Program Szczepień Ochronnych 2019

Wprowadzenie na świecie programów szczepień ochronnych pozwoliło na wyeliminowanie niektórych chorób zakaźnych (np. ospa prawdziwa) oraz zmniejszenie częstości powikłań występujących w przebiegu innych zagrażających zdrowiu i życiu chorób zakaźnych. W Polsce szczepienia ochronne są wykonywane zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych (PSO), powszechnie znanym jako kalendarz szczepień ochronnych. Program ten jest co roku aktualizowany i publikowany pod koniec października w formie Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego. Jakie zmiany wprowadzono do kalendarza szczepień w 2019 roku?

Jedną z najważniejszych zmian jest przesunięcie podania podanie drugiej, przypominającej dawki szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) z 10. na 6. rok życia. W związku ze wzrostem zachorowań na odrę w wielu krajach Europy, w tym w Polsce. Wcześniejsze podanie drugiej dawki szczepionki MMR jest podyktowane zapewnienie dodatkowej ochrony dzieciom, jeszcze przed rozpoczęciem przez nich edukacji. Druga dawka szczepionki będzie podawana dwóm rocznikom: wśród dzieci w wieku 6 lat i 10 lat (dzieci, które mają więcej niż 6 lat).

Kolejna zmiana dotyczy szczepień ochronnych przeciwko gruźlicy. Zgodnie z PSO w 2019 roku, nie ma obowiązku podawania pierwszej dawki szczepionki przeciwgruźliczej w ciągu 24h po urodzeniu, ale obowiązkowo należy je przeprowadzić przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego.

Zmianie uległy również wskazania dotyczące szczepienia wcześniaków przeciw pneumokokom (PCV). W 2019 roku, pierwszą dawkę szczepienia przeciw pneumokokom należy podać dzieciom od 2. do 12. Miesiąca życia, urodzonych przed 37 tygodniem ciąży lub o wadze poniżej niż 2500 g. Zgodnie z PSO na 2019 rok, dzieci z w/w grupy ryzyka, powinny być szczepione zgodnie ze schematem: trzy dawki szczepienia pierwotnego i jedna uzupełniająca (3+1).

Uszczegółowiono także zasady szczepienia przeciwko WZW B:

  • w przypadku szczepienia szczepionką 6w1 (DTPa-IPV-Hib-HBV): w ww. przypadku należy podać jedną dawkę szczepionki przeciwko WZW B w pierwszej dobie życia dziecka.
  • w grupie u osób w fazie zaawansowanej choroby nerek z filtracją kłębuszkową poniżej 30 ml/min oraz u osób dializowanych: „dawki przypominające należy podawać według wskazań producenta szczepionki oraz zaleceń lekarza, jeśli stężenie przeciwciał anty HBs jest poniżej poziomu ochronnego (10 j.m./l); zaleca się badanie poziomu przeciwciał co 6–12 miesięcy”.

Szczegółowe informacje dotyczące szczepień ochronnych obowiązkowych i zalecanych znajdą Państwo na stronie: www.dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2018/104/journal/5061

Źródła:

www.mp.pl

www.szczepienia.pzh.gov.pl

www.dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2017/108/journal/4169 (Program Szczepień Ochronnych na 2018 rok)

www.dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2018/104/journal/5061 (Program Szczepień Ochronnych na 2019 rok)

Komentowanie jest wyłączone