Zespół cieśni kanału nadgarstka – gdy nadgarstek boli i drętwieje

Zespół cieśni kanału nadgarstka (CTS, ang. carpal tunel syndrome) może niestety dotyczyć każdego. Jeśli kiedykolwiek doświadczyliście pojawiającego się bólu nadgarstka, który jest wynikiem utrzymywania jednej pozycji dłoni przez dłuższy czas – to może być sygnał ostrzegawczy, że z waszym nadgarstkiem dzieje się coś niedobrego. Czym jest zespół cieśni kanału nadgarstka? Jakie czynniki zwiększają ryzyko jego rozwoju? Jak zapobiec rozwojowi tego schorzenia i jak sprawdzić czy mamy pierwsze objawy CTS.

Zespół cieśni kanału nadgarstka jest stanem chorobowym, który powstaje w wyniku ucisku nerwu w kanale (przestrzeń między kośćmi nadgarstka a jednym z więzadeł) nadgarstka. Do rozwoju tego  schorzenia przyczyniają się czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które odpowiadają za wzrost ciśnienia w kanale nadgarstka, a konsekwencją jest właśnie ucisk na nerw. Nie trudno w tym miejscu sobie wyobrazić, że uciśnięty nerw jest gorzej odżywiony i niedotleniony, a to prowadzi do jego uszkodzenia i przy braku specjalistycznego leczenia – zaniku unerwianych przez niego mięśni.


Dane statystyczne wskazują, że 50 na 1 000 osób zmaga się z tym schorzeniem.


Jak objawia się zespół cieśni kanału nadgarstka?

Etap I

– mrowienie, drętwienie, dyskomfort (tzw. parestezje) obejmujące okolice kciuka, palca wskazującego, palca środkowego i połowy palca serdecznego (dolegliwości nie obejmują palca małego)

– ból w okolicy nadgarstka i dłoni, który może promieniować do przedramienia i barku

Charakterystyczne jest to, że objawy nasilają się w nocy i ustępują po ruchu strzepnięcia ręką.

Etap II

– zmniejszenie czucia w kciuki, palcu wskazującym i palcu środkowym

– osłabienie/zanik mięśni umożliwiających odwodzenie i przeciwstawianie kciuka

– osłabienie chwytu

– ograniczenie ruchów

– zmniejszenie sprawności manualnej

– wypadanie przedmiotów z ręki/rąk

Objawy występują również w ciągu dnia i nasilają się podczas wysiłku.

Etap III

– zanik mięśni

Trzecie stadium zespołu cieśni kanału nadgarstka cechuje się znacznym nasileniem objawów. Dolegliwości nie są już tak dokuczliwe jak w poprzednich stadiach schorzenia. Jest to sygnał, że schorzenie postępuje.

Zmiany chorobowe mogą obejmować jedną rękę – zazwyczaj tę dominującą lub obie.

Czynniki ryzyka zespołu cieśni i kanału nadgarstka

Zawodowe

Zespół cieśni kanału nadgarstka znajduje się w wykazie chorób zawodowych, ponieważ może być wywoływana sposobem wykonywanej pracy. Z ryzykiem rozwoju CTS wiąże się wykonywanie zawodów, które opierają się na powtarzalności ruchów nadgarstka i/lub ściskania z dużą siłą.  Narażonymi grupami zawodowymi są m.in.: szlifierzy, rzeźnicy, pracownicy sklepów spożywczych czy pracownicy chłodni.

Niezawodowe

Wiek

U mężczyzn ryzyko rozwoju CTS rośnie wraz z wiekiem. Z kolei wśród Pań najczęściej występuje w wieku ok. 50 lat. Mimo to CTS może wystąpić w każdy wieku.

Płeć

Schorzenie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, co jest podyktowane zmianami hormonalnymi. Ryzyko jest większe wśród tych pań, które są w okresie menopauzy, stosujących hormonalną terapię zastępczą (HTZ), doustne środki antykoncepcyjne, są w ciąży lub u których, wykonano obustronną owariektomię (usunięcie obu jajników). Zespół cieśni kanału nadgarstka częściej występuje u Pań, u których zdiagnozowano inne choroby układu ruchu.

Cechy antropometryczne

Im mniejszy nadgarstek tym większe ryzyko rozwoju zespołu cieśni kanału nadgarstka.

Styl życia

Ryzyko rozwoju CTS jest większe u palaczy papierosów i uzależnionych od spożywania kofeiny.

Inne choroby sprzyjające

Hipercholesterolemia, niedoczynność tarczycy i inne choroby układu ruchu również stanowią czynniki ryzyka.

Diagnostyka

Diagnostyka zespołu cieśni kanału nadgarstka obejmuje wywiad z lekarzem, który podda ocenie czas trwania, rodzaj i nasilenie objawów. W celu postawienia diagnozy lekarz wykonuje również badanie fizykalne i zleca również wykonanie dodatkowych badań: elektromiografii, przewodzenia nerwowego, ultrasonografia (USG), rezonans magnetyczny (MRI).

Leczenie

Rodzaj leczenia CTS jest zależny od stopnia zaawansowania choroby. Leczenie CTS w początkowych stadiach może obejmować rehabilitację, stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czy glikokortykosteridów a także korzystanie z zabiegów fizjoterapeutycznych. W zaawansowanych stadiach, gdy stosowanie leków nie przynosi poprawy konieczna jest operacja umożliwiająca całkowite wyleczenie poprzez usunięcie przyczyny ucisku.

Ćwiczenia zapobiegające rozwojowi choroby:

https://www.youtube.com/watch?v=i_kJL3ZxQ4U

Do ich wykonywania zachęcamy szczególnie tych, którzy znajdują się w grupie ryzyka 🙂

Jak zatem sprawdzić czy jesteśmy w grupie ryzyka?

https://www.youtube.com/watch?v=DToFRFBZfxc

Źródła:

Dąbrowska-Makowiec T. i wsp. (2007). Sposób wykonywania pracy jako czynnik ryzyka zespołu cieśni nadgarstka. Medycyna Pracy, 58(4), 361-372.

Biernawska J. i wsp. (2005). Udział czynników zawodowych i pozazawodowych w etiopatogenezie zespołu cieśni nadgarstka. Medycyna Pracy, 56(2), 131-137.

Gniadek M. i Trybus M. (2016). Zespół kanału nadgarstka – etiologia i leczenie. Przegląd Lekarski, 73(7), 520-524.

https://reumatologia.mp.pl/choroby/140129,zespol-ciesni-nadgarstka (dostęp: 26.06.2018 r.)

Komentowanie jest wyłączone