Profilaktyka to działania mające na celu zapobieganie chorobom poprzez niepodejmowanie ryzykownych zachowań zdrowotnych, wczesne wykrywanie oraz właściwe ich leczenie. Do działań profilaktycznych zaliczają się także szczepienia. W tej kategorii znajdziecie przede wszystkim informacje o prowadzonych działaniach i badaniach profilaktycznych oraz szczepieniach, które warto wykonać aby zapobiec chorobom charakterystycznym dla danego wieku.

Istnieje wiele programów krajowych, samorządowych oraz inicjowanych przez instytucje i fundacje, dzięki którym możliwe jest podejmowanie działań profilaktycznych skierowanych do różnych grup docelowych. Dzięki systematycznemu korzystaniu np. z badań profilaktycznych (coroczne wykonywanie podstawowego badania krwi, badania mammograficzne, cytologia itp.), możliwe jest monitorowanie stanu zdrowia i szybkie wdrożenie leczenia w przypadku pojawienia się pierwszych niepokojących objawów.

Tutaj znajdziesz informacje jak możesz zadbać i kontrolować swój stan zdrowia.

 • 28 stycznia 2019

  Wprowadzenie na świecie programów szczepień ochronnych pozwoliło na wyeliminowanie niektórych chorób zakaźnych (np. ospa prawdziwa) oraz zmniejszenie częstości powikłań występujących w przebiegu innych zagrażających zdrowiu i życiu chorób zakaźnych. W Polsce szczepienia ochronne są wykonywane zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych (PSO), powszechnie znanym jako kalendarz szczepień ochronnych. Program ten jest… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 3 kwietnia 2018

  Hemoroidy nazywane inaczej guzkami krwawniczymi lub krwawnicami, są prawidłowymi strukturami anatomicznymi w kanale odbytu. Hemoroidy to ciała jamiste wysłane śródbłonkiem naczyń włosowatych, które funkcjonują jako połączenia tętniczo-żylne. Ich budowa pozwala „domknąć” odbyt, a także formować właściwie stolec i trzymać gazy. Występują one w naszej budowie od urodzenia i jest to… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 15 marca 2017

  Niektóre osoby rezygnują ze spożywania produktów zawierających gluten pod wpływem szerzącej się mody. Jest to decyzja, którą podejmują bez wskazań medycznych. Niestety część osób musi zrezygnować z glutenu ze względu na celiakię! Czym ona jest i jak sobie z nią radzić?   Celiakia, to choroba trzewna, o podłożu genetycznym, która… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 22 lutego 2017

  Program Szczepień Ochronnych (PSO), szerzej znany jako kalendarz szczepień ochronnych, realizowanych w Polsce jest co roku aktualizowany i udostępniany w formie Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego. W roku 2017 nastąpiła duża zmiana, gdyż do listy szczepień obowiązkowych dołączyło szczepienie przeciwko PNEUMOKOKOM! Dotąd szczepienie to znajdowało się na liście szczepień zalecanych, rodzice… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 22 września 2016

  Chociaż słyszymy coraz częściej o przypadkach zachorowania na grypę wśród znajomych i rodziny, sezon grypowy jeszcze się na dobre nie rozpoczął. Właśnie teraz jest najlepszy czas, aby podjąć właściwe kroki i zabezpieczyć się przed możliwymi komplikacjami i negatywnymi skutkami wirusa grypy. Jak? Poprzez szczepienia! Dlaczego warto zaszczepić się przeciwko grypie? Głównym… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 24 sierpnia 2016

  Nieuchronnie, wielkimi krokami nadchodzi jesień, a wraz z nią wyczekiwany przez wielu sezon na grzyby. Zanim jednak kurki, kanie, maślaki, borowiki i inne dary lasu wypełnią nasze kosze warto przypomnieć, że z grzybami nie ma żartów. O tej porze roku, co rusz w mediach pojawiają się informacje o kolejnych zatruciach,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 lipca 2016

