Smaczne jedzenie w podróży – co jeść w drodze na urlop

8581006_xlZaczął się sezon urlopów, większość z nas wyjeżdżając na wakacje spędzi wiele godzin w podróży. Mijamy po drodze wiele przydrożnych barów, zajazdów i stacji, które zachęcają nas do skorzystania z ich oferty. Jednakże, przy wysokich temperaturach spożywanie żywności z tego typu miejsc może przysporzyć nam wielu problemów zdrowotnych i nieprzyjemnych dolegliwości takich jak bóle brzucha, nudności, biegunka lub nawet wymioty. Co robić, aby nasza podróż minęła bez nieprzyjemnych niespodzianek zdrowotnych, sprawnie oraz smacznie?

Należy pamiętać, aby w drodze na bieżąco uzupełniać płyny. Warto mieć ze sobą wodę mineralną a także gorący napój np. herbatę lub też kawę, które pobudzą nas, gdy będziemy zmęczeni długą jazdą samochodem. Warto, także spożywać lekkostrawne jedzenie, które najlepiej transportować w przenośnych lodówkach. Pamiętaj, że podczas upałów w samochodzie, bez urządzenia chłodzącego niektóre produkty mogą ulegać szybkiemu psuciu lub po prostu stracą swoją świeżość np. masło, wędlina.

W takim razie, co warto zabrać ze sobą w podróż?

 orzechy i suszone owoce – dobra i zdrowa, a przy okazji sycąca przekąska, do podjadania podczas podróży;

– świeże owoce i warzywa – pamiętaj, aby je wcześniej umyć, możesz również przygotować niewielkie porcje pokrojonych owoców lub warzyw, które będą dobrym dodatkiem do kanapki. Można przygotować również sałatki, ale miej na uwadze, że te ze śmietaną czy majonezem mogą ulec zepsuciu;

– ciastka owsiane;

– kanapki – jeśli posiadasz torbę termoizolacyjną albo lodówkę podróżną możesz zrobić kanapki z wędliną. Można zastosować wędlinę suszoną, która nie traci szybko świeżości. Oprócz wędliny do kanapki można dodać serek twarogowy lub ser żółty, a także warzywa typu ogórek, papryka, pomidor.

W podróż warto wziąć poręczne produkty, które nie sprawią nam kłopotu z otwarciem ich, spożyciem lub pochlapaniem np. dobrym rozwiązaniem jest zamiast dużego pomidora zastąpienie go pomidorami koktajlowymi. Dobrą przekąską są również winogrona.

Co jeszcze się przyda? Nóż do krojenia, ręcznik lub ściereczka oraz mokre chusteczki do rąk i twarzy, a także woreczek na resztki.

Stosując się do tych zasad zapewnisz sobie i swojej rodzinie bezpieczną, spokojną i smaczną podróż.

Artykuł powstał we współpracy ze studentami Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Źródło ilustracji: http://pl.123rf.com/

Komentowanie jest wyłączone