Profilaktyka to działania mające na celu zapobieganie chorobom poprzez niepodejmowanie ryzykownych zachowań zdrowotnych, wczesne wykrywanie oraz właściwe ich leczenie. Do działań profilaktycznych zaliczają się także szczepienia. W tej kategorii znajdziecie przede wszystkim informacje o prowadzonych działaniach i badaniach profilaktycznych oraz szczepieniach, które warto wykonać aby zapobiec chorobom charakterystycznym dla danego wieku.

Istnieje wiele programów krajowych, samorządowych oraz inicjowanych przez instytucje i fundacje, dzięki którym możliwe jest podejmowanie działań profilaktycznych skierowanych do różnych grup docelowych. Dzięki systematycznemu korzystaniu np. z badań profilaktycznych (coroczne wykonywanie podstawowego badania krwi, badania mammograficzne, cytologia itp.), możliwe jest monitorowanie stanu zdrowia i szybkie wdrożenie leczenia w przypadku pojawienia się pierwszych niepokojących objawów.

Tutaj znajdziesz informacje jak możesz zadbać i kontrolować swój stan zdrowia.

 • 3 kwietnia 2018

  Hemoroidy nazywane inaczej guzkami krwawniczymi lub krwawnicami, są prawidłowymi strukturami anatomicznymi w kanale odbytu. Hemoroidy to ciała jamiste wysłane śródbłonkiem naczyń włosowatych, które funkcjonują jako połączenia tętniczo-żylne. Ich budowa pozwala „domknąć” odbyt, a także formować właściwie stolec i trzymać gazy. Występują one w naszej budowie od urodzenia i jest to… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 15 marca 2017

  Niektóre osoby rezygnują ze spożywania produktów zawierających gluten pod wpływem szerzącej się mody. Jest to decyzja, którą podejmują bez wskazań medycznych. Niestety część osób musi zrezygnować z glutenu ze względu na celiakię! Czym ona jest i jak sobie z nią radzić?   Celiakia, to choroba trzewna, o podłożu genetycznym, która… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 22 września 2016

  Chociaż słyszymy coraz częściej o przypadkach zachorowania na grypę wśród znajomych i rodziny, sezon grypowy jeszcze się na dobre nie rozpoczął. Właśnie teraz jest najlepszy czas, aby podjąć właściwe kroki i zabezpieczyć się przed możliwymi komplikacjami i negatywnymi skutkami wirusa grypy. Jak? Poprzez szczepienia! Dlaczego warto zaszczepić się przeciwko grypie? Głównym… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 24 sierpnia 2016

  Nieuchronnie, wielkimi krokami nadchodzi jesień, a wraz z nią wyczekiwany przez wielu sezon na grzyby. Zanim jednak kurki, kanie, maślaki, borowiki i inne dary lasu wypełnią nasze kosze warto przypomnieć, że z grzybami nie ma żartów. O tej porze roku, co rusz w mediach pojawiają się informacje o kolejnych zatruciach,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 lipca 2016

  Emocjonujemy się atakiem rekina na wybrzeżach Kalifornii, śledzimy z zapałem informacje na temat pojawienia się egzotycznego węża na jednym z osiedli, a jednocześnie ignorujemy tak poważne, a jednocześnie powszechne zagrożenie jakim jest zakażenie wirusem HCV. 28 lipca jak co roku obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby. To… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 14 czerwca 2016

  Będąc krwiodawcą oddajesz więcej niż tylko krew – być może to właśnie dzięki tobie ma szansę odbyć się skomplikowana operacja? Albo to twoja krew uratuje ciężko ranną ofiarę wypadku komunikacyjnego? A może to płynąca wcześniej w twoich żyłach krew,  przetoczona ciężko chorej osobie da jej siłę do zmagania się z… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 13 maja 2016

  Nadeszła długo wyczekiwana wiosna, a tym samym na dobre rozpoczął się sezon na grille, spędzanie czasu na wolnym powietrzu i … kleszcze! Czego nie robić w sytuacji, gdy znajdziemy na naszym ciele tego podstępnego pajęczaka? Jak uniknąć powikłań wynikających z ukąszenia przez kleszcza? Oto kilka niezbędnych informacji. Nie zwlekaj! Stało… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 20 kwietnia 2016

  Ból głowy - nie ma chyba osoby, która w swoim życiu nie doświadczyła by tej dolegliwości o większym lub mniejszym nasileniu. W Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy wyróżnia się aż 280 różnych typów bólów głowy. Tyle ile rodzajów tej dolegliwości, tyle też jej przyczyn. Zwykle łączymy ból głowy z wahaniem ciśnienia, zmianą… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 7 kwietnia 2016

  Prawie każdy z nas ma w swoim bliższym lub dalszym otoczeniu osobę zmagającą się z cukrzycą. Według oficjalnych statystyk na tę cywilizacyjną chorobę może cierpieć nawet  3 miliony Polaków. Trudno jest dokładnie określić liczbę, ponieważ aż 1/3 z nich nie wie o swojej chorobie. To o tyle alarmujące, że jedynie… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 lutego 2016

  Smartphone stał się jednym z najpopularniejszych urządzeń mobilnych ostatnich lat. Według danych przedstawionych w raporcie „POLSKA.JEST.MOBI.” w pierwszym półroczu 2015 roku (do maja) 58% Polaków było w posiadaniu smartphona. Oznacza to, że „w kieszeni Polaków” znajdowało się ok. 19 mln urządzeń tego typu. Równie popularne jak smartphony stały się aplikacje… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy

Komentowanie jest wyłączone