Do aktywności fizycznej zalicza się wszelkie czynności, do których wykonania potrzebna jest praca mięśni. W trakcie podejmowania aktywności fizycznej następuje przyspieszenie pracy serca i oddechu. Dobrze wiedzieć, że aktywność fizyczna to nie tylko bieganie i intensywne ćwiczenia, ale także codzienne czynności takie jak spacer, jazda na rowerze a nawet sprzątanie! Ważne, aby rodzaj aktywności był dostosowany do naszego wieku i kondycji fizycznej.

Każdego dnia mamy wiele okazji, aby aktywnie spędzać czas – w drodze do pracy wybrać rower zamiast samochodu, korzystać ze schodów zamiast windy, spacerować, tańczyć, bawić się z dziećmi. W tej kategorii znajdziecie wiele wskazówek jak żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność!

 • 28 lutego 2019

  W 1977 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że mamy do czynienia z ogólnoświatową epidemią otyłości - która ze względu na szereg konsekwencji jakie za sobą niesie –  jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia ludzkości. Według danych WHO od 1975 liczba osób otyłych zwiększyła się aż trzykrotnie i stale… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 19 września 2018

  Ile razy obiecywałaś sobie, że będziesz regularnie ćwiczyć ale wiadomo godzinnego wysiłku i hektolitrów wylanego potu skutecznie Cię zniechęca? A Ty? Ile razy próbowałeś rzucić palenie, ale rozstanie z trującym „przyjacielem” w ciągu jednego dnia zawsze kończyło się fiaskiem? A może postanowiłaś, że zrezygnujesz ze słodkich przekąsek ale nie wiesz… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 1 lutego 2018

  Nadwaga i otyłość dotyczy coraz większej liczby dzieci na całym świecie. Dane wskazują, że otyłych jest 10% dzieci i młodzieży w wieku 5-17 lat. Prognozy również nie napawają optymizmem. Szacuje się, że w 2025 r. liczba dzieci otyłych w tej grupie wiekowej może wynieść nawet 177 milionów!   Walkę z… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 30 października 2017

  Rozgrzewka z punktu widzenia naszego zdrowia jest najistotniejszą częścią treningu. Zdają sobie z tego sprawę przede wszystkim Ci, którzy zbagatelizowali jej znaczenie i do dziś ponoszą tego konsekwencje. Mimo, że coraz chętniej podejmujemy aktywność fizyczną, czytamy artykuły o tym jaki jej rodzaj wybrać, aby schudnąć czy przybrać na wadze to… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 28 czerwca 2017

  Na siłowni/fitnessie wylewasz hektolitry potu, przed i po treningu pijesz białko, na obiad wcinasz kurczaka z ryżem i warzywami, a rezultaty ciężkich treningów niezbyt zadowalające? Dam radę, następnym razem będzie lepiej – powtarzasz w głowie jak mantrę, za każdym razem kiedy opuszczasz mury siłowni/fitness klubu. Prawdopodobnie znamy winowajcę. Jeśli jesteś… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 13 stycznia 2017

  Jak tam postanowienia noworoczne? Zostało po nich już tylko mgliste wspomnienie? Styczeń jeszcze trwa więc nie wszystko stracone. Jeśli Twoim koronnym argumentem przeciwko aktywności fizycznej są wysokie koszty związane z uprawianiem sportu, to pozwól wyprowadzić się z błędu. Czy uprawianie sportu musi tyle kosztować? Profesjonalne trenowanie wybranej dyscypliny sportu zwykle… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 listopada 2016

  Przełom roku to dobry czas by do listy dopisać kolejne noworoczne postanowienie. Nie daj się oszukać, przez dwa miesiące możesz zrobić więcej niż Ci się wydaje. Na przykład kupić rozmiar mniejszą sukienkę i zabłyszczeć na sylwestrowej imprezie. Wymówki odkładamy na bok bo wystarczy kilka minut dziennie. Tak, też jesteśmy w… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 12 sierpnia 2016

  Nadwaga i otyłość stają się coraz poważniejszym problemem zdrowotnym Polaków. Jednym z najpopularniejszych wskaźników pozwalających ocenić, czy nasza waga jest prawidłowa, jest BMI (ang. Body Mass Index). Co kryje się za tym skrótem i jak go interpretować? Czym jest BMI? BMI to najpowszechniej  stosowany w medycynie i epidemiologii wskaźnik, pozwalający… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 4 lutego 2016

