Profilaktyka to działania mające na celu zapobieganie chorobom poprzez niepodejmowanie ryzykownych zachowań zdrowotnych, wczesne wykrywanie oraz właściwe ich leczenie. Do działań profilaktycznych zaliczają się także szczepienia. W tej kategorii znajdziecie przede wszystkim informacje o prowadzonych działaniach i badaniach profilaktycznych oraz szczepieniach, które warto wykonać aby zapobiec chorobom charakterystycznym dla danego wieku.

Istnieje wiele programów krajowych, samorządowych oraz inicjowanych przez instytucje i fundacje, dzięki którym możliwe jest podejmowanie działań profilaktycznych skierowanych do różnych grup docelowych. Dzięki systematycznemu korzystaniu np. z badań profilaktycznych (coroczne wykonywanie podstawowego badania krwi, badania mammograficzne, cytologia itp.), możliwe jest monitorowanie stanu zdrowia i szybkie wdrożenie leczenia w przypadku pojawienia się pierwszych niepokojących objawów.

Tutaj znajdziesz informacje jak możesz zadbać i kontrolować swój stan zdrowia.

 • 3 kwietnia 2018

  Hemoroidy nazywane inaczej guzkami krwawniczymi lub krwawnicami, są prawidłowymi strukturami anatomicznymi w kanale odbytu. Hemoroidy to ciała jamiste wysłane śródbłonkiem naczyń włosowatych, które funkcjonują jako połączenia tętniczo-żylne. Ich budowa pozwala „domknąć” odbyt, a także formować właściwie stolec i trzymać gazy. Występują one w naszej budowie od urodzenia i jest to… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 15 marca 2017

  Niektóre osoby rezygnują ze spożywania produktów zawierających gluten pod wpływem szerzącej się mody. Jest to decyzja, którą podejmują bez wskazań medycznych. Niestety część osób musi zrezygnować z glutenu ze względu na celiakię! Czym ona jest i jak sobie z nią radzić?   Celiakia, to choroba trzewna, o podłożu genetycznym, która… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 22 września 2016

  Chociaż słyszymy coraz częściej o przypadkach zachorowania na grypę wśród znajomych i rodziny, sezon grypowy jeszcze się na dobre nie rozpoczął. Właśnie teraz jest najlepszy czas, aby podjąć właściwe kroki i zabezpieczyć się przed możliwymi komplikacjami i negatywnymi skutkami wirusa grypy. Jak? Poprzez szczepienia! Dlaczego warto zaszczepić się przeciwko grypie? Głównym… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 24 sierpnia 2016

  Nieuchronnie, wielkimi krokami nadchodzi jesień, a wraz z nią wyczekiwany przez wielu sezon na grzyby. Zanim jednak kurki, kanie, maślaki, borowiki i inne dary lasu wypełnią nasze kosze warto przypomnieć, że z grzybami nie ma żartów. O tej porze roku, co rusz w mediach pojawiają się informacje o kolejnych zatruciach,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 lipca 2016

  Emocjonujemy się atakiem rekina na wybrzeżach Kalifornii, śledzimy z zapałem informacje na temat pojawienia się egzotycznego węża na jednym z osiedli, a jednocześnie ignorujemy tak poważne, a jednocześnie powszechne zagrożenie jakim jest zakażenie wirusem HCV. 28 lipca jak co roku obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby. To… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 1 lipca 2016

  Osteoporoza zwana także „cichym złodziejem” kości jest najbardziej powszechną chorobą układu kostnego. Choroba postępuje powoli, na początku bezobjawowo. Charakteryzuje się ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Najczęstsze z nich to skomplikowane złamania kości udowej, nadgarstka czy kręgosłupa, które mogą prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci.… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 14 czerwca 2016

  Będąc krwiodawcą oddajesz więcej niż tylko krew – być może to właśnie dzięki tobie ma szansę odbyć się skomplikowana operacja? Albo to twoja krew uratuje ciężko ranną ofiarę wypadku komunikacyjnego? A może to płynąca wcześniej w twoich żyłach krew,  przetoczona ciężko chorej osobie da jej siłę do zmagania się z… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 13 maja 2016

  Nadeszła długo wyczekiwana wiosna, a tym samym na dobre rozpoczął się sezon na grille, spędzanie czasu na wolnym powietrzu i … kleszcze! Czego nie robić w sytuacji, gdy znajdziemy na naszym ciele tego podstępnego pajęczaka? Jak uniknąć powikłań wynikających z ukąszenia przez kleszcza? Oto kilka niezbędnych informacji. Nie zwlekaj! Stało… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 20 kwietnia 2016

  Ból głowy - nie ma chyba osoby, która w swoim życiu nie doświadczyła by tej dolegliwości o większym lub mniejszym nasileniu. W Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy wyróżnia się aż 280 różnych typów bólów głowy. Tyle ile rodzajów tej dolegliwości, tyle też jej przyczyn. Zwykle łączymy ból głowy z wahaniem ciśnienia, zmianą… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 7 kwietnia 2016

  Prawie każdy z nas ma w swoim bliższym lub dalszym otoczeniu osobę zmagającą się z cukrzycą. Według oficjalnych statystyk na tę cywilizacyjną chorobę może cierpieć nawet  3 miliony Polaków. Trudno jest dokładnie określić liczbę, ponieważ aż 1/3 z nich nie wie o swojej chorobie. To o tyle alarmujące, że jedynie… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy

Komentowanie jest wyłączone