Wyrwij się z sieci

Telefony już dawno przestały przestał służyć nam wyłącznie do komunikacji. Podłączone do sieci są bardzo często narzędziem pracy, nieodzownym towarzyszem w codziennym życiu, to przy ich pomocy robimy zakupy, są źródłem wiadomości, mapą itd. Poza szeregiem zastosowań bez których nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania, w telefonach szukamy także rozrywki. Gry, media społecznościowe, scrollowanie tablic znajomych zabierają nam przeciętnie ponad 3 godziny dziennie.

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego w zasięgu ręki i sięga po niego kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Telefony komórkowe to nie tylko ułatwienie
w codziennym życiu, ale także poważne zagrożenie, ponieważ zbyt częste i intensywne korzystanie
z telefonu może prowadzić do uzależnienia się.

Często przeglądamy tablice znajomych w różnych mediach społecznościowych bez wyraźnego celu, z nudów. Warto podnieść głowę znad telefonu czy ekranu komputera i wykorzystać ten czas na rozrywkę w realnym świecie, na spotkania z przyjaciółmi i ze znajomymi twarzą
w twarz, tak by zobaczyć ich uśmiech, a nie tylko emotkę na ekranie monitora.

Jak można spędzić czas gdy jesteś już offline? Wystarczy wyjść na podwórko, to już pierwszy krok. Dobrym pomysłem mogą okazać się zabawy, które pamiętaj nasi rodzice, oto kilka z nich:

Ciuciubabka

Ta zabawa to wesoła zabawa dla małych i dużych, wystarczy wyjść na zewnątrz z grupką znajomych. Nie wymaga specjalnego przygotowania, ani akcesoriów. Polega na tym, że jednemu z graczy zawiązuje się na oczach chustkę, tak by nic nie widział i próbuje złapać innych. Osoba, którą złapie ciuciubabka zamienia się z nią rolami.

Zabawa w szczura

Do tej gry potrzebujemy skakankę. Jeden z uczestników zabawy trzyma jeden koniec skakanki i kręci nią dookoła siebie, jak najbliżej ziemi. Reszta uczestników gry stoi wokół niego  i przeskakuje nad skakanką – w tej grze nazwaną właśnie szczurem. Ten komu nie uda się przeskoczyć  Kto pierwszy dotknie skakanki zajmuje miejsce kręcącego.

Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!

Bardzo zabawna gra, która polega na tym, że jedna osoba – tak zwana Baba Jaga – odwraca się tyłem do reszty uczestników i krzyczy: “Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W czasie, gdy Baba Jaga stoi tyłem, pozostałe osoby biegną w jej stronę. Na hasło “patrzy” Baba Jaga odwraca się przodem. Komu nie udało się na słowo “patrzy” zatrzymać w bezruchu, wraca na start, natomiast ten kto pierwszy dotknie Baby Jagi, zamienia się z nią miejscem.

Zabawa w krowę

To zabawa plenerowa dla dzieci w różnym wieku. Wybrana osoba staje na środku z rozłożonymi na boki rękami, które w tej zabawie „będą wymionami krowy” Pozostali gracze trzymają ją za palce u rąk. Dzieci umawiają się na konkretny kolor  na przykład to zielony. Ktoś z graczy zadaje głośno pytanie: jakie krowa daje mleko? Osoba, która jest krową (trzymana za palce przez pozostałych) wymienia różne kolory, a kiedy dojdzie to niebieskiego, wszyscy uciekają. Wówczas “krowa” musi ich złapać. Jeśli uda się złapać gracza, uczestnicy zamieniają się rolami.

Zabawa w chowanego

To chyba jedna z najpopularniejszych zabaw na świeżym powietrzu. Chodzi w niej o to, by dobrze się schować na umówionym wcześniej terenie. Jedna osoba zamyka oczy, liczy np. do 10, a pozostali w tym czasie muszę się schować. Po odliczeniu zaczynają się poszukiwania.

Zabawa w berka

To zabawa gdzie bardzo dużo biegamy. Berek goni pozostali uczestnicy uciekają. Berek musi dotknąć innej osoby uczestniczącej w grze, wtedy zamieniają się rolami -osoba dotknięta przez berka sama staje się berkiem, zaś jego poprzednik dołącza do pozostałych uczestników.

Zabawa w ciepło, zimno

Jedna osoba, bądź cała grupa, poszukuje jakiejś ukrytej rzeczy. Otrzymuje wskazówki od osób, które ją schowały. Podpowiedzi, to odnośniki do temperatury – np. ciepło, cieplej, gorąco, parzy i zimno, zimniej itd. Im bliżej do poszukiwanej rzeczy – tym cieplej. Im dalej, tym zimniej. Można się w nią bawić zarówno w pomieszczeniu jak i na zewnątrz. Zabawa kończy się, gdy uczestnik lub uczestnicy znajdą ukryty przedmiot, wtedy można schować przedmiot ponownie i zabawa zaczyna się od początku.

Zdjęcie: www.pixabay.com

Źródła:

https://www.edziecko.pl/starsze_dziecko/7,79317,24886994,zabawy-na-dworze-kilkanascie-prostych-pomyslow-gier-na-swiezym.html

https://www.vida.pl/ile-czasu-spedzasz-przed-ekranem-smartfona/

Komentowanie jest wyłączone