  W dobie noworocznych postanowień postanowiłam porozmawiać o treningu idealnym dla kobiet z Karoliną Ciurka-Baster – trenerką z wieloletnim doświadczeniem, wśród swoich klientów zwaną „killerką”. Karolina oprócz spełniania się w roli trenera personalnego, specjalizującego się w treningu funkcjonalnym, jest również założycielką Fundacji TRENUJĘ-POMAGAM, która poprzez promowanie aktywności fizycznej pomaga dzieciom i… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 26 stycznia 2016

  W dzisiejszych czasach większość z nas praktycznie nie rozstaje się ze swoim telefonem. Zapewne i ty robisz nim zdjęcia, korzystasz z mediów społecznościowych, używasz różnorodnych aplikacji. Miej go zatem przy sobie również wybierając się na stok, czy na górską wycieczkę. Może się okazać, że to właśnie on pomoże ci wyjść… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 15 stycznia 2016

  Kontynuując cykl artykułów dotyczących suplementacji w sporcie (czytaj: Suplementy w sporcie cz. 1 i Suplementy w Sporcie cz. 2) warto odnieść się jeszcze do kilku obecnych na rynku produktów. Na uwagę zasługują przede wszystkim - suplementy zawierające HMB, czyli B-hydroksymetylomaślan, argininę (na bazie której komponuje się sporą grupę suplementów) oraz… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 6 stycznia 2016

  Sporty sylwetkowe i związane z nimi suplementy stanowią zarówno wspólną grupę z suplementami omawianymi przeze mnie w pierwszej części artykułu (czytaj: Suplementy w sporcie cz. 1) czyli suplementami w sportach wytrzymałościowych jak również część z nich jak np. odżywki białkowe stanowią niejako odrębną grupę suplementów sportowych. Cóż zatem potrzebujemy aby… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 4 stycznia 2016

  Aktywność fizyczna to ważny aspekt życia każdego z nas. Ludzkie ciało zostało skonstruowane do ruchu, dlatego do prawidłowego funkcjonowania wymaga regularnej aktywności. Obejmuje ona wszystkie czynności związane z wysiłkiem fizycznym i ruchem, podczas których przyspiesza bicie serca, oddech, pojawia się uczucie ciepła.   Na portalu opublikowany został artykuł pt. „Najtrudniejszy pierwszy… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 3 grudnia 2015

  Organizm człowieka w 50-65 % składa się z wody. Podczas aktywności fizycznej dochodzi do dużych strat, a utrata nawet 1-2 procent jej zasobów powoduje zachwianie homeostazy, upośledzenie termoregulacji oraz obniżenie wydolności naszego organizmu nawet do 30%. Nie czekaj na pragnienie! Odwodnienie jest skutkiem nieumiejętnego planowania treningu, odczuwanie pragnienia to już… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 28 listopada 2015

  Czy ze słabego, zmagającego się z astmą, krzywicą i gorączką reumatyczną chłopca wyrosnąć może guru świata sportu i twórca jednej z najbardziej popularnych metod treningowych wszechczasów? Otóż tak. Joseph Pilates, bo to o nim mowa, zrewolucjonizował podejście do aktywności fizycznej, a opracowana przez niego na początku XX wieku metoda ćwiczeń,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 25 listopada 2015

  Pewnie niejednokrotnie było złamane, jeszcze częściej pękało. Nieraz czułeś, że podchodzi ci do gardła. A jednak wciąż bije w twojej piersi. To ono – twoje serce, najbardziej   niezawodna i sprawna znana nam pompa. Czy wiesz, że w ciągu godziny ten mięsień wielkości twojej pięści przetacza ponad 350 litrów krwi. To… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 4 listopada 2015

  Rozpoczynając artykuł o suplementach w sporcie chciałbym zaznaczyć, iż na rynku istnieje jeden podstawowy (według mnie) najlepszy, lecz niedoceniany "suplement" - WODA. Celowo napisałem wielkimi literami gdyż większość ludzi (nawet tych ćwiczących) często nie docenia wody. Woda nie wpisuje się ściśle w definicję suplementu diety, jednak poprzez swoje wielopłaszczyznowe działanie… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  2 komentarzy
 • 29 października 2015

