Problem próchnicy u dzieci do lat 3 w Polsce dotyczy ponad połowy dzieci w tym wieku! Skalę problemu można zobrazować przywołując dane statystyczne zebrane w ramach realizacji jednego z programów profilaktyki próchnicy dzieci w wieku przedszkolnym. W ramach projektu, dokonano przeglądu stanu uzębienia u 38,5 tys. przedszkolaków z woj. śląskiego, z czego u prawie 60% z nich stwierdzono próchnicę! Średnio u jednego dziecka z próchnicą aż 5 zębów mlecznych zostało zakwalifikowanych do leczenia, a 3 zęby mleczne – do ekstrakcji (usunięcia). Biorąc pod uwagę fakt, że przedstawione dane ukazują problem w kontekście jednego regionu, nie trudno wyobrazić sobie jak wiele dzieci w tak wczesnym wieku ma pierwsze zmiany próchnicowe w skali całego kraju. Dlaczego problem…(CZYTAJ)
Skóra przede wszystkim pełni funkcję ochronną. Obecnie jednak więcej uwagi poświęca się innej roli, mianowicie związanej z wyglądem. Opalona skóra jest bowiem wyznacznikiem piękna i atrakcyjnego wyglądu. Śniada cera pożądana jest przez cały rok nawet, a może zwłaszcza, zimą kiedy słońca jest jak na lekarstwo. Osiągniecie pożądanego koloru skóry jest możliwe bez względu na porę roku poprzez sztuczne opalanie w solarium. Jednak czy solarium jest dla nas bezpieczne? Moda na kolor skóry na przestrzeni lat zmieniała się. W minionych czasach ceniona była jasna, porcelanowa cera, która była oznaką dostojeństwa i zamożności. Dlatego też chroniono skórę przed promieniami słońca osłaniając ją cienkimi tkaninami. Jasna skóra była bowiem oznaką przynależności do wyższych sfer, zaś ciemną skórę mieli…(CZYTAJ)
Wirus brodawczaka ludzkiego HPV (Human Papilloma Virus) jest powszechnym drobnoustrojem przenoszonym drogą płciową. Odgrywa kluczową rolę w powstaniu raka szyjki macicy. Zastosowanie profilaktyki pierwszorzędowej, czyli wykonanie szczepienia przeciwko HPV przyczynia się do zmniejszenia zachorowania na ten nowotwór. Natomiast wykonywanie regularnie cytologii pozwala wykryć stany przednowotworowe, które są odwracalne. Epidemiologia Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet zarówno w Polsce jak i na świecie. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów liczba zachorowań na nowotwory złośliwe szyjki macicy w 2010 roku wynosiła 3078. Wartość ta z roku na rok zmniejsza się, jednak Polska nadal pozostaje krajem, w którym współczynnik zachorowalności i umieralności na ten typ nowotworu jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. W…(CZYTAJ)
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego pozyskiwany jest z występujących w Australii drzew herbacianych Melaleuca alternifolia. Jednak roślina ta nie ma nic wspólnego z herbatą. Olejek pozyskiwany jest z liści, o bezbarwnym lub o jasnożółtym zabarwieniu oraz intensywnym, kamforowym zapachu. Ma on wieloletnią historię, wykorzystywany był już za czasów Aborygenów jako lekarstwo i naturalny środek antyseptyczny. Olejek z drzewa herbacianego jest łatwo dostępny, można go znaleźć zarówno w aptece, jak i drogeriach czy sklepach z kosmetykami naturalnymi. Decydując się na zakup wybierzmy w 100% naturalny produkt pozbawiony dodatków (np. minerałów czy substancji zapachowych). Olejek jest bardzo wydajny, już kilka kropel wystarczy, aby poznać jego zalety, których bez wątpienia ma wiele. Wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne.…(CZYTAJ)