Szczepienia ochronne odgrywają ogromną rolę w ograniczaniu rozwoju chorób zakaźnych i łagodzeniu ich skutków. Jest to temat szczególnie istotny dla rodziców dzieci, jako że to w pierwszych miesiącach i latach życia podawana jest większość szczepionek. W poniższym artykule przedstawiamy obowiązujący Program Szczepień Ochronnych w Polsce. Znajdziecie tu Państwo odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania: czy szczepienia są bezpieczne, kiedy i na co szczepić dziecko, oraz czym różnią się szczepienia obowiązkowe od zalecanych.
Szczepienia ochronne w Polsce, realizowane są w oparciu o obowiązujący Program Szczepień Ochronnych (tzw. Kalendarz szczepień), który co roku zostaje aktualizowany i ogłoszony w formie komunikatu przez Głównego Inspektora Sanitarnego, w Dzienniku Urzędowym Ministra właściwego ds. Zdrowia.
W dokumencie uregulowane są kwestie dotyczące wieku oraz zakresu wykonywania szczepień ochronnych.
Program Szczepień Ochronnych zawiera informacje na temat szczepień:
-
OBOWIĄZKOWYCH – to szczepienia nieodpłatne, finansowane ze środków publicznych;
Obowiązek szczepień wynika z dążenia do uzyskania maksymalnej ochrony przed zakażeniem. Wysoki poziom wyszczepialności, powyżej 90%, pozwala zahamować krążenie drobnoustroju, a także chroni przed zachorowaniem osoby, które z jakichkolwiek powodów nie zostały zaszczepione.
Obecnie do szczepień obowiązkowych należą szczepienia przeciwko
- gruźlicy,
- błonicy,
- krztuścowi,
- polio (poliomyelitis),
- odrze,
- śwince,
- różyczce,
- tężcowi,
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B),
- Haemophilus influenzae typu B (Hib).
-
ZALECANYCH – to szczepienia odpłatne, które nie są finansowane ze środków publicznych, mające na celu rozszerzenie zakresu ochrony dziecka. Szczepionki zalecane, są dostępne w punktach szczepień oraz w aptekach.
Umieszczenie szczepienia ochronnego w grupie szczepień obowiązkowych bądź zalecanych, następuje przy wykorzystaniu aktualnej wiedzy medycznej, po dokonaniu analizy takich czynników jak: częstość występowania choroby, jej ciężkość, konsekwencje zachorowania, powikłania po przebytej chorobie, a także względy ekonomiczne. Należy mieć na uwadze, że zarówno szczepienia obowiązkowe jak i zalecane, są bezpieczne i skuteczne.
Aktualny kalendarz szczepień
Obowiązek wykonania szczepień u dzieci spoczywa na rodzicach (opiekunach). Zaniechanie szczepienia u dziecka, u którego nie występują przeciwskazania do szczepień, to narażenie jego zdrowia. Niezaszczepione dziecko jest bardziej podatne na choroby zakaźne oraz związane z nimi powikłania.
Źródła:
1. Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dn. 30 października 2014 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2015. Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia Poz. 72.
2. Dr med. Mrukowicz J., lek Starczyńska-Kazubska. Kalendarz szczepień. Medycyna Praktyczna – Pediatria [http://pediatria.mp.pl/szczepieniaochronne/show.html?id=52627 (dostęp.27.11.2014)]
3. Ministerstwo Zdrowia. Sczepienia obowiązkowe. Dok. elekt. [http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/zdrowie-matki-i-dziecka/szczepienia/szczepienia-obowiazkowe; dostęp: 01.12.2014 r.]