Sport – wersja ekonomiczna

58063872 - group of sport soccer ball volleyball basketball baseball american football badminton table tennis golf boxing glove bowling and running shoesJak tam postanowienia noworoczne? Zostało po nich już tylko mgliste wspomnienie? Styczeń jeszcze trwa więc nie wszystko stracone. Jeśli Twoim koronnym argumentem przeciwko aktywności fizycznej są wysokie koszty związane z uprawianiem sportu, to pozwól wyprowadzić się z błędu.

Czy uprawianie sportu musi tyle kosztować?

Profesjonalne trenowanie wybranej dyscypliny sportu zwykle wiąże się z wysokimi kosztami – sprzęt, trenerzy, wyjazdy. To nie są tanie rzeczy…  Ale jeśli sport potraktujemy jako formę zabawy, rekreację, chwilę oderwania od obowiązków czy sposób na spędzenie wolnego czasu z fajnymi ludźmi? Pomyślmy…

Bieganie

Dyscyplina, która wielu z nas kojarzy się z lekcjami WF i zazwyczaj w szkole podstawowej ma miejsce ostatnia przygoda z bieganiem… Dlaczego? Bieganie (a może na początek szybki marsz?) to jedna z najtańszych dyscyplin – wystarczą przyzwoite buty i wygodna odzież. Buty do biegania na krótkie trasy to niewielki koszt – ceny zaczynają się nawet od 100 – 120 zł. Taka inwestycja z pewnością się opłaci – twoje kolana i kręgosłup nie ucierpią tak jak podczas biegania w trampkach. I nawet jeśli bieganie nie stanie się Twoją pasją – ten rodzaj butów z powodzeniem wykorzystasz na co dzień lub przy okazji innych aktywności.

Nordic Walking

Nie przepadasz za bieganiem ale spacery nie są Ci obce? Wspaniale! Za 50 zł wyposażysz się w odpowiednie kije i w ten sposób efektywność spaceru znacząco wzrośnie – zamiast 245 kcal na godzinę, spalisz nawet 329 kcal*! Jedyne o czym musisz pamiętać, to technika. Zanim zaczniesz spacerować „z kijami” obejrzyj kilka filmów, na których eksperci pokazują jak wygląda prawidłowo wykonany Nordic Walking. Rozejrzyj się także w swojej okolicy – może niedaleko działa dom kultury, w którym odbywają się zajęcia pod okiem instruktora? I jak, brzmi sensownie?

*zakładając, że ważysz 70 kg

Badminton

Założę się, że w dzieciństwie spędzałeś długie godziny grając w „kometkę”. Jak dobrze poszukasz, to gdzieś na dnie szafy znajdą się rakietki i lotki! Jeśli nie – nic straconego, do rekreacyjnej gry w badmintona wystarczy zestaw podstawowy, za który zapłacisz ok. 50 zł. Jeśli nie planujesz rozgrywać meczu – siatka nie będzie Ci potrzeba. Niezbędne jest natomiast towarzystwo – przynajmniej jedna fajna osoba.

Jazda na rowerze

Nie masz roweru? A sprawdzałeś w piwnicy albo w garażu u taty? No dobra, załóżmy że go tam nie ma. To nadal żaden powód do rezygnowania z tego pomysłu… Żeby przypomnieć sobie ile frajdy może dać pedałowanie – wsiądź na rower z miejskiej wypożyczalni lub pożycz od kogoś znajomego. Na próbę. Jeśli uznasz, że warto (zawsze warto!) to musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 600 – 700 zł za nowy rower uniwersalny, lub 250 – 400 zł za rower używany. Pamiętaj, że rower to także szybki i tani środek transportu, który pozwoli zaoszczędzić Ci na biletach lub paliwie J

Siłownia/Fitness

Wizerunek siłowni w ciągu ostatnich kilku lat znacząco się zmienił – od ciemnej piwnicy zaopatrzonej co najwyżej w sztangi do jasnych klimatyzowanych sal wyposażonych w nowoczesny sprzęt, których obsługę wytłumaczy profesjonalny instruktor. Co jeszcze? Często pierwsze wizyty „zapoznawcze” są darmowe. Podczas takiego spotkania dowiesz się, jaki rodzaj treningu czy zajęć grupowych, będzie dla Ciebie odpowiedni, zorientujesz się w rozkładzie pomieszczeń, poznasz trenerów i dostaniesz aktualny grafik zajęć. Tym sposobem możesz odwiedzić kilka klubów w Twojej okolicy, zanim zdecydujesz w którym rozpoczniesz treningi. Cena karnetu zależy od godzin, w których będziesz korzystać z siłowni (poranne, wieczorne lub cały dzień) i zakresu zajęć w których chcesz uczestniczyć. Ceny zaczynają się od ok. 60 zł za miesiąc. Warto też zapytać o aktualne promocje i zniżki np. dla studentów czy honorowych krwiodawców. Warto dodać, że widok innych ćwiczących ma wyjątkowo motywacyjny wpływ.

Pływanie

Propozycja dla wszystkich! Pływanie jest sportem odpowiednim nawet dla osób, które mają problemy z kręgosłupem czy kolanami i nie mogą uprawiać sportów obciążających. Jedno wejście na basen to koszt ok. 10 zł – korzyści ze zgrabnej sylwetki w sezonie letnim – bezcenne! Jeśli nie lubisz pływać to sprawdź, czy na basenie organizowane są zajęcia aqua aerobiku – odpowiednie nawet dla osób nieumiejących pływać.

I co? Jest coś dla Ciebie? Jeśli nadal nie czujesz się przekonany, albo podane koszty to nadal zbyt duży wydatek, spróbuj ćwiczyć w domu (np. do filmików instruktażowych dostępnych w Internecie) lub korzystać ze sprzętu na świeżym powietrzu. W pobliżu parków i placów zabaw coraz częściej budowane są siłownie, z których korzystać można bezpłatnie, 24 godziny na dobę.

Na koniec wskazówka…

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś, jaka aktywność będzie dla Ciebie najlepsza, nie inwestuj dużych kwot w sprzęt, specjalistyczny strój czy gadżety. Spadek motywacji może spowodować, że pulsometr, legginsy ze specjalnym systemem chłodzącym i dizajnerski uchwyt na smartfona, będą tylko bolesnym wspomnieniem o poniesionych kosztach.

ile kosztuje sport

Źródło ilustracji: http://pl.123rf.com/, opracowanie własne

Komentowanie jest wyłączone