Serce człowieka – jak o nie dbać?

Światowy Dzień Serca 24 września

Serce jest bardzo ważnym narządem w organizmie człowieka, bez którego człowiek nie jest w stanie żyć. Jest również mięśniem, który potrzebuje nieustannej dostawy krwi, tlenu oraz substancji odżywczych, które są niezbędne do prawidłowej pracy serca.  Troska o serce to troska o zdrowie. Istnieją liczne choroby serca, które powodują poważne zaburzenia pracy tego ważnego mięśnia, a nawet prowadzą do nagłego zatrzymania akcji serca i w konsekwencji zgonu.

Problemy sercowe

Do chorób i zaburzeń pracy serca dochodzi najczęściej w naczyniach-tętnicach pojawią się i rozwijają zmiany miażdżycowe (blaszki miażdżycowe).  Miażdżycą nazywa się wieloletni i powolny proces, który polega na odkładaniu się złogów związków wapnia i cholesterolu
w ścianach tętnic. Powoduje to stopniowe zwężanie się światła tętnic, co utrudnia dopływ krwi do narządów. Człowiek może odczuwać bóle
w klatce piersiowej jeśli tętnice wieńcowe zwężą się krytycznie (ponad 70-80% światła tętnicy). W momencie kiedy powstanie zakrzep, który zamknie zupełnie światło tętnicy, uniemożliwiając w ten sposób przepływ krwi, dojdzie do ostrego zawału serca (martwicy części mięśnia sercowego z powodu niedokrwienia). Do głównych chorób serca zaliczyć można między innymi chorobę wieńcową – niedokrwienną serca, zaburzenia rytmu serca, niewydolność lub zapalenie mięśnia sercowego lub nerwica serca.

Czy można uniknąć chorób serca?

W trosce o serce bardzo ważna jest profilaktyka chorób serca. Nieustannie należy dbać o prawidłową masę ciała oraz prowadzić aktywny tryb życia. Dbając o ważny mięsień, jakim jest serce człowieka, powinno się również stosować odpowiednią dietę, a także unikać używek. Istnieje siedem najważniejszych czynników wpływających na powstawanie aż 90 procent chorób serca. Są to między innymi: nieprawidłowy sposób odżywiania, siedzący tryb życia, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu
i papierosów elektronicznych, otyłość, cukrzyca oraz hipercholesterolemia. Szanując zdrowie można zapracować na długie i zdrowe życie.

Czas – lek na złamane serce. A kto leczy chore serce?

Chore serce leczy lekarz kardiolog, który zajmuje się również leczeniem układu krążenia oraz patologią naczyń krwionośnych. Kardiolog diagnozuje, ustala plan leczenia oraz opiekuje się chorą osobą poprzez regularne konsultowanie wyników badań. Do lekarza zajmującego się sercem trzeba mieć skierowanie. Istnieją nieinwazyjne badania kardiologiczne takie jak: EKG, echo serca, a także próba wysiłkowa. Badania te pozwalają wykryć m.in. zaburzenia rytmu serca oraz przyczyny, migotania przedsionków, a także zdiagnozować wady lub nowotwory serca.

Nigdy nie jest za późno na troskę o własne zdrowie. Serce będzie wdzięczne za wdrożenie odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej. Warto dbać o zdrowie każdego dnia, ponieważ może to owocować długim życiem bez problemów zdrowotnych.

Grafika źródło: https://www.freepik.com/

Bibliografia:

https://www.gov.pl/web/psse-siedlce/tydzien-dla-serca-2021

Choroby kardiologiczne. Gdy serce zawodzi

https://pulsmedycyny.pl/siedem-kardiologicznych-grzechow-glownych-wywiad-1195134

https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/na-zdrowe-serce

Komentowanie jest wyłączone