Pierwsza pomoc przy zadławieniu u osób dorosłych

Pośpiech jest domeną naszych czasów. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, komu nigdy nie zdarzyło się jeść w pośpiechu i do tego jeszcze mówić. To właśnie podczas jedzenia najczęściej dochodzi do zadławienia wśród osób dorosłych. Zadławienie jest stanem zagrożenia życia i wymaga udzielenia pierwszej pomocy.

Zadławienie to częściowe lub całkowite zamknięcie dróg oddechowych przez ciało obce, które w nich utknęło. Pierwsza reakcją obronną organizmu jest kaszel. W zależności od tego czy poszkodowany kaszle, będziemy decydować o dalszym postępowaniu. Poniższa instrukcja dotycząca usuwania ciała obcego dotyczy osób w wieku 13-14 i więcej lat:

Jeśli kaszel jest słyszalny/obecny, dodatkowo poszkodowany może mówić, oddychać, wówczas mówimy o częściowej niedrożności dróg oddechowych. W tej sytuacji nadal należy zachęcać poszkodowanego do kaszlu. Nie należy w tym przypadku podejmować żadnych dodatkowych czynności.

Jeśli natomiast kaszel jest nieefektywny, a poszkodowany jest przytomny, ale nie może mówić i oddychać należy:

  1. Stanąć z boku za poszkodowanym
  2. Pochylić poszkodowanego do przodu tak aby jego głowa była niżej niż tułów przy jednoczesnym przytrzymywaniu poszkodowanego wolną ręką w okolicy pasa
  3. Przy wykorzystaniu drugiej ręki należy otwartą dłonią energicznie uderzyć 5 razy w okolice międzyłopatkową kierując uderzenie ku górze
  4. Po każdym uderzeniu należy sprawdzić czy ciało obce nie wydostało się

Jeśli 5-krotne uderzenie w okolicę między łopatkami nie spowodowało wydostania się ciała obcego z dróg oddechowych należy zastosować tzw. chwyt Heimlicha:

  1. Stanąć z tyłu za poszkodowanym
  2. Lekko pochylić poszkodowanego ku przodowi
  3. Ułożyć dłoń w pięść, chowając kciuk do jej środka – tak zaciśniętą pięść ułożyć
    w połowie odległości między mostkiem a pępkiem poszkodowanego
  4. Wolną ręką należy złapać zaciśniętą pięść, obejmując w ten sposób poszkodowanego i energicznie pociągnąć tak ułożone dłonie do wewnątrz i ku górze
  5. Czynność należy powtórzyć 5 razy

Jeśli czynność ta nie spowodowała usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych, a poszkodowany stracił przytomność należy:

  1. Ułożyć poszkodowanego bezpiecznie na ziemi
  2. Sprawdzić czy w jamie ustnej nie jest obecne ciało obce

Jeśli ciało obce nadal znajduje się w drogach oddechowych wówczas należy:

  1. Wezwać pogotowie ratunkowe – 999/112 (optymalnie jeśli poza Tobą są obecne inne osoby – poproś ich o wezwanie pogotowia ratunkowego)
  2. Wykonać 30 uciśnięć w centralnej części klatki piersiowej
  3. Sprawdzić czy w jamie ustnej nie jest obecne ciało obce
  4. Jeśli nie udało się usunąć ciała obcego, należy wrócić do punktu 2. i 3.
  5. Czynności należy powtarzać tak długo dopóki nie uda się usunąć ciała obcego/do przyjazdu zespołu Ratownictwa Medycznego

WAŻNE!
Chwytu Heimlicha nie wolno wykonywać u kobiet w ciąży!

Intensywne uciskanie brzucha grozi uszkodzeniem płodu.
Co robić?
Należy objąć ciężarną ramionami w okolicach klatki piersiowej, a zaciśniętą pięść ułożyć w centralnej części klatki piersiowej (w miejscu, gdzie wykonuje się uciśnięcia reanimacyjne).

Bibliografia:

  1. Węgielnik J., Basiński A. (2008). Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dorosłych. Postępowanie w zadławieniu. Forum Medycyny Rodzinnej, 2(3), 187-195.
  2. https://kpr.med.pl/dlapacjenta/pierwsza-pomoc-poradnik/zadlawienie/

Komentowanie jest wyłączone