  „Aktywność fizyczna” to hasło, które wśród Polaków niestety najczęściej wzbudza… wyrzuty sumienia. Niby wiedzę mamy niemałą – że ruch jest niezbędny dla zdrowia, że żaden lek go nie zastąpi, że wskazany w każdym wieku. Czyli jest ważny i potrzebny. To dlaczego aż 32% Polaków nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej!? Polaków… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 30 września 2015

  Wielu z nas chciałoby poprawić swoją kondycję fizyczną i wyrzeźbić swoje ciało. Niewielu jednak wie, jak prawidłowo się za to zabrać. Często chęci mamy, jednak z ich realizacją jest już gorzej. Pojawia się wiele wymówek, które oddalają nas od podjęcia tego pierwszego kroku. W rozmowie z Panem Maćkiem Jantasem –… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 23 września 2015

  Według specjalistów od żywienia sukces sportowy można w 50% przypisać odpowiednio skomponowanej diecie. Co zatem jeść żeby efekty ćwiczeń nie poszły na marne? Dieta osób uprawiających sport musi, z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne, spełniać wiele wymogów. W komponowaniu planu żywienia dla sportowców, kluczowe jest uwzględnienie adekwatniej kaloryczności posiłków i… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 8 września 2015

  W ostatnich latach aktywność fizyczna i dbanie o sylwetkę stało się popularne, co jest bardzo pozytywnym trendem. Ruch jest bowiem niezbędnym elementem naszego życia, nie bez kozery mówimy, że „ruch to zdrowie”. Wiadomo także, że aktywność fizyczna powinna być połączona z odpowiednio zbilansowaną dietą. U osób uprawiających sport zapotrzebowanie na… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 2 września 2015

  Drodzy Czytelnicy! Mamy zaszczyt zaprosić Was na pierwsze spotkanie w ramach działań Portalu 5 kroków do zdrowia. Zapraszamy 12 września 2015 r. do krakowskiego Parku Jordana (wejście od al. 3 maja). Będziemy z Wami od godz. 10:00 do 16:00. Mamy nadzieję, że dołączycie do nas, żeby bliżej zapoznać się z… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 sierpnia 2015

  Ile to już razy zabierałaś się za ćwiczenia? Pierwszy entuzjazm, związany z podjęciem wyzwania jednak szybko opada i zaczynają się schody. Najpierw małe odstępstwa od planu, niegroźne grzeszki, jak skrócenie długości ćwiczeń, czy przełożenie treningu. A później już z górki, bo przecież dzisiaj wyjątkowo gorąco, miałaś zły dzień, należy ci… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 18 sierpnia 2015

  W czasie dużego wysiłku fizycznego organizm traci wraz z potem sporo wody i cennych składników mineralnych, głównie sodu, potasu, magnezu i wapnia. Przy wzmożonym wysiłku fizycznym nasz organizm musi sobie poradzić z podwyższoną temperaturą ciała i ubytkiem płynów ustrojowych. Podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu jest odpowiednie nawodnienie, o którym powinny pamiętać… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  2 komentarzy
 • 8 sierpnia 2015

    Wakacje w pełni, pogoda rozpieszcza nas, osiągając coraz to wyższe temperatury. Być może skwar lejący się z nieba powoduje, że ochota na aktywność fizyczną jest mniejsza, jest jednak idealne rozwiązanie – pływanie! To doskonała forma wypoczynku, pomagająca utrzymać kondycję fizyczną, jednocześnie dająca ochłodę w upalne dni. Pływanie to popularna… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 25 czerwca 2015

  Sprawność fizyczna jest elementem koniecznym do prawidłowego rozwoju dzieci już od pierwszych tygodni życia. Wyrobienie właściwych nawyków już od najmłodszych lat procentować będzie na przyszłość, zapobiegając wadom postawy, otyłości i wielu poważnym schorzeniom. Zatem ile czasu dziennie maluch, który nie skończył jeszcze 5 roku życia, powinien spędzać aktywnie bawiąc się… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 14 maja 2015

  O tym jak ważnym elementem rozwoju dziecka jest aktywność fizyczna i o czym powinni pamiętać rodzice, pragnący rozbudzić w dziecku pasję do sportu rozmawiamy z Katarzyną Bukowską-Tyrałą - trenerką judo, absolwentką Wychowania Fizycznego oraz Fizjoterapii na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, absolwentką kierunku Fizjoterapia na Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 17 kwietnia 2015

