• 28 lutego 2019

  W 1977 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że mamy do czynienia z ogólnoświatową epidemią otyłości - która ze względu na szereg konsekwencji jakie za sobą niesie –  jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia ludzkości. Według danych WHO od 1975 liczba osób otyłych zwiększyła się aż trzykrotnie i stale… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 19 września 2018

  Ile razy obiecywałaś sobie, że będziesz regularnie ćwiczyć ale wiadomo godzinnego wysiłku i hektolitrów wylanego potu skutecznie Cię zniechęca? A Ty? Ile razy próbowałeś rzucić palenie, ale rozstanie z trującym „przyjacielem” w ciągu jednego dnia zawsze kończyło się fiaskiem? A może postanowiłaś, że zrezygnujesz ze słodkich przekąsek ale nie wiesz… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 2 sierpnia 2018

  Jedną z głównych zasad zdrowego żywienia jest ograniczenie spożycia soli kuchennej (chlorku sodu, NaCl) w codziennej diecie. Zwiększony udział soli w diecie zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, a także nowotworów żołądka. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ilość soli nie powinna przekraczać 5g dziennie. Szczególnie ważne jest unikanie potraw… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 czerwca 2018

  Zespół cieśni kanału nadgarstka (CTS, ang. carpal tunel syndrome) może niestety dotyczyć każdego. Jeśli kiedykolwiek doświadczyliście pojawiającego się bólu nadgarstka, który jest wynikiem utrzymywania jednej pozycji dłoni przez dłuższy czas – to może być sygnał ostrzegawczy, że z waszym nadgarstkiem dzieje się coś niedobrego. Czym jest zespół cieśni kanału nadgarstka?… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 27 czerwca 2018

  Fala afrykańskich upałów dotarła do Polski. Gdy upał daje się nam we znaki, wsiadamy do nagrzanego auta i odruchowo włączamy klimatyzację w nadziei na szybką ochłodę.  Niestety jak się okazuje takie zachowanie może kosztować nas sporo zdrowia. Zachęcamy do lektury 🙂  KLIMATYZACJA SAMOCHODOWA W upalne dni temperatura wewnątrz samochodu rośnie w… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 1 marca 2018

  Ponad połowa dorosłych Polaków deklaruje, że w ciągu doby przesypia 7-8 h czyli tyle ile wynika z zaleceń. Mimo to, ponad 40% Polaków odczuwa senność i znużenie w ciągu dnia. Nic w tym dziwnego, skoro towarzyszy nam nieustanny pośpiech i stres a tempo pracy i codziennego życia doprowadza do sytuacji,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 20 lutego 2018

  W przeciągu ostatnich lat wzrosła nasza świadomość na temat tego dlaczego i co należy robić aby zachować zdrowie. Coraz chętniej dokonujemy „zdrowych wyborów”, dzięki, którym mamy szansę zachować zdrowie na długie lata - poddajemy się badaniom profilaktycznym, regularnie uprawiamy sport, zwracamy uwagę na to co ląduje na naszym talerzu. Jednym… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 10 lutego 2018

  Miód, środek spożywczy od tysiącleci ceniony jako substancja słodząca o leczniczych właściwościach, szczególnie często pojawia się w naszej diecie w okresie jesienno-zimowym. Wiele osób przepada za specyficznym smakiem miodu w domowych potrawach i wypiekach oraz za herbatą z miodem, cytryną i sokiem malinowym pitej „na przeziębienie“. Warto zapoznać się bliżej… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 5 lutego 2018

  Na rynku dostępnych jest wiele produktów przypominających sok, choć z sokiem mają tak naprawdę niewiele wspólnego, może poza barwą. Nic zatem dziwnego, że nie doceniamy ich wartości odżywczej skoro żyjemy w błędnym przekonaniu, że na rynku dostępne są przede wszystkim „soki” nafaszerowane konserwantami, sztucznymi barwnikami z morzem cukru czy sztucznych… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 1 lutego 2018

