Używki to wszystkie substancje, które mają pobudzający wpływ na nasz organizm. To nie tylko alkohol, narkotyki i papierosy ale także napoje energetyzujące, kawa, a nawet herbata! Korzystanie z tego rodzaju substancji niesie ze sobą ryzyko uzależnienia.

Dobrze pamiętać, że wszelkie używki mają wpływ na nasz organizm i warto poznać fakty, aby wiedzieć czy warto z nich korzystać, a jeśli tak, to jak robić to bezpiecznie.

 • 30 maja 2016

  Palenie papierosów jest przyczyną przedwczesnych zgonów ludzi na całym świecie. Żaden inny pojedynczy czynnik nie ma tak istotnego negatywnego wpływu na stan zdrowia ludzi jak tytoń. Obecnie na świecie papierosy pali około 1,2 miliarda ludzi. Dane szacunkowe wskazują, iż w ciągu roku wypalanych jest około 6 trylionów sztuk papierosów. Około 80%… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 12 kwietnia 2016

  Czekolada znana jest ludzkości od ponad 2 tysięcy lat. Ceniona za smak i aromat, aspiruje do bycia lekarstwem na całe zło. Co tak naprawdę wiemy na jej temat? Czy rzeczywiście kilka kostek dziennie może poprawić nie tylko nasze samopoczucie, ale i stan zdrowia? Sprawdźcie sami! Czekolada od zawsze uważana była… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 2 lutego 2016

  Rzucanie palenia to częste postanowienie noworoczne. Najwięcej osób deklarujących zerwanie z nałogiem jest właśnie na początku roku. O negatywnych skutkach rzucania palenia pisaliśmy w oddzielnym artykule pn. „Noworoczne postanowienie – rzuć palenie” opublikowanym na łamach  portalu 5 kroków do zdrowia 5krokowdozdrowia.pl/noworoczne-postanowienie-rzuc-palenie/, zachęcamy do zapoznania się z nim. Rzucając palenie możemy… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 12 stycznia 2016

  Nowy Rok dla wielu jest symbolem oddzielającym przeszłość, na którą już nie mamy wpływu, od przyszłości, którą możemy kreować, na którą mamy wpływ. Jest to czas postanowień, snucia planów, moment, w którym pochylamy się nad własnym życiem i robimy jego „bilans”. Najczęściej nasze noworoczne postanowienia  dotyczą: zerwania z nałogiem, zrzucenia… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 2 września 2015

  Drodzy Czytelnicy! Mamy zaszczyt zaprosić Was na pierwsze spotkanie w ramach działań Portalu 5 kroków do zdrowia. Zapraszamy 12 września 2015 r. do krakowskiego Parku Jordana (wejście od al. 3 maja). Będziemy z Wami od godz. 10:00 do 16:00. Mamy nadzieję, że dołączycie do nas, żeby bliżej zapoznać się z… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 22 czerwca 2015

  Paląc papierosy szkodzisz swojemu zdrowiu! Słyszałeś to już setki, jeśli nie tysiące razy, a mimo to wciąż palisz. Ciebie to przecież nie dotyczy, ty jesteś ponad to. Przecież możesz przestać w każdej chwili... Ignorujesz ostrzeżenia zdrowotne znajdujące się na paczkach papierosów, wmawiasz rodzinie, że ograniczasz. To właściwie nie nałóg, bo… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 8 stycznia 2015

  Z badań przeprowadzonych w latach 2009-2010, wynika że nadal pali 9 milionów Polaków - 5,2 miliona mężczyzn i 3,5 miliona kobiet. Mężczyźni palą średnio 18 papierosów dziennie, czyli niemalże całą paczkę. U kobiet średnia nie jest dużo niższa, wypalają 16 sztuk dziennie. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, palenie tytoniu jest głównym czynnikiem… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  2 komentarzy
 • 8 grudnia 2014

  Kawa jest obecnie jednym z najpopularniejszych napojów pobudzających. Ale czy tak naprawdę znamy jej właściwości i sposób oddziaływania na nasz organizm? Czy każdy może ją spożywać? Niniejszy artykuł ma na celu prezentację wpływu spożycia kawy na organizm człowieka. Skład kawy Najbardziej znanym związkiem chemicznym występującym w kawie jest kofeina. Warto… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy

Komentowanie jest wyłączone