Ruch to zdrowie – jak aktywność fizyczna pomaga w walce z cukrzycą typu 2

Na przełomie wieków, w miarę jak nasze społeczeństwo stawało się coraz bardziej zmechanizowane, postęp technologiczny sprawił, że nas tryb funkcjonowania stał się bardziej „kanapowo – biurowy”. To wszystko doprowadziło do znaczącego wzrostu chorób przewlekłych, w tym cukrzycy typu 2, która stanowi poważne wyzwanie dla globalnego zdrowia publicznego.

Jednak jak dowodzą najnowsze badania opublikowane na łamach British Journal of Sports Medicine przeprowadzone przez naukowców z University of Sydney, regularna aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, nawet u osób z wysokim ryzykiem genetycznym rozwoju tej choroby.

Ruch chroni przed cukrzycą

Badanie, w którym uczestniczyło ponad 59 tysięcy dorosłych osób, pokazało, że wyższy poziom aktywności fizycznej, zwłaszcza o umiarkowanej lub wysokiej intensywności, miał silny związek z niższym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2. To zjawisko obserwowano nawet u osób, które genetycznie miały predyspozycje do zachorowania.

Co więcej, osoby z wysokim ryzykiem genetycznym, ale utrzymujące aktywny styl życia, okazały się mieć mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę niż ludzie z niskim ryzykiem genetycznym, ale prowadzący siedzący tryb życia.

– Nie jesteśmy w stanie kontrolować naszego ryzyka genetycznego i historii rodziny, ale nasze odkrycie przynosi bardzo obiecujące i pozytywne wiadomości: poprzez aktywny tryb życia można „usunąć” większość nadmiarowego ryzyka cukrzycy typu 2 – mówi prof. Melody Ding, jedna z autorek publikacji.

Jak definiujemy “aktywność fizyczną”?

W ramach badania, jako aktywność o umiarkowanej intensywności uznano takie ćwiczenia, które powodują pocenie się i lekką zadyszkę, jak na przykład szybki marsz czy prace ogrodowe. Z kolei aktywność o wysokiej intensywności to te ruchy, które prowadzą do dużej zadyszki i znacznego przyspieszenia tętna – bieganie, taniec, jazda na rowerze pod górę lub w szybkim tempie.

Ruch to zdrowie – przesłanie dla nas wszystkich

Z badań wynika, że nawet ponad godzina aktywności fizycznej o umiarkowanej lub dużej intensywności dziennie wiązała się z 74 proc. niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Wyniki te dowodzą, że aktywność fizyczna jest absolutnie kluczowa w profilaktyce cukrzycy typu 2.

Profesor Melody Ding podkreśla: “Mam nadzieję, że to badanie dostarczy mocnych argumentów  informacji potrzebnych do opracowania nowych wytycznych, które pomogą w zapobieganiu chorobom przewlekłym. Cieszę się, że mogę uświadomić ludziom, że aktywność fizyczna dosłownie poprawia zdrowie, szczególnie w przypadku osób z wysokim ryzykiem genetycznym”.

Cukrzyca jest jednym z najważniejszych globalnych problemów zdrowia publicznego. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w 2021 roku na całym świecie 537 milionów dorosłych zmagało się z tą chorobą a każdego roku 1,5 miliona zgonów jest bezpośrednio z nią związanych. Ten alarmujący fakt pokazuje, jak ważne jest podejmowanie działań w celu prewencji i zarządzania tą chorobą.

Naukowcy są jednomyślni – aktywność fizyczna powinna być promowana jako główna strategia zapobiegania cukrzycy typu 2.

Jeżeli w Twojej rodzinie występowała cukrzyca typu 2, dzisiejszy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą jest dobrym momentem, aby zacząć być aktywnym fizycznie. Jednocześnie pamiętaj, że niezależnie od historii zdrowotnej twojej rodziny, regularna aktywność fizyczna jest korzystna dla zdrowia każdego z nas. Zatem, niezależnie od okoliczności, wstajemy z kanap i zaczynamy się ruszać – dla naszego zdrowia.

Bibliografia

Luo, M., Yu, C., Cruz, B. D. P., Chen, L., & Ding, D. (2023). Accelerometer-measured intensity-specific physical activity, genetic risk and incident type 2 diabetes: a prospective cohort study. British Journal of Sports Medicine.

https://www.who.int/health-topics/diabetes#tab=tab_1

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97111%2Cwplyw-cwiczen-na-rozwoj-cukrzycy-u-niektorych-osob-jest-wazniejszy-niz-wplyw

https://www.freepik.com/free-vector/diabetes-symptoms-flat-icons-collection_3794993.htm#query=diabetes&position=11&from_view=search&track=sph

 

Komentowanie jest wyłączone