  Nadwaga i otyłość dotyczy coraz większej liczby dzieci na całym świecie. Dane wskazują, że otyłych jest 10% dzieci i młodzieży w wieku 5-17 lat. Prognozy również nie napawają optymizmem. Szacuje się, że w 2025 r. liczba dzieci otyłych w tej grupie wiekowej może wynieść nawet 177 milionów!   Walkę z… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 1 lutego 2018

  Warzywa są niezbędnym elementem diety. Zawierają wiele witamin, minerałów oraz błonnika. Latem świeże warzywa są łatwo dostępne. Jak jednak zapewnić sobie odpowiednią ilość witamin oraz związków mineralnych, kiedy dostęp do nich jest utrudniony? Rozwiązaniem tego problemu mogą być warzywa kiszone. Kiszenie stosuje się w celu konserwowania żywności oraz uchronienia jej… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 22 stycznia 2018

    Mało kto myśli o tym, że jego zdrowie w dużej mierze jest uwarunkowane składem mikroflory jelitowej. Ważną rolę tutaj odgrywają bakterie probiotyczne, które znajdują się w przewodzie pokarmowym.         Już w starożytności medycy zalecali spożywanie fermentowanych produktów mlecznych osobom cierpiącym na choroby żołądka, jelit i wątroby.… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 18 stycznia 2018

  Zespół suchego oka jest jedną z najczęstszych chorób okulistycznych.  Jest schorzeniem wieloczynnikowym, ponieważ składa się zarówno z czynników okulistycznych jak i środowiskowych.  Do głównych przyczyn wywołujących tę chorobę można zaliczyć: nadmierne wykorzystywanie narządu wzroku (długotrwałe czytanie, jazda samochodem, oglądanie telewizji, praca przy komputerze), czynniki środowiskowe (klimatyzacja, suche powietrze, substancje chemiczne),… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 7 grudnia 2017

  Stosowanie olejów roślinnych zamiast olejów pochodzenia zwierzęcego jest bardzo korzystne dla zdrowia. Coraz częściej spożywa się mniej znane oleje, które mają szereg właściwości leczniczych. Do takich olejów można zaliczyć: olej z czarnuszki, lniany, konopny, olej z awokado, olej z pestek winogron. W skład nasion czarnuszki wchodzi m.in. olej tłusty, którego… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 1 grudnia 2017

  Poprawia samopoczucie, wprowadza w stan głębokiego relaksu, dostarcza pozytywnych emocji, ale co najważniejsze korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Mowa oczywiście o saunie, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, zwłaszcza teraz kiedy temperatura za oknem nie rozpieszcza. Jest to z pewnością wynikiem szerokiego dostępu do informacji, które wskazują, że kąpiel w saunie… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 28 listopada 2017

  Siniaki to drobne wylewy krwi,  które są skutkiem uszkodzenia naczyń krwionośnych.  Uszkodzenie to może wystąpić w wyniku uderzenia tępym przedmiotem czy upadku. Uraz nie powoduje przerwania ciągłości skóry, ale doprowadza do uwolnienia się krwi z niewielkich naczynek krwionośnych. Wobec tego siniaki (nazywane również krwiakami) mają na początku krwistoczerwony, niemalże fioletowy… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 30 października 2017

  Rozgrzewka z punktu widzenia naszego zdrowia jest najistotniejszą częścią treningu. Zdają sobie z tego sprawę przede wszystkim Ci, którzy zbagatelizowali jej znaczenie i do dziś ponoszą tego konsekwencje. Mimo, że coraz chętniej podejmujemy aktywność fizyczną, czytamy artykuły o tym jaki jej rodzaj wybrać, aby schudnąć czy przybrać na wadze to… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 15 września 2017

  Czy kiedykolwiek dokonując zakupu żywności sprzedawanej w opakowaniach wykonanych z tworzyw sztucznych, przeglądaliście ich etykietę? Zakładamy, że nie raz. Studiując etykietę produktu coraz częściej zwracamy uwagę na jego kaloryczność, skład czy też zawartość alergenów. Jak wskazują badania, mimo, iż nasza wiedza na temat znakowania produktów spożywczych jest coraz większa, to… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 31 sierpnia 2017

