Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w aucie podczas upałów

Sezon wakacyjny w pełni. Za oknem piękna pogoda, mnóstwo słońca i wysokie temperatury. Czego chcieć więcej? Przede wszystkim – rozważności. Co roku mówi się o nie zostawianiu dzieci oraz zwierząt w aucie, nawet na szybkie zakupy. Przecież wystarczy tylko chwila, aby doprowadzić do tragedii.

Przyznajmy się z ręką na sercu, sami przed sobą czy nigdy nie przeszło nam przez myśl zostawić dziecko lub zwierzę w aucie tylko na chwilkę. „Zaraz wracam!”, „Nic się nie stanie, wyskoczę tylko na chwilę”. W kwestiach bezpieczeństwa nie możemy pozwolić sobie na taki tok myślenia. Nigdy nie mamy pewności, czy „zaraz” nie przerodzi się w dłuższą chwilę-będzie kolejka w sklepie, urzędzie, spotkamy znajomą osobę, zaciekawi nas wystawa w sklepie, drzwi się nie zatną, czy w końcu samym nam nie stanie się krzywda. Decydując się na posiadanie zwierząt oraz dzieci świadomie podejmujemy decyzję o tym, że będziemy ich chronić oraz dbać o nich. W tym aspektach nie możemy sobie pozwolić na zaniedbania, czy przymknięcie oka. Jeżeli nigdy nie miał-eś/-aś takich myśli-kamień z serca!

Musimy pamiętać, że zwierząt oraz dzieci nie wolno zostawiać samych w samochodzie. Nigdy! Niezależnie od pory roku. Wymówką nie może być pozostawienie auta w cieniu lub z otwartymi szybami, niechęć obudzenia dziecka, czy zakaz wprowadzania psów do sklepu. Temperatura we wnętrzu auta potrafi w bardzo szybkim czasie wzrosnąć nawet o 20˚C! Wystarczy nawet kilka minut, aby organizm pozostawiony w środku rozgrzanego auta przestał normalnie funkcjonować-dochodzi do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego. Dzieci pozostawione w rozgrzanym aucie są zdezorientowane, ich organizm jest wykończony przez próbę ratowania termoregulacji organizmu. Maluchy nie płaczą i nie krzyczą-po prostu nie mają na to siły. Powoli i w ciszy opadają z sił, co w najgorszych przypadkach prowadzi do ich śmierci. Z czworonożnymi przyjaciółmi jest tak samo, po męczącej walce o poradzenie sobie z termoregulacją organizmu opadają z sił.

Pozostawienie dzieci oraz zwierząt w aucie jest uregulowane prawnie. Najłagodniejszą formą kary jest w tym przypadku mandat karny w wysokości do 500 zł. Zgodnie z art. 106 Kodeksu wykroczeń “kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany“. Karę za popełnienie omawianego czynu przewiduje również Kodeks Karny w art. 160 paragraf 2 “Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5“.  Ustawa o ochronie zwierząt w art. 35 ust.1a określa kary grożące za znęcanie się nad zwierzętami, tj. kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. W rozumieniu tych przepisów wspomniane znęcanie się nad zwierzętami rozumiane jest również jako “wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych zagrażających jego zdrowiu lub życiu“, w co wpisuje się omawiany problem.

Czym jest wymiar kar, jeżeli dojdzie do tragedii? Odpowiedzmy sobie na to pytanie sami. Po powrocie do domu zobaczmy radość naszych zwierząt i/lub dzieci. Zobaczmy ten błysk w oku, uśmiech od ucha do ucha. Przytulmy się do nich i odpowiedzmy sobie na pytanie: czy chcę narazić ich na niebezpieczeństwo? Czy wybaczył(a)bym sobie, kiedy stałaby im się krzywda z mojego powodu? Czy szybkie, samotne np. zakupy są warte ryzykowania zdrowia lub życia najbliższych, bezbronnych stworzeń?

Musimy również pamiętać, że będąc świadkiem takiego zdarzenia należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, jakimi powinniśmy się kierować. Widząc zamknięte w rozgrzanym pojeździe dziecko należy przede wszystkim sprawdzić jego stan, czy jest przytomne, czy reaguje na nasza obecność i głos. Następnie rozglądamy się w poszukiwaniu właściciela samochodu oraz sprawdzamy, czy drzwi są otwarte. Nigdy w takiej sytuacji nie odchodź od auta! Jeśli nie mamy możliwości dostania się do środka w celu ratowania życia, zgodnie z art. 26 Kodeksu Karnego o stanie wyższej konieczności mamy prawo wybić szybę i uwolnić uwięzionego malucha. Wybrać należy szybę, która znajduje się najdalej od dziecka, aby odłamki szkła nie zrobiły mu krzywdy. Po wydostaniu dziecka z samochodu należy udzielić mu pierwszej pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe. Podobne zasady obowiązują w wypadku ratowania zwierząt. Nie bójmy się pomagać, zwłaszcza tym, którzy najczęściej nie umieją prosić o pomoc.

Dbajcie o siebie i swoich najbliższych, zwłaszcza teraz kiedy pogoda za oknem rozpieszcza nas do wyjątkowo wysokich temperatur.

Zdjęcie: www.pixabay.com

Bibliografia:

https://www.gov.pl/web/kppsp-limanowa/nigdy-nie-zostawiaj-dziecka-w-aucie

https://tychy.policja.gov.pl/k27/bezpieczenstwo/profilaktyka/239390,Nie-zostawiaj-dziecka-w-samochodzie.html

https://bezpieczna.um.warszawa.pl/aktualnosci/nie-zostawiaj-dziecka-w-aucie-podczas-upa%C5%82%C3%B3w

Komentowanie jest wyłączone