Wypadanie włosów – stan naturalny czy patologiczny?

Włosy, zwłaszcza gęste, mocne i lśniące, są uważane za atrybut piękna, stanowią istotny element postrzegania własnej osoby. Niestety coraz więcej osób boryka się z problemem wypadania włosów. To naturalny proces, którego doświadcza każdy człowiek, jednak coraz częściej występują przypadki, w których wypadanie włosów ma postać patologiczną. Kiedy zatem wypadanie włosów powinno nas zaniepokoić i jak poradzić sobie z tym problemem?


Włosy wypadają każdego dnia i jest to naturalny proces fizjologiczny wynikający z cyklu życia włosa. Średnio „gubimy” ok. 70 – 100 włosów dziennie, zwłaszcza widoczne jest to podczas ich czesania i mycia. Sytuacja ta nie powinna nas niepokoić. Problem pojawia się wówczas, gdy wypada ponad 100 włosów dziennie i trwa to dłużej niż kilka tygodni! Przyczyn utraty włosów może być wiele, dlatego bardzo ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Utrata włosów może być skutkiem przebytej choroby, stresu, niedokrwistości z niedoboru żelaza, a także nieodpowiedniej diety czy przyjmowania leków immunosupresyjnych, witaminy A, β-blokerów. Nadmierna ilość włosów może wypadać w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, tj.: choroby tarczycy (zarówno w nadczynności jak i niedoczynności), cukrzyca, choroby zakaźne (zwłaszcza przebiegające z wysoką gorączką), nowotwory. Częstą przyczyną wypadania włosów są choroby owłosionej skóry głowy, m. in. łuszczyca, grzybica, łojotokowe zapalenie skóry. W przypadku kobiet wzmożona utrata włosów może wystąpić także po porodzie oraz w okresie menopauzy. Związane jest to z zachodzącymi w organizmie zaburzeniami gospodarki hormonalnej, jednak sytuacja ta uznawana jest za normalną. Również odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może spowodować nadmierną utratę włosów. Niewłaściwa pielęgnacja włosów (niewłaściwe czesanie, szczotkowanie), zabiegi fryzjerskie oraz zbyt długie działanie promieni słonecznych na włosy również przyczyniają się do ich wypadania. U mężczyzn natomiast najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe, związane z męskimi hormonami.

W związku z tym, iż podłoże utraty włosów może być różne istotne jest postawienie właściwej diagnozy. W tym celu należy udać się do lekarza POZ lub dermatologa, aby na podstawie wywiadu oraz oceny stanu skóry głowy postawić rozpoznanie. Niejednokrotnie, aby wskazać przyczynę problemu, należy wykonać także badania laboratoryjne, takie jak: morfologia, stężenie hormonów tarczycy, poziom żelaza. Wykonywane są także badania dodatkowe m. in.: trichoskopia (cyfrowa metoda badania włosów za pomocą wideodermatoskopu), trichogram (metoda badania włosów od ich korzeni w mikroskopie świetlnym), badanie histopatologiczne wycinka skóry głowy.

Bez wątpienia najważniejszym elementem leczenia jest znalezienie przyczyny wypadania włosów. Istnieje bowiem bardzo duże prawdopodobieństwo, że wyeliminowanie czynnika odpowiedzialnego za ich utratę spowoduje, że zaczną one odrastać. Wspomagająco stosuje się także suplementy diety, szampony do włosów osłabionych i wypadających. Niestety w wielu przypadkach nie można zapobiec wypadaniu włosów, tak jak np. w przypadku łysienia androgenowego, czy wypadania włosów związanego z chorobą nowotworową. Natomiast zapobiec wypadaniu włosów można wówczas, gdy sytuacja ta jest wynikiem np. niewłaściwej pielęgnacji, niedoboru witamin, stosowania niewłaściwej diety. Na te czynniki mamy wpływ, w związku z tym ich modyfikacja może uchronić nas przed niechcianą utratą włosów. Pamiętajmy, iż strzyżenie i golenie włosów nie wpływa na poprawę owłosienia, jest to MIT!

Najczęściej z problemem zwiększonego wypadania włosów borykamy się w okresie jesiennym i wiosennym. Nadmierna utrata włosów może być zapowiedzią łysienia, które powstaje na skutek zachwianej równowagi pomiędzy utratą włosów a ich odrostem. Choroby włosów są problemem, które nierzadko wymagają długiego leczenia, prowadzonego przez lekarzy z różnych dziedzin medycyny. Aby zapobiec tej sytuacji zadbajmy o swoje włosy już dziś! Pamiętajmy o odpowiednio zbilansowanej diecie i prawidłowej pielęgnacji włosów.

 

Źródło:

  1. Ligia Brzezińska-Wcisło, Anna Lis, Grażyna Kamińska, Dominika Wcisło-Dziadecka. Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka. Postępy Dermatologii i Alergologii XX; 2003/5
  2. https://dermatologia.mp.pl/choroby/chorobyskory/170697,wypadanie-wlosow (dostęp 20.09.2017)

Źródło ilustracji: pixabay.com

Komentowanie jest wyłączone