Zdrowy sen – dlaczego to takie ważne?

Zdrowy styl życia powinien wyrażać się dbałością nie tylko o sferę fizyczną, ale i psychiczną naszego organizmu. Warto pamiętać, że sen jest bardzo ważnym elementem sprzyjającym zachowaniu dobrostanu, dlatego warto zadbać o jego jakość.

Sen to stan fizycznego spoczynku, którego funkcje, mimo starań naukowców, nie zostały do końca wyjaśnione. Zakłada się, że do podstawowych funkcji snu należy:

- zachowanie poprawnego funkcjonowania układu nerwowego,

- podtrzymywanie właściwej gospodarki energetycznej organizmu,

- zapewnienie właściwego funkcjonowania układu endokrynnego,

- umożliwienie konsolidacji śladów pamięciowych.

Zaburzenia snu mają znaczący wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na te aspekty życia codziennego, które będą sprzyjać zachowaniu właściwej higieny snu.

Ogranicz używki, które działają pobudzająco na układ nerwowy.

Warto pamiętać, że substancje pobudzające takie jak np. kofeina zawarta w kawie czy napojach energetycznych, oddziałują długofalowo na nasz organizm. Oznacza to, że mogą utrudniać nam zasypianie, mimo że od ich spożycia minęło wiele godzin.

Osoby uzależnione od palenia tytoniu, ostatniego papierosa powinny zgasić na 2-3 godziny przed zaśnięciem. Warto pamiętać, że pomimo powszechnie panującego przekonania o tym, że alkohol ułatwia zasypianie, wcale nie gwarantuje on dobrego snu. Alkohol wypity przed snem może zaburzać jego cykl. Sen jest wtedy płytki i przerywany.

Staraj się zasypiać i budzić o regularnych porach

Codzienne wstawanie o tej samej porze bardzo dobrze wpływa na ogólną poprawę jakości snu. Zaleca się pobudki o tej samej porze w dni robocze jak i wolne od pracy. Wieczorna senność pojawia się do kilkunastu godzin po przebudzeniu (średnio 15-17 godzin). Przykładowo jeśli wstajemy o 6 rano, potrzeba snu jest najsilniejsza około 22-23 godziny.

Unikaj drzemek w ciągu dnia.

Drzemki mogą powodować rozregulowanie naszego rytmu okołodobowego. W razie zmęczenia, warto sięgnąć po takie metody relaksacyjne jak słuchanie dobrej muzyki, ciepła kąpiel czy spacer. Dzięki temu łatwiej będzie nam zasnąć w nocy.

Nie objadaj się przed snem.

Często popełnianym błędem jest spożywanie ciężkostrawnych posiłków przed snem. Warto pamiętać, że w czasie snu tempo metabolizmu ulega spowolnieniu, zatem proces trawienia ulega znacznemu wydłużeniu. W związku z tym, zaleca się spożycie lekkiej kolacji na 3 godziny przed snem.

Dbaj o regularne spożywanie posiłków

Prawidłowe odżywianie jest warunkiem dobrego samopoczucia. Spożywajmy 5 posiłków dziennie w równych 3-4 godzinnych odstępach czasowych.

Ruszaj się. Wysiłek fizyczny ułatwia zasypianie.

Wyznacznikiem zdrowego stylu życia jest regularna aktywność fizyczna. Rekomendowana częstość to 5 razy w tygodniu, przez nie krócej niż 30 minut dziennie. Nawet wieczorny spacer ma znaczenie - relaksuje i dotlenia organizm. Zmęczenie fizyczne po ćwiczeniach sprawia, że zasypiamy dużo łatwiej. Sen jest głębszy i trwa dłużej.

Pomieszczenie w którym śpimy powinno być odpowiednio przygotowane.

Zanim położymy się spać zadbajmy o komfortowe warunki w sypialni. Zapewnijmy sobie ciszę oraz spokój. Bardzo dobrym zwyczajem jest wietrzenie pokoju przed spaniem.

Sprawdź czy problem nadmiernej senności dotyczy także ciebie

Skala Senności Epworth jest badaniem przesiewowym stosowanym do diagnozowania i leczenia osób z nadmierną sennością.

Skala określa prawdopodobieństwo zaśnięcia w 8 wymienionych sytuacjach z codziennego życia, w skali od 0 (zerowe prawdopodobieństwo zaśnięcia) do 3 (duże prawdopodobieństwo zaśnięcia).

Wynik może wahać się od 0 do 24 punktów. Im wyższy wynik, tym wyższy poziom senności. Liczba punktów poniżej 10 świadczy o braku nadmiernej senności, natomiast wynik powyżej 14, świadczy o senności patologicznej, która powinna być oceniona przez lekarza.

[CP_CALCULATED_FIELDS id="7"]

Komentowanie jest wyłączone