Wakacje w mieście powinny być bezpieczne

Mamy półmetek wakacji, najpiękniejszego okresu w roku dla wielu uczniów. Swoboda, brak obowiązków, odpoczynek, przyjaciele, przygoda, długie wieczory, sport, podróże, spanie do 10 dla wielu to obraz wakacji. Te dwa miesiące mają być beztroskie i wesołe. Miasto oferuje wiele rozwiązań i udogodnień umożliwiających spędzenie kreatywnie i aktywnie czasu, jednak nie zwalnia nas to od odpowiedzialności za nasze pociechy i myślenia o ich bezpieczeństwa. Przed Państwem kilka wskazówek na temat bezpiecznych wakacji w mieście dla dzieci.

Zabawa na zewnątrz

Place zabaw tworzone są z myślą o dzieciach, ale nawet najlepsze zabezpieczenie i najlepiej wyprofilowane atrakcje nie zwalniają nas z uwagi i strzeżenia dzieci. Trzeba uwrażliwiać je np. na zabawę w pobliżu huśtawek, karuzel i możliwość uderzenia huśtawką czy łopatą karuzeli, na prawidłową postawę w siadzie prostym podczas korzystania z zjeżdżalni czy na dbanie o higienę, np. podczas korzystania z piaskownic co sygnalizowaliśmy w artykule o toksoplazmozie i toksokarozie.

Bardzo niebezpiecznym odruchem wielu dzieci jest wybieganie na ulice lub inne niebezpieczne zachowania np. w momencie kiedy piłka wypadnie na ulice itp. dlatego tak ważna jest zabawa w miejscach do tego przystosowanych. Uwrażliwiajmy dzieci zatem, by korzystały z boisk sportowych.

W wakacyjne ciepłe dni dzieci często szukają ochłody w miejskich fontannach. Dlaczego nie jest to najlepszy pomysł i jak prawidłowo, bezpiecznie korzystać z fontann pisaliśmy w naszym innym artykule „Ochłoda w fontannie – ryzykowna przyjemność”

Bezpieczne przemieszczanie się

Wakacje sprzyjają przejażdżką rowerowym, na rolkach, deskorolce czy nowoczesnych małych pojazdach elektrycznych (np. hulajnogi). Pamiętajmy o ochraniaczach, kaskach, odblaskach, sprawnych hamulcach oraz korzystaniu z wyznaczonych do tego części chodników czy specjalnych miejscach np. skateparkach. Bardzo ważne jest wpajanie dzieciom podstawowych zasad ruchu drogowego i uświadomienie ich że są częścią tego ruchu.

Podróż komunikacją miejską

Dla młodych ludzi samodzielna podróż komunikacją miejską to przygoda oraz konieczność i możliwość dostania się do różnego rodzaju obiektów. Poruszając się środkami komunikacji miejskiej trzeba pamiętać, by:

  • Wsiadać i wysiadać tylko w miejscach do tego wyznaczonych,
  • Przepuszczać wysiadających,
  • Stojąc, podczas jazdy należy trzymać np. uchwytu
  • Ustępować miejsca starszym/ kobietom w ciąży/osobom niepełnosprawnym 😊

Wakacje w domu

Szkoda wakacji na siedzenie w domu. Nie po to czekałeś na wakacje cały rok żeby spędzić je przed ekranem 😉

 

Literatura:

http://sporttopestka.pl/lato-w-miescie-bezpieczne-wakacje-w-miescie/

https://miastodzieci.pl/czytelnia/lato-w-miescie-bezpieczenstwo/

http://smwroclaw.pl/?p=17164

https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,749192b.html

Komentowanie jest wyłączone