Olejek eteryczny z drzewa herbacianego pozyskiwany jest z występujących w Australii drzew herbacianych Melaleuca alternifolia. Jednak roślina ta nie ma nic wspólnego z herbatą. Olejek pozyskiwany jest z liści, o bezbarwnym lub o jasnożółtym zabarwieniu oraz intensywnym, kamforowym zapachu. Ma on wieloletnią historię, wykorzystywany był już za czasów Aborygenów jako lekarstwo i naturalny środek antyseptyczny.
Olejek z drzewa herbacianego jest łatwo dostępny, można go znaleźć zarówno w aptece, jak i drogeriach czy sklepach z kosmetykami naturalnymi. Decydując się na zakup wybierzmy w 100% naturalny produkt pozbawiony dodatków (np. minerałów czy substancji zapachowych). Olejek jest bardzo wydajny, już kilka kropel wystarczy, aby poznać jego zalety, których bez wątpienia ma wiele. Wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne.
Zastosowanie:
Ze względu na bakteriobójcze działanie olejek herbaciany jest skuteczny w walce z trądzikiem. Łatwo przenika przez skórę, normalizuje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu skóra wydziela mniej sebum, a tym samym jest mniej błyszcząca. Jako jeden z niewielu preparatów na trądzik nie wysusza skóry, wręcz przeciwnie, pobudza produkcję nowego naskórka działając na nią regenerująco. Może być stosowany bez rozcieńczenia punktowo na zmiany skórne, bądź w połączeniu np. z innym olejem naturalnym na całą skórę twarzy (przed zastosowaniem należy wykonać test skórny – nanieść niewielką ilość preparatu na skórę, aby sprawdzić, czy nie wywołuje on reakcji alergicznej).
Olejek może być także wykorzystywany do walki z problemami skóry głowy takimi jak łupież, łojotokowe zapalenie skóry czy inne bakteryjne choroby skóry. Niweluje uciążliwe swędzenie oraz nadmierne przetłuszczanie skóry głowy. Wystarczy dodać kilka kropli olejku do szamponu i umyć głowę jak zwykle. Szampon z olejkiem pobudza krążenie krwi w skórze głowy, a także zapobiega wystąpieniu stanów zapalnych i infekcji.
Olejek jest również skuteczny w walce z grzybicą stóp i paznokci. Jego systematyczne stosowanie pozwoli uporać się z nieestetycznym i uciążliwym problemem hamując rozwój drobnoustrojów. Olejek jest skuteczny w leczeniu onycholizy (odwarstwienie się płytki paznokciowej od łożyska), jak również może pomóc w nadmiernej potliwości i pękającej skórze na piętach.
Olejek może być również przydatny w walce z bakteryjnymi infekcjami dróg oddechowych. Badania dowodzą, że inhalacje z dodatkiem olejku herbacianego pomagają złagodzić uciążliwe objawy, a także po ich zastosowaniu u chorych stwierdza się brak bakterii w plwocinie. Olejek wykazuje też aktywność przeciwzapalną oraz stymulującą układ immunologiczny. Doniesienia naukowe wskazują również, że antywirusowe działanie olejku z drzewa herbacianego może pomóc w walce z wirusem opryszczki, a także hamować namnażanie wirusa grypy.
Wobec rosnącej popularności produktów pochodzenia naturalnego olejek z drzewa herbacianego dzięki swoim właściwościom może okazać się nieodłącznym elementem domowej apteczki, a także cennym kosmetykiem. Z powodzeniem może być stosowany jako terapia uzupełniająca czy wspomagająca w leczeniu wielu schorzeń.
Źródło:
- Król S., Skalicka-Woźniak K., Kandefer-Szerszeń M., Stepulak A., Aktywność biologiczna i farmakologiczna olejków eterycznych w leczeniu i profilaktyce chorób infekcyjnych; [w] Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2013, 67.
- Garbusińska A., Mertas A, Szliszka E., Król W, Aktywność przeciwdrobnoustrojowa olejku z drzewa herbacianego (Tea Tree Oil) w badaniach in vitro. Cz. II; [w]: www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2011_175-184.pdf (dostęp: 31.01.2018 r.)
Źródło ilustracji: pixabay.com/pl/