  O tym, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka słyszał każdy. Tylko nieliczni, którzy nie mieli okazji poznać psiej natury, mogą mieć co do tego wątpliwości. My jednak postaramy się udowodnić, że pies to nie tylko najlepszy przyjaciel ale też nieoceniony terapeuta. Za prekursorów dogoterapii uważa się kwakrów czyli grupę religijno-wyznaniową,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 28 lipca 2017

  Sezon porzeczkowy w pełni. Już dziś warto udać się na zbiory, ponieważ porzeczki – choć często niedoceniane, stanowią doskonałe źródło składników odżywczych. Na szczególną uwagę zasługuje czarna porzeczka. Możemy spożywać ją zarówno na surowo jak i w formie przetworów – soków, dżemów czy konfitur.     Bogactwo witaminy C Pod… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 17 marca 2017

  Sen to naturalna potrzeba organizmu, stan fizjologiczny, w którym ustaje świadomy odbiór bodźców zewnętrznych, zmniejszona jest reaktywność na sygnały. Ważną cechą snu jest jego odwracalność, czyli powrót do stanu czuwania pod wpływem odpowiednich bodźców zewnętrznych. Sen dotyczy wszystkich, nie ma osoby, która mogłaby powiedzieć, że może funkcjonować bez snu. To… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 19 października 2016

  O tym, że jagody, ryby i gorzka czekolada wspomagają pracę mózgu pisaliśmy w poprzedniej części artykułu. Oczywiście to nie wszystko za co pokocha Was mózg. Poniżej kolejne produkty, które warto włączyć do swojej diety – a przy odrobinie dobrych chęci – 5 na sprawdzianie murowana 😉 5 orzechów w ciągu… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 7 października 2016

  Powrót do szkolnej rzeczywistości często przychodzi z trudem. Szczególnie ciężko jeśli „rozleniwił” się także nasz mózg, a osłabiona pamięć i koncentracja daje się we znaki. O jakie produkty wzbogacić codzienne posiłki, a z jakich zrezygnować, by nie dać się zwariować?   Poranne smoothie… nie tylko z jagód „Nie mogę się skupić!”,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 12 sierpnia 2016

  Nadwaga i otyłość stają się coraz poważniejszym problemem zdrowotnym Polaków. Jednym z najpopularniejszych wskaźników pozwalających ocenić, czy nasza waga jest prawidłowa, jest BMI (ang. Body Mass Index). Co kryje się za tym skrótem i jak go interpretować? Czym jest BMI? BMI to najpowszechniej  stosowany w medycynie i epidemiologii wskaźnik, pozwalający… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 30 czerwca 2016

  Jak wynika z prowadzonych przez Policję statystyk, tylko w okresie od maja do 29 czerwca 2016 r. odnotowano aż 126 utonięć. Dla porównania, w tym samym okresie w roku 2015 utonęło 76 osób. Wielu z tych zdarzeń można by zapobiec, gdyby osoby wypoczywające nad wodą pamiętały o zasadach bezpieczeństwa! Statystyki pokazujące,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 10 czerwca 2016

  Sezon na truskawki w pełni. Królują na naszych stołach w każdej postaci - w koktajlach, wypiekach, sałatkach, przetworach lub po prostu wyjadane prosto z miski (lub bezpośrednio z krzaczka). Niezależnie od tego w jakiej formie jesz je najchętniej, wszystkie wariacje na ich temat łączy jedno – przywołujący na myśl lato… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 6 maja 2016

  O tym jak trudno jest odnaleźć się w gąszczu zasad dotyczących zdrowego odżywiania nie trzeba raczej przekonywać nikogo, kto chociaż raz podjął próbę zmiany nawyków na zdrowsze. Początki, jak w każdej innej dziedzinie życia, bywają trudne, ale można sobie pomóc. Jak? Przy pomocy technologii! Obecnie praktycznie każdy ma dostęp bardziej… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 lutego 2016