  Emocjonujemy się atakiem rekina na wybrzeżach Kalifornii, śledzimy z zapałem informacje na temat pojawienia się egzotycznego węża na jednym z osiedli, a jednocześnie ignorujemy tak poważne, a jednocześnie powszechne zagrożenie jakim jest zakażenie wirusem HCV. 28 lipca jak co roku obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby. To… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 1 lipca 2016

  Osteoporoza zwana także „cichym złodziejem” kości jest najbardziej powszechną chorobą układu kostnego. Choroba postępuje powoli, na początku bezobjawowo. Charakteryzuje się ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Najczęstsze z nich to skomplikowane złamania kości udowej, nadgarstka czy kręgosłupa, które mogą prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci.… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 30 czerwca 2016

  Jak wynika z prowadzonych przez Policję statystyk, tylko w okresie od maja do 29 czerwca 2016 r. odnotowano aż 126 utonięć. Dla porównania, w tym samym okresie w roku 2015 utonęło 76 osób. Wielu z tych zdarzeń można by zapobiec, gdyby osoby wypoczywające nad wodą pamiętały o zasadach bezpieczeństwa! Statystyki pokazujące,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 14 czerwca 2016

  Będąc krwiodawcą oddajesz więcej niż tylko krew – być może to właśnie dzięki tobie ma szansę odbyć się skomplikowana operacja? Albo to twoja krew uratuje ciężko ranną ofiarę wypadku komunikacyjnego? A może to płynąca wcześniej w twoich żyłach krew,  przetoczona ciężko chorej osobie da jej siłę do zmagania się z… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 31 maja 2016

  Czy wiesz, że najwięcej przypadków czerniaka diagnozuje się jesienią? To właśnie wtedy ten podstępny nowotwór zbiera żniwo wśród fanów opalenizny. Jak się przed nim zabezpieczyć, żeby za kilka miesięcy, kiedy minie już sezon na krótkie spodenki i odkryte ramiona nie żałować? Oglądając swoje ciało zwracasz pewnie uwagę na nadprogramowy kilogram… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 13 maja 2016

  Nadeszła długo wyczekiwana wiosna, a tym samym na dobre rozpoczął się sezon na grille, spędzanie czasu na wolnym powietrzu i … kleszcze! Czego nie robić w sytuacji, gdy znajdziemy na naszym ciele tego podstępnego pajęczaka? Jak uniknąć powikłań wynikających z ukąszenia przez kleszcza? Oto kilka niezbędnych informacji. Nie zwlekaj! Stało… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 26 kwietnia 2016

  Europejski Tydzień Szczepień, jak co roku obchodzony jest w ostatnim tygodniu kwietnia. W tym roku obchodom przyświeca hasło: „Domknijmy lukę w szczepieniach”.  Wydarzenie to ma na celu promowanie szczepień ochronnych kluczowych dla ochrony osób w każdym wieku przed groźnymi chorobami. To właśnie dzięki szczepieniom możemy ocalić miliony istnień ludzkich! W… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 20 kwietnia 2016

  Ból głowy - nie ma chyba osoby, która w swoim życiu nie doświadczyła by tej dolegliwości o większym lub mniejszym nasileniu. W Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy wyróżnia się aż 280 różnych typów bólów głowy. Tyle ile rodzajów tej dolegliwości, tyle też jej przyczyn. Zwykle łączymy ból głowy z wahaniem ciśnienia, zmianą… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 7 kwietnia 2016

  Prawie każdy z nas ma w swoim bliższym lub dalszym otoczeniu osobę zmagającą się z cukrzycą. Według oficjalnych statystyk na tę cywilizacyjną chorobę może cierpieć nawet  3 miliony Polaków. Trudno jest dokładnie określić liczbę, ponieważ aż 1/3 z nich nie wie o swojej chorobie. To o tyle alarmujące, że jedynie… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 3 kwietnia 2016

  Objawy anemii są dość wyraźne, a jednak łatwo je przegapić. Zmęczenie, senność, problemy ze snem czy rozdrażnienie najczęściej zrzucamy na karb przepracowania, bądź stresu, którego doświadczamy. Wraz z nadejściem wiosny myślimy też, że za nasze złe samopoczucie odpowiada „przesilenie wiosenne”, że stan ten szybko minie. Warto jednak zastanowić się, czy… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  3 komentarzy
 • 8 marca 2016

  Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym wśród kobiet w Polsce. Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów stanowi około 23% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Jak wynika z danych zamieszczonych przez Państwowy Zakład Higieny, główną przyczyną niskiej wykrywalności raka sutka w Polsce jest zakorzeniona w nas obawa przed… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 lutego 2016

  Smartphone stał się jednym z najpopularniejszych urządzeń mobilnych ostatnich lat. Według danych przedstawionych w raporcie „POLSKA.JEST.MOBI.” w pierwszym półroczu 2015 roku (do maja) 58% Polaków było w posiadaniu smartphona. Oznacza to, że „w kieszeni Polaków” znajdowało się ok. 19 mln urządzeń tego typu. Równie popularne jak smartphony stały się aplikacje… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 19 lutego 2016

  Meningokoki, z pozoru niewinna nazwa, ale czy na pewno? Zapewne rodzice małych dzieci spotkali się niejednokrotnie z tym terminem i wiedzą, że meningokoki to nic dobrego, a wręcz przeciwnie, są one bardzo groźne dla zdrowia. Ale właściwie dlaczego? Czym jest inwazyjna choroba meningokokowa? Odpowiedź na to i inne pytania znajdą… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 stycznia 2016

  26 stycznia w całej Polsce obchodzony jest Dzień Transplantacji, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej w kwestii przeszczepu organów. Wybór tej daty nie jest przypadkowy – to właśnie 26 stycznia 1966 roku lekarze z I Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie przeprowadzili pierwszy udany przeszczep nerki. Nietrudno zatem obliczyć, że… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 22 stycznia 2016

  Pszczoły odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka i funkcjonowaniu całego ekosystemu. Owady te są gatunkiem strategicznym dla zapylania roślin, dzięki nim uzyskujemy plony. Oprócz zapylania roślin, pszczoły dają nam cenne produkty, których w inny sposób nie bylibyśmy w stanie otrzymać. Nie bez powodu mówi się  „pracowita jak pszczółka”, niewątpliwie, owady… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 8 stycznia 2016

  Ciąża jest okresem, kiedy kobietą targają przeróżne emocje, zarówno te pozytywne związane z wyczekiwaniem na przyjście na świat małego człowieka, jak i te negatywne, wynikające głównie z niewiedzy. O wiele prościej przejść przez ten czas, kiedy mamy przy sobie przewodnika po świecie kobiecości – wykwalifikowaną i życzliwą położną, która rozwieje… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 20 grudnia 2015

  Dentystę należy odwiedzać co pół roku. To prawda wszystkim znana, lecz niestety, w rzeczywistości umówienie się na wizytę u stomatologa, to zadanie często przesuwane na bliżej nieokreśloną przyszłość. Dlatego też na fotelu dentystycznym lądujemy, kiedy ból nie pozwala normalnie funkcjonować. O tym dlaczego warto dbać o zęby i czego tak… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  2 komentarzy
 • 13 grudnia 2015

  Reklamy suplementów diety atakują nas na każdym kroku. Wielu z nas sięga po nie szczególnie w okresie zimowym, kiedy nasza odporność jest wystawiona na dużą próbę. W zamierzeniu mają nam zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie, ale co tak naprawdę o nich wiemy? Oto kilka przydatnych informacji, o któych warto pamiętać,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 9 grudnia 2015

  Zakażenia rotawirusowe są dużym problemem, dotykającym większość małych dzieci, stanowią drugą, po zakażeniach układu oddechowego, przyczynę hospitalizacji małych dzieci. Jak można się nimi zarazić i czy istnieje sposób, aby się przed nimi ustrzec? Rotawirusy to patogeny znane już od początków lat 60. XX wieku, wysoce zakaźne, bardzo odporne na działanie… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 25 listopada 2015

  Pewnie niejednokrotnie było złamane, jeszcze częściej pękało. Nieraz czułeś, że podchodzi ci do gardła. A jednak wciąż bije w twojej piersi. To ono – twoje serce, najbardziej   niezawodna i sprawna znana nam pompa. Czy wiesz, że w ciągu godziny ten mięsień wielkości twojej pięści przetacza ponad 350 litrów krwi. To… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 18 listopada 2015

