Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) zaliczana jest do ciężkich i częstych zaburzeń psychicznych. Zaburzenia psychiczne są również częstą przyczyną zwolnień lekarskich i w ostatnich latach liczba ta lawinowo wzrasta. ChAD dotyka kobiet i mężczyzn w równym stopniu i może być chorobą dziedziczną. Przyczyn można również dopatrywać się w czynnikach biologicznych takich jak zaburzenie równowagi neuroprzekaźników w mózgu czy towarzyszące choroby somatyczne. Szacuje się, że na ChAD może cierpieć ok. 6-11% społeczeństwa. Początek tej choroby przypada przed około  35. r.ż. i powoduje zaburzenia na wszystkich płaszczyznach funkcjonowania chorego, począwszy od życia rodzinnego, społecznego, zawodowego po aktywność intelektualną. Na rokowanie ChAD duży wpływ ma wczesne rozpoznanie i szybkie rozpoczęcie specjalistycznego leczenia. Warunkiem, który musi być spełniony, aby terapia…(CZYTAJ)
Opryszczka wargowa ze względu na częstość i powszechność występowania otrzymała przydomek pospolitej. Osoby, które zaraziły się wirusem opryszczki będą go miały w swoim organizmie na stałe. Aktualnie nie ma możliwości wyleczenia tego zakażenia, za które odpowiedzialny jest wirus HSV-1. Bytuje on w stanie „uśpienia” i tylko okresowo może się uaktywniać i uwidaczniać. Dzieje się tak najczęściej kiedy odporność człowieka obniża się na skutek infekcji, stresu, osłabienia, niedożywienia czy miesiączki. Zwykle pojawiająca się opryszczka ma łagodny przebieg. Wirus HSV-1 przenosi się za pomocą wydzieliny pęcherzykowej oraz śliny. Zarażenie się nim następuje poprzez bezpośredni kontakt z błonami śluzowymi i skórą np. w sytuacji pocałunków, picia z jednego naczynia czy używania wspólnych sztućców, maszynek do golenia i ręczników.…(CZYTAJ)
Stosowanie olejów roślinnych zamiast olejów pochodzenia zwierzęcego jest bardzo korzystne dla zdrowia. Coraz częściej spożywa się mniej znane oleje, które mają szereg właściwości leczniczych. Do takich olejów można zaliczyć: olej z czarnuszki, lniany, konopny, olej z awokado, olej z pestek winogron. W skład nasion czarnuszki wchodzi m.in. olej tłusty, którego 85% stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe, olejek lotny, białko, alkaloidy, flawonoidy i saponiny. Nasiona te wykazują wiele działań prozdrowotnych: działają przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, przeciwbakteryjnie, a także zmniejszają ryzyko zachorowania na wrzody i cukrzycę. Chronią nerki oraz wątrobę  przed toksycznym oddziaływaniem związków chemicznych i leków. Nasiona z których wytwarza się olej, wykorzystuje się również do leczenia różnych schorzeń alergicznych, astmy alergicznej, egzemy, stanów zapalnych, nadciśnienia oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowych.…(CZYTAJ)
7 października 2017 r. to święto uśmiechu – Światowy Dzień Uśmiechu. Pierwszy raz obchodzono go w 1999 roku. Zapoczątkował go Harvey Ball, który jest pomysłodawcą i autorem żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, (stworzonej w 1963 roku) – symbolu uśmiechu, radości i dobrej woli. Uśmiechnij się! Wiesz jakie to w życiu ważne? Masz zły dzień? Spróbuj zrobić tę tak małą, nic nie kosztującą Cię rzecz – uśmiechnij się – nawet w domu sam do siebie, w łazience przed lustrem, kupując Twój ulubiony serek na śniadanie! Mijasz kogoś smutnego na ulicy? Wyślij mu uśmiech może akurat odwzajemni go i poprawisz mu choć troszkę nastrój! Uśmiech powoduje uśmiech! Pamiętaj – uśmiech poprawia kontakty międzyludzkie, przełamuje bariery! Bierzmy…(CZYTAJ)