Zdrowie to nie tylko prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów ciała, odpowiednia waga i kondycja fizyczna. To także poczucie komfortu i wewnętrznego spokoju. Już w X wieku Avicenna dostrzegł, że zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane. Dlatego też warto pamiętać o tym, że aby być zdrowym trzeba zadbać nie tylko o ciało ale i o duszę.

Jak to zrobić, o czym pamiętać, na co zwrócić uwagę? Trudno zmierzyć poczucie szczęścia, ale w tym miejscu chcemy omówić te zagadnienia, które mają bezpośredni wpływ na nasz dobrostan psychiczny.

 • 31 stycznia 2017

  „Normy powietrza kilkukrotnie przekroczone…”, „Smog nie odpuszcza”, te i wiele innych nagłówków w ostatnim czasie możemy usłyszeć w mediach czy przeczytać w prasie. Niestety zła sytuacja dotycząca jakości powietrza w wielu regionach Polski utrzymuje się od dłuższego czasu. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ) prowadzą pomiary zanieczyszczenia powietrza, a wyniki są… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 30 marca 2016

  Bulimia - choroba nękająca przez wiele lat, w ukryciu, często nierozpoznawana przez otoczenie, niszcząca życie chorego. Czym tak naprawdę jest i czy jest nadzieja na wyjście z niej opowiada Anna Gruszczyńska – najsławniejsza Polka, która z bulimią, zwaną przez nią Wilczym Głodem, borykała się 14 lat. Udało się jej własnymi… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 25 grudnia 2015

  Wszyscy oceniamy. Nawet jeśli się do tego nie przyznajemy, naturalna reakcją na kontakt z drugim człowiekiem jest ocena – sytuacji, otoczenia, ubioru, zachowania… Nasze osądy bardzo często opierają się na pojedynczych cechach czy reakcjach i rzadko wiążą się z poczuciem konieczności upewnienia się, czy nasza myśl była zgodna z rzeczywistością.… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 8 października 2015

  Lato dobiegło końca, nastał czas jesieni, miejmy nadzieję złotej i pięknej, sprzyjającej spacerom oraz… GRZYBOBRANIU! Jesień to pora roku, która szczególnie kojarzy nam się z grzybami, a miłośnicy tych „owoców lasów” z niecierpliwością czekają, na ich pojawienie się. I o ile zbieranie grzybów jest dla większości ludzi czynnością odprężającą, tak… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 5 października 2015

  Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego po zawodzie miłosnym pocieszamy się, wyjadając czekoladki z bombonierki? A gdy ogarnia nas chandra, kupujemy pudełko kremowych lodów? Czemu po stresującym dniu w pracy, kiedy w dodatku uwikłaliśmy się w konflikt z szefem, siadamy przed telewizorem z paczką chrupiących chipsów, paluszków lub prażonej kukurydzy? Kiedy… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 września 2015

  Posiadanie prawa jazdy stało się w dzisiejszych czasach umiejętnością w zasadzie niezbędną do sprawnego funkcjonowania zawodowego i prywatnego. Coraz częściej wybieramy własny samochód jako środek transportu – jedziemy do pracy, odwozimy do szkoły dzieci, wybieramy się na zakupy czy wycieczkę za miasto. Nie da się ukryć, że jest to jeden… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 14 września 2015

  Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko rozwijało się książkowo. Poza rozwojem fizycznym i intelektualnym, niezwykle ważną umiejętnością, która wykształca się u dziecka w pierwszych latach życia, jest mowa. To, jak nasze dziecko będzie sobie radziło z komunikacją werbalną w przyszłości, zależy od nawyków i umiejętności wypracowanych w dzieciństwie. Warto zatem… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 10 września 2015

  Myśląc o anoreksji w wyobraźni przywołujemy obraz nastolatki obsesyjnie ograniczającej pożywienie i dążącej do skrajnie niskiej wagi. Rzeczywiście, to dorastające kobiety najczęściej ulegają presji posiadania nienagannej sylwetki, a najwięcej z nich mieści się w przedziale wiekowym od 15 do 19 roku życia. Nie wierzmy jednak utartym przekonaniom – anorexia nervosa… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 2 września 2015

  Drodzy Czytelnicy! Mamy zaszczyt zaprosić Was na pierwsze spotkanie w ramach działań Portalu 5 kroków do zdrowia. Zapraszamy 12 września 2015 r. do krakowskiego Parku Jordana (wejście od al. 3 maja). Będziemy z Wami od godz. 10:00 do 16:00. Mamy nadzieję, że dołączycie do nas, żeby bliżej zapoznać się z… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 20 sierpnia 2015

  Współcześnie jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek narażeni na różne formy uzależnienia od jedzenia. Od chwili, gdy wstajemy z łóżka, aż do momentu zapadnięcia w sen, jesteśmy nieprzerwanie atakowani przez bodźce, które stymulują wydzielanie naszych soków trawiennych. Widok delektujących się przysmakami ludzi, nęcący zapach ciast i drożdżówek z pobliskiej cukierni, mnogość barów,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 9 sierpnia 2015

  Co wspólnego ma pracownik biura z zestresowanym makakiem? Czy zdrowo jest tłumić emocje? Komu najtrudniej cieszyć się z urlopu? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule. W dwudziestym wieku badaczy niepokoiła wzrastająca liczba zawałów serca i nowotworów. Odkryto, że sama medycyna nie wyjaśnia w pełni źródeł podatności na te choroby. Zaczęto poszukiwać… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 3 sierpnia 2015

  Każdy z nas obawia się o swoje zdrowie, monitoruje pracę swojego organizmu i bywa, że doszukuje się w nim usterek – w końcu ciało ludzkie nie jest doskonałe, w każdym momencie coś może się w nim popsuć. Czy zwykły kaszel może oznaczać, że moje płuca zaatakował nowotwór? Czy nawracające bóle… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 16 maja 2015

   Sen należy do podstawowych potrzeb człowieka, bez którego prawidłowe funkcjonowanie zostaje zaburzone. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym jak sen wpływa na nasze życie, dopiero w sytuacji, gdy proces ten zostaje zaburzony i pojawiają się problemy ze snem, dostrzegamy, jak wiele mu zawdzięczamy. Jakość i długość naszego snu… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 7 stycznia 2015

  Mimo tego, że stres kojarzy nam się z nieprzyjemnym napięciem emocjonalnym i przykrymi dolegliwościami natury fizjologicznej, jest nieodłącznym elementem codziennego funkcjonowania. Najprościej ujmując – bez stresu nie ma życia. Hans Selye po raz pierwszy opisał stres i mechanizm jego działania. Nad swoją teorią pracował ponad 50 lat. Otrzymał nawet przydomek… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
Print Friendly, PDF & Email

Komentowanie jest wyłączone