  Najczęstszymi wymówkami, które wysuwamy, aby usprawiedliwić swoją bezczynność są brak czasu i odpowiedniego sprzętu sportowego oraz przeciwwskazania zdrowotne. Istnieją jednak formy aktywności fizycznej, które nie wymagają żadnych nakładów finansowych ani specjalnego przygotowania. Spacery, bo o nich mowa, stanowią najprostszą i najbardziej naturalną metodę utrzymania sprawności fizycznej. Zachęcamy do zapoznania się… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 16 kwietnia 2015

  Aktywność ruchowa i prowadzenie zdrowego trybu życia pozytywnie wpływają zarówno na samopoczucie, jak i na stan fizyczny organizmu. Również w przypadku kobiet ciężarnych, wykonywanie odpowiednio dobranego treningu, po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę, może przynieść wiele korzyści zarówno dla młodej mamy, jak i rozwijającego się dziecka. Pomimo, że rośnie… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 8 kwietnia 2015

  Aktywność ruchowa, choć utożsamiana zazwyczaj z wymagającymi ćwiczeniami fizycznymi, może przybierać różne formy. W poniższym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu formy aktywności, będące dobrą alternatywą zarówno dla seniorów jak i młodych osób, które chcą zachować sprawność fizyczną i rozwijać koordynację ruchową.     TAI CHI- dla ducha i ciała Tai chi… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 2 kwietnia 2015

  Nordic walking, czyli popularny spacer z kijkami, zyskuje ostatnimi czasy coraz większe grono zwolenników. Wszystkim, którzy wahają się przed podjęciem pierwszego kroku oraz osobom, które poszukują rzetelnej wiedzy na ten temat, polecamy poniższy artykuł. Znajdziecie w nim korzyści płynące z uprawiania nordic walking i niezbędne informacje o tej dyscyplinie.  … (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 1 kwietnia 2015

  Aktywność fizyczna jest jednym z ważniejszych czynników zapewniających prawidłowy rozwój fizyczny a także psychiczny. Łącząc odpowiednią dietę z właściwym poziomem aktywności fizycznej, dajesz swojemu organizmowi szansę na prawidłowy wzrost. Odpowiednia dawka ruchu może ustrzec Cię przed wystąpieniem wielu czynników chorobotwórczych. Młodzież w Twoim wieku powinna znaleźć każdego dnia 60 min… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 30 marca 2015

  Jak powszechnie wiadomo, każda forma aktywności fizycznej wypływa korzystnie na nasz stan zdrowia. Jednak nie zawsze sport przynosi tylko pozytywne skutki. Nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń, zbyt intensywne treningi czy też same sporty wyczynowe niosą za sobą ryzyko kontuzji i często stałej utraty zdrowia. Każdy człowiek decydujący się na wyczynowe uprawianie konkretnej… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 16 lutego 2015

  Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów na zimowy wypoczynek są góry. Ferie zimowe to zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, wspaniała okazja do szusowania na stokach, spacerów w poszukiwaniu zapierających dech w piersiach zimowych krajobrazów oraz zabaw na śniegu i lodzie. Aby przywieźć z ferii jedynie pozytywne wspomnienia, należy pamiętać jednak o… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 7 stycznia 2015

  Bohaterką dzisiejszego wywiadu jest pani Karolina Ciurka-Baster, trenerka fitness z wieloletnim doświadczeniem, szkoleniowiec i prezenter w szkole Tribal Fitness School oraz Group Training, koordynatorka ds. treningu funkcjonalnego w Fitness Platinium., posiada certyfikaty TRX, Kettlebells, deepWORK, Bosu, brała udział w wielu szkoleniach m.in. Tabata, freestyler, Les Mills, stretching Rita Mazurek: Pani… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 8 grudnia 2014

  Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi czytelnika, iż aktywny styl życia sprzyja utrzymaniu zdrowia. Przedstawiamy w nim informacje o wpływie wysiłku fizycznego na czynność układu krążenia oraz aktualny stan wiedzy na temat profilaktyki rozwoju miażdżycy. Pozostaje ona przyczyną powstawania wielu chorób układu sercowo naczyniowego. Zdrowy styl życia – najskuteczniejsza profilaktyka… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
Print Friendly, PDF & Email

Komentowanie jest wyłączone