Wady postawy u dzieci i młodzieży

Wady postawy wśród dzieci i młodzieży to nadal istotny problem zdrowotny. Według danych Zakładu Ochrony i Promocji Zdrowia Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka nieprawidłowości w zakresie postawy ciała dotyczą aż 90% z nich. Większości wad postawy można skutecznie zapobiegać lub zatrzymać ich rozwój na wczesnym etapie. Czym są wady postawy i w jaki sposób można im zapobiegać?

Wady postawy definiowane są jako wszelkie odstępstwa od prawidłowej postawy ciała. Schorzenia te dotyczą zarówno kręgosłupa, klatki piersiowej czy kończyn dolnych. Kształtowanie narządu ruchu u dzieci następuje etapami, dlatego pewne odchylenia od normy w zakresie postawy ciała dziecka i w różnych okresach jego rozwoju są jak najbardziej fizjologiczne tj.:

  • hiperlordoza lędźwiowa (plecy wklęsłe) może utrzymywać się do 6 r.ż.
  • szpotawość kolan (wygięcie kolan w łuk) może utrzymywać się do 3 r.ż.
  • koślawość kolan (skrzywienie kończyn dolnych do wewnątrz) może utrzymywać się do 4-6 r.ż.

Kluczowymi okresami w rozwoju dziecka, kiedy jest ono najbardziej narażone na rozwój wad postawy uważa się wiek 5-7 lat czyli okres szybkiego wzrostu dziecka a także okres dojrzewania. To właśnie wtedy warto zwrócić szczególną uwagę na czynniki ryzyka, które mogą sprzyjać rozwojowi dysfunkcji w obszarze narządu ruchu.

Głównymi czynnikami ryzyka rozwoju wad postawy wśród dzieci i młodzieży są:

  • nieprawidłowo dostosowane stanowisko do nauki
  • nieprawidłowe obciążenie szkolnych tornistrów
  • niewłaściwe pozycje podczas wypoczynku
  • siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej
  • niedoborowa dieta skutkująca niedożywieniem

Jakie są najczęstsze wady postawy u dzieci i młodzieży?

Najczęściej diagnozowanymi wadami postawy u dzieci i młodzieży są:

  • skolioza (deformacja kręgosłupa w trzech płaszczyznach: wygięcie boczne, zaburzenie kifozy/lordozy, rotacja osiowa kręgów),
  • plecy płaskie (spłaszczenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa),
  • plecy wklęsłe (patologiczne i przesadne pogłębienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa)
  • plecy okrągłe (pogłębienie kifozy piersiowej),
  • okrągło-wklęsłe (pogłębienie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa: kifozy piersiowej oraz lordozy lędźwiowej).

Jak przeciwdziałać wadom postawy?

Podstawą profilaktyki w zakresie wad postawy jest usunięcie czynników ryzyka. Kluczowe znaczenie w zakresie zapobiegania i ograniczenia postępu już istniejących nieprawidłowości ma także reedukacja dotycząca prawidłowych nawyków czyli przyjmowania określonej pozycji ciała podczas wykonywania codziennych czynności.

Rolą przede wszystkim rodziców ale również pedagogów i dyrektorów szkół jest dbanie o prawidłowy rozwój dziecka także w tym zakresie. Niezdiagnozowane i nieleczone wady postawy mogą prowadzić do ograniczenia ogólnej sprawności fizycznej, a w dalszej perspektywie do rozwoju zmian zwyrodnieniowych i niepełnosprawności nawet we wczesnym wieku. Co więcej, problemy z prawidłową postawą, szczególnie u najmłodszych negatywnie wpływają na pracę wielu układów – m.in. oddechowego, krwionośnego czy trawiennego.

Bibliografia:

Górecki A. i in. (2009). Profilaktyka wad postawy u dzieci i młodzieży w środowisku nauczania i wychowania – rekomendacje.

Wawrzyniak A. i in. (2017). Wady postawy u dzieci i młodzieży jako jeden z głównych problemów w rozwoju psychosomatycznym. Pediatria i Medycyna Rodzinna 13(1), s. 72-78.

Komentowanie jest wyłączone