Wpływ otyłości i diety wysokotłuszczowej na funkcje poznawcze

Otyłość to choroba. To nie tylko dodatkowe obciążenie układu krążenia, trawiennego czy ruchowego. To również duże obciążenie naszego mózgu nie pozostające obojętne dla jego wydajności, funkcji poznawczych i jego kondycje w wieku starszym.

Otyłość to stan, w którym organizm gromadzi nadmiar tkanki tłuszczowej, co prowadzi do zwiększenia masy ciała w stosunku do wzrostu i indeksu masy ciała (BMI) powyżej 30. Jest to choroba, która może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca, choroby nerek, choroby układu oddechowego, problemy z układem trawiennym, a nawet do niektórych typów nowotworów jak również wpływa na pracę naszego umysłu o czym więcej w dzisiejszym wpisie. Przyczyną otyłości jest spożycie większej liczby kalorii niż nasze zapotrzebowanie i niemożność spalenia tego nadmiaru. Nadmiar kalorii spowodowany jest najczęściej przez niezdrowy styl życia, niezdrową dietę, brak aktywności fizycznej, zła higiena snu i stres, a także podłożę genetyczne.

Choroba Alzheimera to jedna z najpoważniejszych nieuleczalnych chorób neurodegeneracyjnych. Jednym z czynników przyczyniających się do rozwoju choroby jest gromadzące się w mózgu białko beta-amyloid, które odcina komórki mózgowe od dopływu krwi a wraz z nią tlenu i składników odżywczych, powodując obumieranie tych struktur. Otyłość sprzyja temu procesowi, przyczyniając się do uszkodzeń mózgowych naczyń krwionośnych. Nadmierna waga w średnim wieku została powiązana z większym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera lub demencji.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z McGill University w Montrealu pokazało, że istnieje podobieństwo między mózgami osób otyłych i osób z chorobą Alzheimera, a dokładniej podobna grubość kory mózgowej. Kora mózgowa to najbardziej zewnętrzna warstwa mózgu, złożona z istoty szarej, która odpowiada za wyższe funkcje poznawcze, w tym język, pamięć i percepcję. Zarówno otyłość, jak i choroba Alzheimera w podobny sposób wpłynęły na utratę komórek istoty szarej mózgu.

Kanadyjscy badacze podejrzewają, że osoby otyłe i być może te z nadwagą mogą spowolnić spadek zdolności poznawczych i obniżyć ryzyko demencji poprzez utratę nadmiarowych kilogramów. Zmniejszenie innych metabolicznych czynników ryzyka związanych z otyłością, takich jak cukrzyca typu 2 lub nadciśnienie, również może zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera i korzystnie wpłynąć na funkcje poznawcze.

Osoby z otyłością mają większe prawdopodobieństwo rozwoju demencji, a w niektórych badaniach wskaźnik rozwoju demencji u osób otyłych jest o 1/3 wyższy niż u osób o normalnej wadze. Stany takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi i zaburzenia lipidowe, zwłaszcza gdy są słabo kontrolowane przez długi czas, przyczyniają się do neurodegeneracji.

Ważnym czynnikiem łączącym otyłość z pogorszeniem funkcji poznawczych jest dieta bogata w tłuszcze i żywność wysoko przetworzoną. Czego doskonałym przykładem jest eksperyment naukowców z Uniwersytetu Australii Południowej którzy przeprowadzili badania na myszach, aby zbadać wpływ diety bogatej w tłuszcze na organizm. Wyniki badań wykazały, że myszy karmione przez 30 tygodni dietą wysokotłuszczową częściej chorowały na cukrzycę i były bardziej podatne na otyłość. Dodatkowo, zaobserwowano pogorszenie funkcji poznawczych oraz nasilenie zachowań depresyjnych i lękowych. Badanie wykazało również związek między dietą wysokotłuszczową a objawami choroby Alzheimera. Gryzonie karmione dietą bogatą w tłuszcze miały gorsze funkcje poznawcze niż zwierzęta, które były na standardowej diecie.

Myszy będące na diecie bogatej w tłuszczach monitorowano pod kątem masy ciała i poziomu glukozy we krwi. Przeprowadzano również testy tolerancji glukozy, insuliny oraz funkcji poznawczych. Gryzonie karmione wysokotłuszczową dietą wykazywały insulinooporność, przybierały na wadze i zachowywały się w sposób anormalny w porównaniu ze zwierzętami, które były na standardowej diecie. U myszy genetycznie zmodyfikowanych z rozwiniętą chorobą Alzheimera zaobserwowano pogorszenie funkcji poznawczych i większe zmiany w mózgu w porównaniu z myszami chorymi na chorobę Alzheimera, ale karmionymi dietą standardową. Badanie potwierdza związek między dietą bogatą w tłuszcze a otyłością, cukrzycą i rozwojem chorób neurodegeneracyjnych.

Szacuje się, że w 2050 roku 100 milionów osób będzie dotkniętych chorobą Alzheimera. Walka z otyłością i depresją to jedno z głównych współczesnych wyzwań zdrowotnych.

Aby skutecznie zwalczyć otyłość, należy zrozumieć mechanizmy mające wpływ na pojawienie się choroby. Właściwe strategie walki z otyłością i chorobami neurodegeneracyjnymi mogą obejmować zmiany w diecie i stylu życia. Pamiętajmy że dieta i styl życia to bardzo istotne czynniki na które mamy wpływ. Walka z otyłością to nie tylko sprawniejszy układ krążenia, lepszy wygląd i sprawność fizyczna ale też lepsze samopoczucie i ostrzejszy umysł. Pamiętajmy o tym na co dzień nie tylko w Światowy dzień walki z otyłością.

Źródła:

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-neurologiczne,tak-otylosc-zmienia-mozg–naukowcy–zaskakujace-podobienstwo-do-alzheimera,artykul,47925872.html

https://www.psychiatriapolska.pl/Nadwaga-i-otylosc-a-zaburzenia-funkcji-poznawczych-w-grupie-osob-chorujacych-psychicznie,59031,0,2.html

Morys, Filip, et al. “Obesity-Associated Neurodegeneration Pattern Mimics Alzheimer’s Disease in an Observational Cohort Study.” Journal of Alzheimer’s Disease Preprint (2022): 1-11.

https://www.freepik.com/free-vector/gluttony-leading-obesity-illustration_6169670.htm#query=obesity&position=3&from_view=search&track=sph

Komentowanie jest wyłączone