  Antybiotyki uznawane są za najważniejszy wynalazek medycyny w XX wieku. Większość z nas kojarzy je z niesmaczną i trudną do połknięcia pigułką, stanowiącą antidotum na wszelkie dolegliwości. Czy tak naprawdę jest? 18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Z tej okazji chcielibyśmy przedstawić wam kilka istotnych faktów na temat… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 10 listopada 2015

  Zalecenia szczepień określone w Programie Szczepień Ochronnych (PSO) uzgodnione są przez Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia oraz Radę Sanitarno-Epidemiologiczną działającą przy Głównym Inspektoracie Sanitarnym. W Polsce kwestie doboru szczepionek oraz terminy ich realizacji są określone w Programie Szczepień Ochronnych. PSO zawiera rekomendacje dotyczące zarówno szczepień obowiązkowych… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 10 października 2015

  Kaszel, katar, ból gardła, ból mięśni… to objawy dobrze nam znane. Myślimy, „To tylko przeziębienie, zaraz mi przejdzie”. Ale czy na pewno? Czy to tylko przeziębienie, czy może jednak grypa? Niby przebiegająca łagodnie, a jednak niebezpieczna dla naszego zdrowia. Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych zachorowań. Co roku w Polsce grypa… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 2 września 2015

  Drodzy Czytelnicy! Mamy zaszczyt zaprosić Was na pierwsze spotkanie w ramach działań Portalu 5 kroków do zdrowia. Zapraszamy 12 września 2015 r. do krakowskiego Parku Jordana (wejście od al. 3 maja). Będziemy z Wami od godz. 10:00 do 16:00. Mamy nadzieję, że dołączycie do nas, żeby bliżej zapoznać się z… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 12 sierpnia 2015

  Samochód, to w dzisiejszych czasach bardzo popularny środek lokomocji. Niemalże każda rodzina posiada auto. Zwłaszcza rodzice, często podróżujący z małymi dziećmi, doceniają korzyści z posiadania własnych czterech kół. Niewątpliwie podróż komunikacją zbiorową z pociechami jest dość uciążliwa, szczególnie jeżeli wybieramy się w dalszą trasę. Przeczytaj zatem, jak zmieniły się zasady… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 10 sierpnia 2015

      Lato to okres urlopów, licznych podróży. Częściej korzystamy wówczas z usług hotelowych, delektujemy się daniami serwowanymi w barach, kawiarniach i restauracjach, czy też szukamy ochłody w kompleksach basenowych. Aby wakacyjny błogostan nie został zmącony, warto zwrócić uwagę na warunki sanitarne miejsc, w których przebywamy. W celu zwiększenia bezpieczeństwa… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 5 sierpnia 2015

  Lato to czas, kiedy więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Korzystając z ciepłych dni, całymi rodzinami wybieramy się na wycieczki rowerowe, chodzimy na spacery i organizujemy sobie różne formy aktywnego wypoczynku. Nie zapominajmy jednak, że w lesie czy na łące czyhać mogą na nas zagrożenia, które niekiedy trudno dostrzec na… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 23 lipca 2015

    Żar leje się z nieba a słupki rtęci szybują w górę. Lato w pełni, a wraz z nim przetaczające się przez nasz kraj fale upałów. Nasze organizmy nie są przyzwyczajone do wysokich temperatur, więc gdy temperatura osiąga 30°C rośnie ryzyko przegrzania organizmu i wystąpienia udaru cieplnego. Wysokie temperatury są… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 22 lipca 2015

  W całym domu piętrzą się stosy ubrań, butów i kosmetyków, walizki stoją przygotowane na wielkie pakowanie, a ty wciąż nerwowo biegasz po domu poszukując ulubionego kostiumu kąpielowego, który cały rok leżał na dnie szafy, a teraz nagle postanowił zmienić lokalizację. Uspokój się! Bikini, bez którego nie wyobrażasz sobie letniego wyjazdu,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 20 lipca 2015

