoje energetyczne zalicza się sportowców, kierowców, studentów, także osoby na wysokich stanowiskach kierowniczych. Napoje typu energy drink są szeroko dostępne w sklepikach szkolnych przez co cieszą się sporą popularnością również wśród młodzieży. Zapewne i tobie zdarzyło się sięgnąć po taki napój. Co jednak tak naprawdę o nich wiesz, poza informacjami, które sprytnie podsuwa ci ich producent?
Pierwszy energy drink pojawił się w sprzedaży w 1987 roku w Austrii. Dziś są sprzedawane w ponad 100 krajach na całym świecie. Jednak nie wszystkie państwa zezwoliły na sprzedaż napojów energetyzujących. W Norwegii, Danii i Islandii można je dostać tylko i wyłącznie w aptekach. We Włoszech i Francji wprowadzenie na rynek energy drinka wymaga zezwolenia Ministra Zdrowia. W Niemczech i Polsce uznawane są one za zwyczajne napoje i są powszechnie dostępne w sklepach.
Z wielu przeprowadzonych badań wynika, że napoje energetyzujące zagrażają nie tylko zdrowiu, ale życiu. Według australijskich naukowców jedna puszka tego napoju może wywołać zawał. Dotyczy to zarówno starszych jak i młodych osób.
Napoje energetyczne wydają się być w pewnych sytuacjach niezbędne, np. podczas długiej podróży bądź gdy przygotowujemy się do egzaminu. Warto jednak zastanowić się, jaki jest ich wpływ na nasze zdrowie? Należy pamiętać, że nie można ich podawać osobom poniżej 16. roku życia, diabetykom, kobietom w ciąży i chorym na fenyloketonurię. Łączenie ich z alkoholem może wywoływać złudne uczucie trzeźwości. To z kolei powoduje nadmierne spożywanie alkoholu, które może doprowadzić do niewydolności serca, zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.
Regularne spożywanie napojów energetyzujących może przyczynić się nie tylko do nadwagi czy otyłości, ale stanowić również czynnik sprzyjający rozwojowi bezsenności, insulinooporności, nadciśnienia i miażdżycy.
Wartość energetyczna napojów energetyzujących wynosi około 45 kcal/100 ml, zawierają również sporą dawkę cukrów prostych (ok. 10 g/100 ml napoju). W Polsce zawartość kofeiny w napojach energetyzujących wynosi najczęściej 80 mg/250 ml, tauryny – w granicach 500–1000 mg/250 ml.
Ze statystyk wynika, że co dziesiąty gimnazjalista idzie do szkoły popijając napój energetyczny, natomiast co piąty pije go kilka razy w tygodniu. Dla ucznia podstawówki spożycie jednej puszki takiego napoju jest równoznaczne z wypiciem siedmiu kaw. Kofeina, szczególnie spożywana przez młode osoby, może poważnie uzależnić psychicznie i fizycznie.
Ponadto około 90% rodziców wie, że ich dzieci piją napoje energetyczne, ale nie zdają sobie sprawy z zagrożenia jakie one niosą. Żaden troskliwy rodzic nie pozwoliłby swojemu dziecku na picie siedmiu filiżanek kawy dziennie. Sam zresztą też nie wypiłbyś tyle, nawet przed ciężkim egzaminem. Dlaczego zatem z taką łatwością sięgasz po kolejną puszkę energetyka?
Napoje energetyzujące są wszechobecne. Ich reklamy bombardują nas z każdej strony. Warto jednak mieć świadomość, że to co znajduje się wewnątrz kolorowej puszki, zamiast dodać ci skrzydeł i wznieść cię na wyżyny możliwości, może po prostu poważnie zaszkodzić.
Artykuł powstał we współpracy ze studentami Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Źródła:
http://www.powiatbrzozow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=141:dzieci-a-napoje-energetyzujce&catid=38:zdrowie&Itemid=121
http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-dziecka/napoje-energetyczne-niewskazane-dla-dzieci_38018.html
http://fitness.sport.pl/fitness/1,126274,12371773,Napoje_energetyczne__czyli_chemia_w_puszce.html
http://www.fakt.pl/Uwaga-na-dzieci-Napoje-energetyzujace-prowadza-do-,artykuly,95796,1.html
http://www.zachowajrownowage.pl/artykul/szkodliwa-energia-czyli-dlaczego-napoje-energetyzujace-nie-sa-dla-dzieci
Źródło ilustracji: http://pl.123rf.com/