  Smartphone stał się jednym z najpopularniejszych urządzeń mobilnych ostatnich lat. Według danych przedstawionych w raporcie „POLSKA.JEST.MOBI.” w pierwszym półroczu 2015 roku (do maja) 58% Polaków było w posiadaniu smartphona. Oznacza to, że „w kieszeni Polaków” znajdowało się ok. 19 mln urządzeń tego typu. Równie popularne jak smartphony stały się aplikacje… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 4 stycznia 2016

  Aktywność fizyczna to ważny aspekt życia każdego z nas. Ludzkie ciało zostało skonstruowane do ruchu, dlatego do prawidłowego funkcjonowania wymaga regularnej aktywności. Obejmuje ona wszystkie czynności związane z wysiłkiem fizycznym i ruchem, podczas których przyspiesza bicie serca, oddech, pojawia się uczucie ciepła.   Na portalu opublikowany został artykuł pt. „Najtrudniejszy pierwszy… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 3 grudnia 2015

  Organizm człowieka w 50-65 % składa się z wody. Podczas aktywności fizycznej dochodzi do dużych strat, a utrata nawet 1-2 procent jej zasobów powoduje zachwianie homeostazy, upośledzenie termoregulacji oraz obniżenie wydolności naszego organizmu nawet do 30%. Nie czekaj na pragnienie! Odwodnienie jest skutkiem nieumiejętnego planowania treningu, odczuwanie pragnienia to już… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 1 grudnia 2015

  Masę kostną buduje się w okresie dorastania i taka okazja później się nie powtórzy. Zobacz, jak ją wykorzystać przy pomocy KoD-u, czyli witaminy K i D. Kości są ważne Wyobraź sobie, że budujesz dom, do którego niebawem się wprowadzisz. Z czego postawisz mur: ze styropianu czy raczej z czegoś trwalszego? Od… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 18 listopada 2015

  Antybiotyki uznawane są za najważniejszy wynalazek medycyny w XX wieku. Większość z nas kojarzy je z niesmaczną i trudną do połknięcia pigułką, stanowiącą antidotum na wszelkie dolegliwości. Czy tak naprawdę jest? 18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Z tej okazji chcielibyśmy przedstawić wam kilka istotnych faktów na temat… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 30 października 2015

  Przetworzone mięso jest dla ludzi czynnikiem rakotwórczym - czytamy w opublikowanym 26 października raporcie Międzynarodowej Agencji ds. Badań nad Rakiem (IARC), instytucji działającej przy Światowej Organizacji Zdrowia. Badacze podkreślają, że spożywanie 50 gramów przetworzonego mięsa dziennie (czyli ilości odpowiadającej dwom plasterkom wędliny) podnosi o 18% ryzyko zachorowania na raka jelita… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 października 2015

  „Aktywność fizyczna” to hasło, które wśród Polaków niestety najczęściej wzbudza… wyrzuty sumienia. Niby wiedzę mamy niemałą – że ruch jest niezbędny dla zdrowia, że żaden lek go nie zastąpi, że wskazany w każdym wieku. Czyli jest ważny i potrzebny. To dlaczego aż 32% Polaków nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej!? Polaków… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 27 października 2015

  Stojąc na straży zdrowia uczniów Minister Zdrowia określił wymagania, które od 1 września 2015 roku spełniać muszą produkty spożywcze dostępne w szkolnych sklepikach i stołówkach. Twórcy rozporządzenia wzięli sobie do serca znane powiedzenie „czego Jaś się nie nauczy, Jan nie będzie umiał” i opracowując wytyczne dla placówek oświatowych wzięli sobie… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 1 sierpnia 2015

  Lato jest okresem kiedy można spodziewać się wysokich temperatur, pięknego słońca, upalnych dni. Warto wówczas szczególnie zadbać o dobrą kondycję naszego organizmu. Specjaliści doradzają nam jakie produkty powinniśmy spożywać w wakacje. Na liście znajdują się głównie produkty orzeźwiające, lekkostrawne, ochładzające. Nie możemy zapomnieć jednak o tym, by nie spożywać ich… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 27 lipca 2015

