Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2022

10 października obchodzimy  Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (World Mental Health) Wydarzenie utworzone 30 lat temu przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego, odbywa się cyklicznie a jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na problemy zdrowia psychicznego oraz promowanie właściwych postaw wobec ludzi cierpiących na zaburzenia psychiczne. Tegoroczny motyw przewodni to „Zdrowie psychiczne i dobrze samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem”

Zdrowie psychiczne czyli stan dobrego samopoczucia pozwalający człowiekowi na realizację jego własnych możliwości, na radzenie sobie z normalnymi stresowymi wydarzeniami życiowymi, na efektywną działalność zawodową i na twórczy wkład w życie własnej społeczności.
Zdrowie psychiczne i choroby somatyczne są często przez nas zaniedbywane a co gorsze traktowane jako temat tabu. Bycie dotkniętym kryzysem zdrowia psychicznego dotyczy absolutnie każdej grupy społecznej, wiekowej, zawodowej i płci. Stan naszego zdrowia psychicznego z roku na rok pogarsza się. Składa się na to wiele czynników, rosnące nierówności społeczne i ekonomiczne, presja otoczenia, przedłużający się konflikt zbrojny, niepewna przyszłość, samotność, własne traumy. Powodów jest wiele i każdy z nas może być zagrożony ponieważ według szacunków Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego w ciągu kilkunastu lat zaburzenia psychiczne staną się jednym z głównych problemów zdrowotnych. Z kolei depresja może stać się najbardziej powszechną dolegliwością zdrowotną.

Niestety, wciąż w społeczeństwie obecne są krzywdzące stereotypy dotyczących osób będących w kryzysie psychicznym, które sprawiają ze wielu chorych wstydzi się szukać pomocy specjalistów, a nawet wstydzie się przyznać do problemów czy zdecydować się na zwykłą rozmowę o nim, co jest utrudnione przez częste ignorujące i infantylne podejście społeczne.

Przewlekły kryzys psychiczny jak każda choroba może doprowadzić do śmierci. Według danych statystycznych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie 800 000 ludzi rocznie odbiera sobie życie. Co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo, natomiast co 3 sekundy podejmowana jest przez kogoś próba samobójcza. W Polsce rocznie ponad 5 tysięcy osób (w 2021 roku 5201) popełnia samobójstwo, jest to dwukrotnie więcej niż ginie w wypadkach komunikacyjnych.

Nie bagatelizujmy własnego zdrowia psychicznego. Obserwujmy się. Nikt nas nie zna lepiej niż my sami. Nie bójmy się szukać pomocy i o nią prosić. Reagujmy jeśli podejrzewamy ze ktoś z naszego otoczenia potrzebuje pomocy, zwracajmy baczną uwagę na osoby w żałobie i po przejściach. Pomagajmy nie oceniając, nie licytując, nie stygmatyzujmy i nie infantylizujące stwierdzeniami, „inni mają gorzej” „idź pobiegaj” „nie użalaj się nad sobą” „znajdź sobie hobby” itp.

Jeśli potrzebujesz pomocy, jeśli czujesz, że jest źle, a nie masz do kogo się odezwać, zadzwoń:

  • 116 111 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
  • 116 123 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
  • 22 635 09 54 – Telefon zaufania dla osób starszych
  • 800 080 222 – Infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
  • 800 70 2222 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
  • 800 120 002 – Niebieska Linia – ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie
  • https://zwjr.pl/

A jeśli widzisz kogoś w potrzebie nie czekaj. Reaguj.

Źródła

Komentowanie jest wyłączone