  Słuchanie muzyki jest nieodłącznym elementem naszego życia. Pomaga w procesie socjalizacji, ma wpływ na poziom naszej inteligencji i odpowiada za wytwarzanie hormonów np. dopaminy. Słuchanie muzyki towarzyszy nam podczas wykonywania codziennych czynności, odpoczynku, spacerów, uprawiania sportu itp. Ma więc duże znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego, jest jedną z metod poprawienia… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 14 lipca 2015

  Latem każdy sposób na ochłodzenie wydaje się nam dobry, basen, morze, jezioro a w mieście kurtyny wodne czy też fontanny. Kąpiele w dużych miejskich fontannach są bardzo popularne w upalne dni. Wbrew pozorom takie miejsca kryją w sobie wiele niebezpieczeństw.       Najczęściej woda w fontannie krąży w obiegu zamkniętym i… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 13 lipca 2015

  Wreszcie nadeszło lato, a wraz z nim sezon wakacyjnych wyjazdów i weekendowych wypadów, podczas których staramy się odpocząć i naładować akumulatory. Każda z nas, po powrocie z wypoczynku chciałaby się pochwalić piękną, zdrowo wyglądającą opalenizną. Zatem niezależnie czy zamierzasz zażywać kąpieli słonecznych na działce, podczas górskich wycieczek, nad naszym polskim… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  3 komentarzy
 • 3 lipca 2015

  Badanie cytologiczne jest podstawowym badaniem przesiewowym wykorzystywanym w walce z rakiem szyjki macicy. Statystyki dotyczące umieralności z powodu tego nowotworu w Polsce nie wyglądają zadawalająco. Fundacja Kwiat Kobiecości, która prowadzi kampanie promocyjne na rzecz wczesnej profilaktyki raka, określa, że diagnozę nowotworu szyjki macicy słyszy każdego dnia 10 Polek. Połowa z… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 3 lipca 2015

  Badania profilaktyczne stanowią klucz do wyeliminowania ryzyka związanego z rozwojem poważnych chorób, poprzez ich zdiagnozowanie na wczesnym etapie. Dowiedz się, jakie badania profilaktyczne powinieneś wykonywać i jak często należy je powtarzać. Ostatnimi czasy coraz profilaktyka zdrowotna staje się coraz popularniejszym tematem. Setki razy słyszałeś, a nawet sam powtarzałeś powiedzenie, że… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 3 lipca 2015

  Badania profilaktyczne stanowią klucz do wyeliminowania ryzyka związanego z rozwojem poważnych chorób, poprzez ich zdiagnozowanie na wczesnym etapie. Znajdź w swoim kalendarzu czas na ich wykonanie i ciesz się życiem. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania na wiele poważnych chorób. Nie oznacza to jednak, że osoby młode, które nie ukończyły… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 24 czerwca 2015

  Rozpoczyna się właśnie lato. Okres wyczekanych urlopów i wypraw w nieznane. Nikt z nas nie chciałby, aby zasłużony odpoczynek został zakłócony przez mogące pokrzyżować plany problemy zdrowotne. Jak zatem przygotować się do wakacji, aby przebiegły one w spokojnej atmosferze? Odwiedź lekarza! Wyjazdy, czy to dalsze czy też bliższe wiążą się… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 25 maja 2015

  Prawda o tym, że lepiej zapobiegać, niż leczyć jest znana już od dawna. Czemu zatem z tak dużym dystansem niektórzy z nas podchodzą do kwestii badań profilaktycznych? Ich wykonanie zajmuje zazwyczaj kilka lub kilkanaście minut, a pewności, że wszystko z naszym zdrowiem jest w całkowitym porządku, nie da się przecenić.… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 14 kwietnia 2015

  Kontrowersje wokół szczepień ochronnych w wielu przypadkach są powodem, dla którego rodzice rezygnują z zaszczepienia swojego dziecka. Mnogość, często sprzecznych ze sobą, informacji jakie do nich dociera powoduje, że wybór wiarygodnych danych jest trudny. Zachęcamy zatem do zapoznania się z II częścią artykułu Fakty i mity na temat szczepień, który pomoże rozwiać… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 31 marca 2015