  Fala zatruć dopalaczami przechodzi przez Polskę. Wiele osób nie przeżywa spotkania z Mocarzem, u innych skutki zatrucia będą się utrzymywały jeszcze przez długi czas, w niektórych przypadkach do końca życia. Dopalacze, czy też nowe substancje psychoaktywne (NSP) jak się je fachowo nazywa, wciąż stanowią zagadkę. Ich producenci na bieżąco zmieniają… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 20 lipca 2015

  Słuchanie muzyki jest nieodłącznym elementem naszego życia. Pomaga w procesie socjalizacji, ma wpływ na poziom naszej inteligencji i odpowiada za wytwarzanie hormonów np. dopaminy. Słuchanie muzyki towarzyszy nam podczas wykonywania codziennych czynności, odpoczynku, spacerów, uprawiania sportu itp. Ma więc duże znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego, jest jedną z metod poprawienia… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 17 lipca 2015

  Napoje energetyczne to drinki, które w związku z dużą zawartością cukru, szybko podnoszą poziom glukozy we krwi. Najbardziej popularnymi nazwami są napoje energetyczne, energetyzujące bądź też energetyzery. W ich skład wchodzą, także takie substancje pobudzające organizm jak tauryna i kofeina. Ich głównym zadaniem jest szybka poprawa psychicznej i fizycznej kondycji… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 1 kwietnia 2015

  Aktywność fizyczna jest jednym z ważniejszych czynników zapewniających prawidłowy rozwój fizyczny a także psychiczny. Łącząc odpowiednią dietę z właściwym poziomem aktywności fizycznej, dajesz swojemu organizmowi szansę na prawidłowy wzrost. Odpowiednia dawka ruchu może ustrzec Cię przed wystąpieniem wielu czynników chorobotwórczych. Młodzież w Twoim wieku powinna znaleźć każdego dnia 60 min… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 27 marca 2015

  Właściwe odżywianie w życiu każdego człowieka ma fundamentalne znaczenie. Nawyki żywieniowe, które wykształcą się w najmłodszych latach naszego życia, najczęściej towarzyszą nam przez całe życie. Warto zatem zastanowić się, czy Twoje nawyki związane z żywieniem są właściwe? Jakie błędy popełniasz?      Twój młody organizm rozwija się, dlatego tak ważne… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 23 marca 2015

    Jaka powinna być dieta nastolatka? Przede wszystkim różnorodna i odpowiednio zbilansowana. To słyszał pewnie każdy. Jednak co to oznacza w praktyce i jak skomponować tak codzienny jadłospis, żeby jak najbardziej odpowiadał potrzebom rozwijającego się organizmu? Poniżej znajdziesz 5 zasad zdrowego odżywiania, które, wdrożone w życie, pomogą poprawić koncentrację, utrzymać… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 16 lutego 2015

  Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów na zimowy wypoczynek są góry. Ferie zimowe to zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, wspaniała okazja do szusowania na stokach, spacerów w poszukiwaniu zapierających dech w piersiach zimowych krajobrazów oraz zabaw na śniegu i lodzie. Aby przywieźć z ferii jedynie pozytywne wspomnienia, należy pamiętać jednak o… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 9 stycznia 2015

  Telefon komórkowy stał się przedmiotem codziennego użytku, nieodłącznym elementem codzienności. Podstawowa rola, jaką dotąd pełnił, czyli komunikacja (za pośrednictwem rozmów), powoli odchodzi w niepamięć. Obecne modele telefonów oferują wiele funkcji, które można wykorzystać w swoim codziennym życiu. Czy korzystanie z telefonu komórkowego, może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie? Dla… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 3 stycznia 2015

  Kalkulator BMI to szybki sposób na wyliczenie idealnej wagi. Dzięki wskaźnikowi BMI dowiemy się również, czy nasza waga jest w normie, czy nie grozi nam nadwaga lub niedowaga. Obliczenie BMI dzięki jest bardzo proste, wystarczy że wpiszesz odpowiednie wartości do kalkulatora.   Kalkulator BMI Waga: kg Wzrost: cm Oblicz BMI (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
Print Friendly, PDF & Email

Komentowanie jest wyłączone