Światowy dzień menopauzy i andropauzy co rocznie obchodzony jest 18 października. Ustanowiony został przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS) i ma na celu przypomnieć społeczeństwu, jakie zdrowotne skutki niesie za są spadek hormonów płciowych zarówno u kobiet jak i mężczyzn w średnim wieku oraz, jakie problemy wiążą się z przekwitaniem i jak sobie z nimi radzić. Przekwitanie to nie tylko problem kobiet, ale również mężczyzn. Różnica w przekwitaniu u obu płci jest jednak znacząca. Po pierwsze u kobiet podczas menopauzy (meno – miesiąc, pausis – przerwa) dochodzi do całkowitego zakończenia zdolności reprodukcyjnej, zatrzymania cyklu miesięcznego, natomiast u mężczyzn ta zdolność w znacznym stopniu zmniejsza się. Po drugie andropauza u mężczyzn zachodzi łagodniej, niż menopauza u…(CZYTAJ)
Muzyka i jej znaczenie dla kultury Towarzyszy nam ona wszędzie w zabawie, odpoczynku, w drodze do pracy, w ogólnie szeroko pojętym życiu społecznym. Niekiedy jest sztuką – mowa o wielkich dziełach kompozytorów, bywa barwna i różnorodna - muzyka rozrywkowa. Tę drugą charakteryzuje dużą spontanicznością i wielowymiarowość, niesie ze sobą ogromny ładunek energii np. na koncertach. Imprezy z taką muzyką dostarczają emocje, a dzięki spotkaniom wzmacniają się kontakt i relacje towarzyskie. Współczesna muzyka jest środkiem komunikacji dla wielu subkultur młodzieżowych, fundamentem i nośnikiem ideologii. Amuzja Mówimy tutaj o zaletach muzyki i jej wpływie zatem poruszyć należy także temat choroby, która nazywa się amuzja (z gr. amousos), jest to zaburzenie percepcji muzyki (dotyczy od 1-5% ludzi). Charakteryzuje…(CZYTAJ)
Włosy, zwłaszcza gęste, mocne i lśniące, są uważane za atrybut piękna, stanowią istotny element postrzegania własnej osoby. Niestety coraz więcej osób boryka się z problemem wypadania włosów. To naturalny proces, którego doświadcza każdy człowiek, jednak coraz częściej występują przypadki, w których wypadanie włosów ma postać patologiczną. Kiedy zatem wypadanie włosów powinno nas zaniepokoić i jak poradzić sobie z tym problemem? Włosy wypadają każdego dnia i jest to naturalny proces fizjologiczny wynikający z cyklu życia włosa. Średnio „gubimy” ok. 70 – 100 włosów dziennie, zwłaszcza widoczne jest to podczas ich czesania i mycia. Sytuacja ta nie powinna nas niepokoić. Problem pojawia się wówczas, gdy wypada ponad 100 włosów dziennie i trwa to dłużej niż kilka tygodni!…(CZYTAJ)
Czy kiedykolwiek dokonując zakupu żywności sprzedawanej w opakowaniach wykonanych z tworzyw sztucznych, przeglądaliście ich etykietę? Zakładamy, że nie raz. Studiując etykietę produktu coraz częściej zwracamy uwagę na jego kaloryczność, skład czy też zawartość alergenów. Jak wskazują badania, mimo, iż nasza wiedza na temat znakowania produktów spożywczych jest coraz większa, to nadal nie studiujemy dokładnie etykiet produktów. Czy kiedykolwiek zwróciliście uwagę na wyżej przedstawione symbole, wiecie gdzie je znaleźć i co oznaczają? W ten sposób są znakowane opakowania. Symbole te dostarczają nam wiedzy o tym, z czego zostało wyprodukowane dane opakowanie. Znajdziemy je na etykiecie produktu i/lub na spodzie opakowania. Zdarza się również tak, że na etykiecie produktu znajduje się znaczek trójkąta ze skrótem wskazującym na…(CZYTAJ)