Numery alarmowe i aplikacje, które musisz znać wybierając się w góry

numery alarmowe w górach (2)W dzisiejszych czasach większość z nas praktycznie nie rozstaje się ze swoim telefonem. Zapewne i ty robisz nim zdjęcia, korzystasz z mediów społecznościowych, używasz różnorodnych aplikacji. Miej go zatem przy sobie również wybierając się na stok, czy na górską wycieczkę. Może się okazać, że to właśnie on pomoże ci wyjść obronną ręką z nieprzewidzianych sytuacji.

Po pierwsze –  wprowadź numery alarmowe

Aby przywieźć z wyjazdu na ferie jedynie pozytywne wspomnienia, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie i zadbanie o swoje bezpieczeństwo. Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić przed wyjazdem na zimowy wypoczynek jest upewnienie się, czy w telefonie masz zapisany numer ratunkowy obowiązujący w górach i na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, który obsługiwany jest przez wykwalifikowane służby – odpowiednio GOPR lub TOPR. Ze wszystkich telefonów, zarówno komórkowych jak i stacjonarnych możesz wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer 985 lub 601 100 300. Wybierając się w Tatry, warto mieć w telefonie także numer do słowackiego odpowiednika rodzimego TOPRU, czyli HZS (Horska Zachranna Sluzba) – 18 300. Urządzenia elektroniczne mają to do siebie, że czasem zawodzą, więc na wszelki wypadek zapisz te numery również w jakimś innym miejscu poza telefonem, np. na kartce umieszczonej w wodoszczelnej przegródce w plecaku, lub kurtce narciarskiej.

Po drugie – zainstaluj aplikację

Większość z nas korzysta obecnie ze smartfonów. Ich ogromną zaletą jest możliwość pobierania bardziej i mniej przydatnych aplikacji. Jeżeli planujesz wyjazd w góry zainstaluj więc koniecznie bezpłatną aplikację Ratunek – jedyną taką aplikację obsługiwaną przez GOPR i TOPR. Dzięki niej będziesz mógł połączyć się telefonicznie z odpowiednim numerem alarmowym i wezwać służby ratunkowe. Co ważne aplikacja ta może się przydać nie tylko w czasie zimowego wypoczynku, ponieważ działa nie tylko w górach, ale również na obszarach wodnych. Wtedy zamiast z GOPR lub TOPR, aplikacja łączy Cię z WOPR lub MOPR. Największą zaletą tej aplikacji jest jednak funkcja umożliwiająca służbom ratunkowym namierzenie lokalizacji osoby dzwoniącej. To niezwykle ważne, ponieważ często potrzebujący pomocy nie potrafią sprecyzować miejsca, w którym się znajdują, co utrudnia i opóźnia podjęcie akcji ratunkowej. Kolejną przydatną funkcją dostępną dla użytkowników tej aplikacji jest możliwość wypełnienia tak zwanej Książeczki Medycznej, czyli podanie podstawowych informacji o stanie swojego zdrowia, zażywanych lekach, występujących alergiach, czy też grupie krwi. Co ważne dostęp do umieszczonych w Książeczce danych, będą miały jedynie służby ratownicze i tylko w sytuacji, kiedy wezwiesz pomoc, a ratownik uzna to za zasadne. Więcej informacji na temat aplikacji Ratunek możesz znaleźć tu.

Po trzecie – naładuj baterię

Może to i banalne, ale jednak okazuje się, że wciąż warto powtarzać tą zasadę do znudzenia – wychodząc w góry, czy to na stok, czy na pieszą wędrówkę, czy na zwykły spacer, sprawdźmy czy nasz telefon jest w pełni naładowany. Nawet najlepszy model smartfona, w którym zapisane są wszystkie najważniejsze numery alarmowe, wyposażony w aplikację Ratunek na niewiele się zda jeżeli po prostu rozładuje się w nim bateria. Trzeba też wziąć pod uwagę, że w niskiej temperaturze urządzenia mobilne wyładowują się szybciej niż zazwyczaj. Dlatego, jeżeli masz taką możliwość, warto zaopatrzyć się w przenośną ładowarkę, tak zwany power bank.

Po czwarte – sprawdź warunki pogodowe

Przed wyjściem w góry zrób jeszcze jeden pożytek ze swojego smartfona lub innego urządzenia mobilnego i koniecznie sprawdź prognozę pogody oraz komunikaty lawinowe. Gdzie? Na rzetelnych stronach Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego lub Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na stronie internetowej tego ostatniego warto też zapoznać się z zakładką Komunikat Turystyczny. Dzięki temu bez problemu zaplanujesz swoje piesze wędrówki.

Jeżeli szukasz bezpiecznej trasy, odpowiedniej na zimowe spacery, sprawdź tutaj propozycje Pana Andrzeja Frączystego-Karbowca, licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego, ratownika TOPR.


Bibliografia:

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, http://www.topr.pl/

Tatrzański Park Narodowy, http://tpn.pl/

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, www.gopr.pl

Ratunek, http://ratunek.eu/

Horská záchranná služba, http://www.hzs.sk/

Źródła ilustracji: http://pl.123rf.com/

Komentowanie jest wyłączone