Profilaktyka to działania mające na celu zapobieganie chorobom poprzez niepodejmowanie ryzykownych zachowań zdrowotnych, wczesne wykrywanie oraz właściwe ich leczenie. Do działań profilaktycznych zaliczają się także szczepienia. W tej kategorii znajdziecie przede wszystkim informacje o prowadzonych działaniach i badaniach profilaktycznych oraz szczepieniach, które warto wykonać aby zapobiec chorobom charakterystycznym dla danego wieku.

Istnieje wiele programów krajowych, samorządowych oraz inicjowanych przez instytucje i fundacje, dzięki którym możliwe jest podejmowanie działań profilaktycznych skierowanych do różnych grup docelowych. Dzięki systematycznemu korzystaniu np. z badań profilaktycznych (coroczne wykonywanie podstawowego badania krwi, badania mammograficzne, cytologia itp.), możliwe jest monitorowanie stanu zdrowia i szybkie wdrożenie leczenia w przypadku pojawienia się pierwszych niepokojących objawów.

Tutaj znajdziesz informacje jak możesz zadbać i kontrolować swój stan zdrowia.

 • 22 lutego 2017

  Program Szczepień Ochronnych (PSO), szerzej znany jako kalendarz szczepień ochronnych, realizowanych w Polsce jest co roku aktualizowany i udostępniany w formie Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego. W roku 2017 nastąpiła duża zmiana, gdyż do listy szczepień obowiązkowych dołączyło szczepienie przeciwko PNEUMOKOKOM! Dotąd szczepienie to znajdowało się na liście szczepień zalecanych, rodzice… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 22 września 2016

  Chociaż słyszymy coraz częściej o przypadkach zachorowania na grypę wśród znajomych i rodziny, sezon grypowy jeszcze się na dobre nie rozpoczął. Właśnie teraz jest najlepszy czas, aby podjąć właściwe kroki i zabezpieczyć się przed możliwymi komplikacjami i negatywnymi skutkami wirusa grypy. Jak? Poprzez szczepienia! Dlaczego warto zaszczepić się przeciwko grypie? Głównym… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 26 kwietnia 2016

  Europejski Tydzień Szczepień, jak co roku obchodzony jest w ostatnim tygodniu kwietnia. W tym roku obchodom przyświeca hasło: „Domknijmy lukę w szczepieniach”.  Wydarzenie to ma na celu promowanie szczepień ochronnych kluczowych dla ochrony osób w każdym wieku przed groźnymi chorobami. To właśnie dzięki szczepieniom możemy ocalić miliony istnień ludzkich! W… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 19 lutego 2016

  Meningokoki, z pozoru niewinna nazwa, ale czy na pewno? Zapewne rodzice małych dzieci spotkali się niejednokrotnie z tym terminem i wiedzą, że meningokoki to nic dobrego, a wręcz przeciwnie, są one bardzo groźne dla zdrowia. Ale właściwie dlaczego? Czym jest inwazyjna choroba meningokokowa? Odpowiedź na to i inne pytania znajdą… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 8 stycznia 2016

  Ciąża jest okresem, kiedy kobietą targają przeróżne emocje, zarówno te pozytywne związane z wyczekiwaniem na przyjście na świat małego człowieka, jak i te negatywne, wynikające głównie z niewiedzy. O wiele prościej przejść przez ten czas, kiedy mamy przy sobie przewodnika po świecie kobiecości – wykwalifikowaną i życzliwą położną, która rozwieje… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 20 grudnia 2015

  Dentystę należy odwiedzać co pół roku. To prawda wszystkim znana, lecz niestety, w rzeczywistości umówienie się na wizytę u stomatologa, to zadanie często przesuwane na bliżej nieokreśloną przyszłość. Dlatego też na fotelu dentystycznym lądujemy, kiedy ból nie pozwala normalnie funkcjonować. O tym dlaczego warto dbać o zęby i czego tak… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  2 komentarzy
 • 18 listopada 2015

  Antybiotyki uznawane są za najważniejszy wynalazek medycyny w XX wieku. Większość z nas kojarzy je z niesmaczną i trudną do połknięcia pigułką, stanowiącą antidotum na wszelkie dolegliwości. Czy tak naprawdę jest? 18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Z tej okazji chcielibyśmy przedstawić wam kilka istotnych faktów na temat… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 10 listopada 2015

  Zalecenia szczepień określone w Programie Szczepień Ochronnych (PSO) uzgodnione są przez Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia oraz Radę Sanitarno-Epidemiologiczną działającą przy Głównym Inspektoracie Sanitarnym. W Polsce kwestie doboru szczepionek oraz terminy ich realizacji są określone w Programie Szczepień Ochronnych. PSO zawiera rekomendacje dotyczące zarówno szczepień obowiązkowych… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 10 października 2015

  Kaszel, katar, ból gardła, ból mięśni… to objawy dobrze nam znane. Myślimy, „To tylko przeziębienie, zaraz mi przejdzie”. Ale czy na pewno? Czy to tylko przeziębienie, czy może jednak grypa? Niby przebiegająca łagodnie, a jednak niebezpieczna dla naszego zdrowia. Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych zachorowań. Co roku w Polsce grypa… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 12 sierpnia 2015

  Samochód, to w dzisiejszych czasach bardzo popularny środek lokomocji. Niemalże każda rodzina posiada auto. Zwłaszcza rodzice, często podróżujący z małymi dziećmi, doceniają korzyści z posiadania własnych czterech kół. Niewątpliwie podróż komunikacją zbiorową z pociechami jest dość uciążliwa, szczególnie jeżeli wybieramy się w dalszą trasę. Przeczytaj zatem, jak zmieniły się zasady… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy

Komentowanie jest wyłączone