Sok, nektar, napój, smoothie – czym się różnią?

Spożycie soków jest naturalne i towarzyszy ludziom od niepamiętnych czasów.  Pierwsze odniesienia na temat soków można odnaleźć już w pismach wedyjskich, egipskich lub przed rzymskich. Jednak próba definicji soku przypada na początek XIV wieku od kiedy słowo sok oznacza „wodnistą część owoców”. Dla współczesnego konsumenta soki są naturalnym wyborem i odgrywają ważną rolę w jego diecie. Dzięki czemu rynek ten rozwija się prężnie i ciągle. Dynamiczne rozwijająca się branża oraz rozwój technologii i nauki sprawia ze samo pojęcie soku zaczyna obrastać w pojęcia z nim związane między innymi: nektar, NFC, pasteryzacja, HPP, napój. W tym krótkim tekście postaramy się przybliżyć Wam kilka z nich.

Współczesny sok to produkt otrzymany z jednego lub większej ilości gatunków zdrowych, dojrzałych, świeżych lub schłodzonych owoców lub warzyw zdolny do fermentacji, lecz niesfermentowany. Posiada barwę, smak i zapach charakterystyczny dla soków, z których jest otrzymany. Do soku owocowego można dodać miazgę i komórki miąższu, które były uprzednio oddzielone. Zabronione jest dodawanie barwników, konserwantów, słodzików, cukru (cukru białego, syropu cukrowego, syropu glukozowo – fruktozowego, fruktozy, glukozy, itd.)* oraz aromatów innych niż uzyskanych w procesie zagęszczania. Soki można wzbogacać w witaminy.

*- sok z rokitnika może być dosładzany

Soki można dzielić ze względu na różne kryteria:

ze względu na rodzaj surowca:

  • soki owocowe,
  • soki warzywne,
  • soki owocowo-warzywne;

ze względu na rodzaj półproduktu:

  • soki bezpośrednie tzw. NFC
  • soki odtworzone z soku lub przecieru zagęszczonego;

ze względu na obróbkę termiczną:

  • soki niepasteryzowane, tzw. jednodniowe, wymagające dystrybucji i przechowywania w warunkach chłodniczych,
  • soki pasteryzowane w niskiej temperaturze (okres przydatności do spożycia kilka tygodni),
  • soki pasteryzowane (okres przydatności do spożycia kilka miesięcy);

ze względu na wygląd i konsystencję:

  • soki klarowne np. sok jabłkowy,
  • soki naturalnie mętne np. pomarańczowy, sok grejpfrutowy,
  • soki przecierowe np. sok pomidorowy, sok marchwiowy.

Można tworzyć więcej podziałów w zależności od potrzeby, np. ze względu na barwę, smak, itp.

W uproszczeniu produkcje soków rozpoczyna się od mycia i selekcji surowca celem odrzucenia owoców zepsutych, robaczywych, niepożądanych. Następnie surowiec poddajemy rozdrobnieniu i ekstrakcji mechanicznej: np. tłoczeniu lub wirowaniu, otrzymując w ten sposób sok surowy, a w wyniku przecierania, otrzymując przecier. Otrzymany w ten sposób sok surowy rozlany i poddany pasteryzacji lub tylko schłodzeniu nazywamy sokiem NFC (ang. Not From Concentrate). Sok surowy można również poddać zagęszczeniu poprzez usunięcie znacznej ilości wody – otrzymuje się wówczas sok zagęszczony nazywany również koncentratem soku. Odpadem powstałym podczas tłoczenia soków są wytłoki które mogą posłużyć jako surowiec w innych gałęziach przemysłu spożywczego.

Nektar – zawiera od 25 do 100% soku/przecieru owocowego lub warzywnego w zależności od rodzaju owoców, nektar otrzymany przez dodanie wody i cukru i/lub miodu oraz czasem kwasu cytrynowego do soku/przecieru owocowego lub warzywnego. Do nektarów nie można dodawać barwników i  konserwantów. Barwa, smak i konsystencja zależą więc od użytych do produkcji owoców lub warzyw. Nektary są zatem wartościowym i w pełni naturalnym produktem. Jeżeli do soku zawierającego 100% wsadu owocowego zostanie dodany np. miód, produkt ten będzie również nazwany nektarem.

Smoothie – zmiksowany i schłodzony napój na bazie owoców i warzyw, o gęstej i kremowej konsystencji. Najczęściej przygotowuje się je, miksując świeże owoce i warzywa z lodem, wodą lub sokiem owocowym lub warzywnym, aż do uzyskania gładkości. Dopuszcza się także dodawanie innych składników: miodu, przypraw, orzechów, soku z cytryny, nasion chia, siemienia lnianego, oleju kokosowego, oleju lnianego, czy też spiruliny. Jest bezmleczną wersją shake’ów.

Napój owocowy i warzywny – wg GUS muszą zawierać min. 20% dodatku soku lub przecieru owocowego i/lub warzywnego. Takie napoje są bogate w składniki odżywcze pochodzące z owoców lub warzyw. Napoje owocowe i warzywne w olbrzymiej większości są pasteryzowane. Nie ma wówczas konieczności dodatku konserwantów gdyż napój zostaje utrwalony w wyniku obróbki termicznej poprzez pasteryzację. Do wszystkich napojów można dodawać również większą niż w przypadku soków i nektarów ilość dodatków, które nadają smak, aromat, ale również mogą być dodawane w celu wzbogacenia napoju.

Z niektórych owoców, z uwagi na ich kwaśny lub cierpki smak, nie można wyprodukować soków pitnych i dlatego z nich produkuje się nektary lub napoje, np.:

  • nektar aroniowy,
  • nektar z czarnych porzeczek,
  • nektar wiśniowy,
  • nektar żurawinowy.

Napój – płyn przeznaczony do konsumpcji przez człowieka. Napoje oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest zaspokojenie pragnienia oraz dostarczanie pijącemu wartości odżywczych, mogą pełnić między innymi funkcje lecznicze, obyczajowe i obrzędowe (np. podczas zaślubin czy liturgii).

Nowością w produkcji soków są soki HPP (High Pressure Processing). Obróbka HPP polega na działaniu bardzo wysokiego ciśnienia 6000 atmosfer na sok surowy i od przechowywania surowców, po rozlew, magazynowanie i dystrybucję zachodzi w kontrolowanej temperaturze chłodniczej. W przeciwieństwie do użycia obróbki termicznej soków np. pasteryzacji, zastosowana technologia utrwalania HPP pozwala na utrzymanie większej wartości odżywczej oraz organoleptycznej, porównywalnej do właściwości świeżych soków. Ciśnieniowanie przedłuża trwałość soku – przechowywany w warunkach chłodniczych, jest zdatny do spożycia nawet do 2 miesięcy.

Zdjęcie: www.pixabay.com

Źródła:

  1. Fruit Juices. Gaurav Rajauria Brijesh K. Tiwari. 2017. Academic Press
  2. Jarczyk A., Płocharski W. Technologia produktów owocowo – warzywnych. tom 1 i 2, wydanie pierwsze. Wyd. Wyższej Szkoły Ekonomiczno – Humanistycznej, Skierniewice 2010.
  3. http://www.kups.org.pl/
  4. https://www.portalspozywczy.pl
  5. https://pl.wikipedia.org/

Komentowanie jest wyłączone