  Szczepienia ochronne budzą dużo kontrowersji, przede wszystkim w gronie rodziców, którzy stoją przed podjęciem decyzji: Szczepić czy nie szczepić? Na portalach i forach internetowych można znaleźć liczne wypowiedzi „ekspertów” z dziedziny wakcynologii. Rodzice nieustannie wymieniają się co raz to nowszymi „dowodami” potwierdzającymi związek autyzmu ze szczepieniami, jednak czy związek ten… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 23 marca 2015

  Jak wygląda Twój typowy dzień? Najpierw 8 godzin pracy przed komputerem, po powrocie do domu oglądanie telewizji, a przed snem przeglądanie Internetu i korzystanie z serwisów społecznościowych na urządzeniach mobilnych? Twoje oczy są z każdej strony bombardowane przez uciążliwe promieniowanie wysyłane przez monitory komputerów i innych sprzętów elektronicznych. Jak je… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 23 marca 2015

  Szczepienia ochronne poddawane są wielu restrykcyjnym i dokładnym badaniom, jednak tak jak inne leki, mogą wywołać działania niepożądane (w przypadku szczepień są to Niepożądane Odczyny Poszczepienne). O ryzyku wystąpienia NOP należy mówić głośno, zatem zapoznajmy się z rzeczywistymi danymi na temat NOP.     Niepożądane Odczyny Poszczepienne (NOP) to nieprawidłowa… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 23 marca 2015

    Internet jest popularnym źródłem informacji, zawierającym wiadomości z różnych dziedzin życia. Ludzie chętnie pogłębiają swoją wiedzę i poszukują odpowiedzi na nurtujące pytania przy wykorzystaniu tej technologii. Należy jednak być ostrożnym co do zawartości merytorycznej treści prezentowanych na stronach. Zwłaszcza informacje z dziedziny zdrowia i medycyny wymagają weryfikacji. Poniżej przedstawiamy… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 23 marca 2015

  Szczepienia ochronne w ostatnim czasie budzą wiele kontrowersji. Rodzice mają wiele wątpliwości związanych ze szczepieniami, poszukują rzetelnych odpowiedzi. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Obalamy mity, prezentujemy fakty! Odpowiedzi zostały zaopiniowane przez Panią dr hab. n. med. Dorotę Mrożek-Budzyn, która jest Konsultantem Wojewódzkim w Dziedzinie Epidemiologii.   Szczepionki zawierają… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 10 marca 2015

  Immunoprofilaktyka obejmuje działania podejmowane w celu wzmacniania odporności człowieka, zapobiegania występowaniu oraz zwalczania chorób zakaźnych poprzez wprowadzenie do organizmu surowicy odpornościowej lub immunoglobuliny (białko krwi, które ma zdolność rozpoznawania i przyłączania się do antygenu) zawierającej swoiste przeciwciała. Dzięki podaniu tych preparatów, w momencie kolejnego kontaktu z drobnoustrojem, organizm zareaguje, produkując odpowiednie… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 7 stycznia 2015

  Szczepienia ochronne odgrywają ogromną rolę w ograniczaniu rozwoju chorób zakaźnych i łagodzeniu ich skutków. Jest to temat szczególnie istotny dla rodziców dzieci, jako że to w pierwszych miesiącach i latach życia podawana jest większość szczepionek. W poniższym artykule przedstawiamy obowiązujący Program Szczepień Ochronnych w Polsce. Znajdziecie tu Państwo odpowiedź na… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 8 grudnia 2014

  Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi czytelnika, iż aktywny styl życia sprzyja utrzymaniu zdrowia. Przedstawiamy w nim informacje o wpływie wysiłku fizycznego na czynność układu krążenia oraz aktualny stan wiedzy na temat profilaktyki rozwoju miażdżycy. Pozostaje ona przyczyną powstawania wielu chorób układu sercowo naczyniowego. Zdrowy styl życia – najskuteczniejsza profilaktyka… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
Print Friendly, PDF & Email

Komentowanie jest wyłączone