Suplementy diety – brać czy nie brać?

11784751_sReklamy suplementów diety atakują nas na każdym kroku. Wielu z nas sięga po nie szczególnie w okresie zimowym, kiedy nasza odporność jest wystawiona na dużą próbę. W zamierzeniu mają nam zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie, ale co tak naprawdę o nich wiemy? Oto kilka przydatnych informacji, o któych warto pamiętać, zanim sięgniemy po reklamowany jako remedium na wszelkie dolegliwości suplement diety.

Czym są suplementy diety?

Suplement diety jest środkiem spożywczym, który ma za zadanie uzupełnić występujące w diecie niedobory np. witamin, mikro- czy też makroelementów. Należy pamiętać, że suplement diety, w rozumieniu prawa farmaceutycznego, nie może wykazywać efektu leczniczego. Co to oznacza? Suplement diety nie leczy, a jedynie pomaga w uzupełnieniu występujących w organizmie niedoborów. W związku z tym, na opakowaniu takiego produktu nie może znajdować się informacja, że suplement diety leczy na przykład nadciśnienie tętnicze czy osteoporozę.

W 2011 roku naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio i z Uniwersytetu Stanu Minnesota w Minneapolis, opublikowali wyniki swoich badań, w których dowiedli, że starsze kobiety, które zażywają suplementy diety z witaminami, żelazem, miedzią i cynkiem, mają większe prawdopodobieństwo zgonu. Największy związek pomiędzy stosowaniem suplementów, a zwiększonym ryzykiem zgonu występował u osób przyjmujących suplementy z żelazem.

Ponadto, badacze stwierdzili, że obecnie istnieje bardzo małe uzasadnienie dla szerokiego stosowania suplementów. Można je przyjmować dopiero w sytuacji, gdy zaobserwujemy objawy, wskazujące na niedobór danego pierwiastka lub witaminy. Sami często mamy problem z powiązaniem braku jakiegoś składnika z występowaniem objawów, dlatego najlepszym rozwiązaniem, jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Kiedy przyjmowanie suplementów może być niebezpieczne?

W związku z powszechną dostępnością i dużą popularnością tychże produktów, łatwo możemy przedawkować niektóre składniki. Obecnie suplementy diety znaleźć można w każdym sklepie, na stacji benzynowej czy w drogerii. Sięgając po nie, często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia jakie niesie ze sobą niekontrolowane dawkowanie. Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, w których osoby sięgające po niektóre łatwo dostępne suplementy przyjmują jednocześnie leki przeciwkrzepliwe np. warfarynę. W wielu suplementach diety znajduje się imbir, który ma działanie przeciwzapalne i spowolniające krzepnięcie krwi. Przyjmując leki przeciwzakrzepowe, musimy zachować szczególną ostrożność sięgając po tego typu preparaty, ponieważ może to nasilić działanie leków i doprowadzić w efekcie do groźnych powikłań, np. do krwawienia z przewodu pokarmowego.

Pozytywny wpływ suplementów diety

Suplementy mogą również pozytywnie oddziaływać na nasz organizm. Przykładem jest wapń, którego przyjmowanie wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wczesnego zgonu wśród starszych kobiet. Kobiety w ciąży powinny natomiast przyjmować kwas foliowy, aby zapobiec wadom rozwojowym cewy nerwowej płodu. W tym przypadku, normalna dieta, z którą również dostarczamy tego składnika do organizmu, może nie wystarczyć. Dlatego też zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego minimum miesiąc przed planowanym zajściem w ciążę i kontynuowanie suplementacji do końca pierwszego trymestru. Również zalecana jest suplementacja witaminą D osobom po 65 roku życia ze względu na obniżoną syntezę skórną tej witaminy oraz udowodnione działanie przeciwzłamaniowe.

Wniosek?

Przed zażyciem suplementów diety mających uzupełnić poziom składników mineralnych i witamin, należy postawić sobie podstawowe pytanie: Czy rzeczywiście tego potrzebuję? Jeśli jesteś kobietą w ciąży, przyjmowanie kwasu foliowego przyniesie korzyść Tobie i dziecku. Jednak gdy jesteś zdrową i młodą osobą, która na co dzień stosuje urozmaiconą dietę, łykanie suplementów, może Ci zaszkodzić, a w efekcie być przyczyną poważnych dolegliwości zdrowotnych.

Warto przed rozpoczęciem stosowania preparatów witaminowych oraz innych suplementów skonsultować się ze specjalistą, nie zapominając o poinformowaniu go o ewentualnych chorobach (np. serca, nerek) i przyjmowanych lekach.



W 2013 r. statystyczny Polak zjadł 133 tabletki będące suplementami (witaminy i/lub minerały).
W pierwszej połowie 2015 r. wydaliśmy na suplementy 1,5 mld zł!
W 2013 r. 6% suplementów dostępnych na rynku było niezgodnych z normami.
Suplementy mogą być niebezpieczne. Szacuje się, że w Europie w wyniku przyjmowania suplementów diety na odchudzanie zmarło co najmniej 15 osób.

Piśmiennictwo:

  1. Mursu J, Robien K, Harnack LJ i wsp. Dietary supplements and mortality rate in older women: the Iowa Women’s Health Study. Arch Intern Med.2011 Oct 10;171(18):1625-33.
  2. Bacz A., Kwas foliowy, http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/63113,kwas-foliowy
  3. Wytyczne suplementacji witaminy D – skrót aktualnych zaleceń. http://diabetologia.mp.pl/wytyczne/show.html?id=92799

Autorem artykułu jest Pan Mateusz Olejniczak, student Zdrowia Publicznego na  Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum.

 Źródło ilustracji: http://pl.123rf.com/

1 Komentarz:

  1. Całe szczęscie udało mi się przejśc na stronę osób które odchudzanie mają już za sobą. Pamiętam doskonale swoją walkę z nadwagą, dużo pomógł mi kaplanex dzięki któremu udało mi się zrzucić aż 9 kilogramów w miesiąc.

Komentowanie jest wyłączone