Soki warzywne i owocowe – jak nie dać zrobić się w butelkę?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów przypominających sok, choć z sokiem mają tak naprawdę niewiele wspólnego, może poza barwą. Nic zatem dziwnego, że nie doceniamy ich wartości odżywczej skoro żyjemy w błędnym przekonaniu, że na rynku dostępne są przede wszystkim „soki” nafaszerowane konserwantami, sztucznymi barwnikami z morzem cukru czy sztucznych słodzików.

 

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) to właśnie warzywa i owoce powinny stanowić podstawę naszego żywienia – dziennie powinniśmy spożywać 5, a najlepiej 10 porcji warzyw i owoców. Zamiana 1 porcji warzyw/owoców na szklankę soku, to świetny sposób na to aby zwiększyć udział warzyw i owoców w codziennej diecie.  Czym zatem powinniśmy się kierować aby wybrać sok o jak najwyższej wartości odżywczej? Jak nie dać się oszukać?

Sprawdź czy opakowanie zawiera oznaczenie „SOK 100%”

Ale… UWAGA! Nie dajmy się zwieść hasłom i kolorowym opakowaniom, w którym znajdziemy morze cukru, dodatków i konserwantów. Producenci często na opakowaniach napojów czy nektarów umieszczają duży napis „100%” z dopiskami np.: „smaku”, „witaminy C” , „bez konserwantów”, „pomarańcza” i wiele innych. Opakowanie produktu, który faktycznie zawiera sok, powinno zawierać oznaczenie „SOK 100%”, tylko wtedy możemy mieć pewność, że jest to produkt w pełni naturalny, pozbawiony konserwantów, barwników i aromatów (prawo zabrania ich dodawania, wyjątek stanowią witaminy). Jeśli masz wątpliwości co do tego czy jest to napój, nektar czy sok – przeczytaj skład!

Wbrew błędnym przekonaniom, prawo zabrania dosładzania soków, a zawartość cukrów podanych na etykiecie to cukry naturalnie występujące w warzywach i owocach wykorzystanych do produkcji soków. Co więcej, wartości odżywcze soków są zbliżone do surowców, z których zostały wyprodukowane, zawierają zarówno witaminy jak i składniki mineralne.

„Przestudiuj” etykietę

Pierwszą informacją, która zazwyczaj jest umieszczona na przodzie opakowania (często także na etykiecie) i, która sugeruje, że sok faktycznie zawiera sporą zawartość witaminy C jest hasło: „NIEPASTERYZOWANY”. Podczas procesu pasteryzacji sok poddawany jest działaniu temperatury 72-100˚C przez określony czas co pozwala na zniszczenie drobnoustrojów. Mimo, że produkt poddany pasteryzacji ma dłuższą przydatność do spożycia i możemy przechowywać go nawet kilka miesięcy, to straty witaminy C do jakich doszło pod wpływem pasteryzacji mogą sięgać nawet 90%! W wypadku soków niepasteryzowanych znakiem rozpoznawczym będzie również termin przydatności do spożycia – taki sok należy spożyć w ciągu jednego dnia. Zachowajmy jednak ostrożność! Warto zapamiętać, że soki niepasteryzowane powinny być przechowywane w temperaturze ok. 2˚C! Warto dowiedzieć się kiedy sok został dostarczony do sklepu i w jakiej temperaturze był wcześniej przechowywany. Nieprawidłowe przechowywanie produktów niepasteryzowanych może prowadzić do rozwoju groźnych dla zdrowia drobnoustrojów, dlatego ze względów bezpieczeństwa soków nie poddanych pasteryzacji nie należy podawać dzieciom.

Warto również szukać soku, który zawiera oświadczenie: „NIEWYPRODUKOWANY Z KONCENTRATU” oraz „SOK NATURALNIE MĘTNY” (informacja umieszczona zazwyczaj na przodzie opakowania). Sok naturalnie mętny zawiera cząstki miąższu surowca, z którego został wyprodukowany. Soki mętne można produkować ze wszystkich warzyw i owoców. Są bogate w składniki o udowodnionym korzystnym wpływie na zdrowie m.in. w witaminy, składniki mineralne, błonnik, pektyny i związki fenolowe. Smak i konsystencja takich soków może różnić się pomiędzy sokami tego samego producenta – wszystko zależy od pory roku i odmian surowców, z których sok został wyprodukowany.

Wartościowy sok rozpoznamy również po umieszczonym na etykiecie, oświadczeniu żywieniowym dotyczącym zawartości składników odżywczych tj. witamin czy składników mineralnych. Informację taką może umieścić producent na opakowaniu produktu, który zawiera znaczącą ilość danego składnika – minimum 15% dziennego zalecanego spożycia/100 ml. Informacja zazwyczaj zaczyna się od hasła: „ŹRÓDŁO…” ze wskazaniem, o który składnik odżywczy chodzi np.: „Źródło witaminy C” (informacja umieszczona na przodzie opakowania).

Inną wiarygodną informacją może być napis: „BEZ DODATKU CUKRU”, lub inny napis, który ma taki sam sens dla konsumenta. Oznacza to tyle, że produkt nie został dosładzany. Obok tego oświadczenia, powinna znaleźć się również informacja, że produkt „ZAWIERA NATURALNIE WYSTĘPUJACE CUKRY” (informacja umieszczona zazwyczaj na odwrocie).

Pamiętajmy jednak, że najzdrowszym i najbezpieczniejszym wyborem będzie sok ze świeżo wyciśniętych owoców czy zmiksowanych warzyw, wypity tuż po przygotowaniu.

Na zdrowie! 🙂

Zdjęcie: http://www.pixabay.com/

Źródła:

https://dieta.mp.pl/wywiady/122084,sok-zdrowy-dodatek-do-sniadania (dostęp: 18.01.2018 r.)
www.kups.org.pl/files/?id_plik=1913 (dostęp: 18.01.2018 r.)
http://www.kups.org.pl/index/?id=55743cc0393b1cb4b8b37d09ae48d097#  (dostęp: 19.01.2018 r.)
https://zdrowyprzedszkolak.pl/zdrowe-zywienie/740/soki-owocowe-czym-sie-roznia.html (dostęp: 19.01.2018 r.)
https://gis.gov.pl/zywnosc/oswiadczenia-zywieniowe-i-zdrowotne/unijny-rejestr-oswiadczen-zywieniowych-i-zdrowotnych/61-zatwierdzone-oswiadczenia-zywieniowe (dostęp: 19.01.2018 r.)
https://naturacoldpress.pl/2017/06/12/pasteryzowane-soki/  (dostęp: 19.01.2018 r.)

Komentowanie jest wyłączone