• 28 lutego 2019

  W 1977 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że mamy do czynienia z ogólnoświatową epidemią otyłości - która ze względu na szereg konsekwencji jakie za sobą niesie –  jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia ludzkości. Według danych WHO od 1975 liczba osób otyłych zwiększyła się aż trzykrotnie i stale… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 19 września 2018

  Ile razy obiecywałaś sobie, że będziesz regularnie ćwiczyć ale wiadomo godzinnego wysiłku i hektolitrów wylanego potu skutecznie Cię zniechęca? A Ty? Ile razy próbowałeś rzucić palenie, ale rozstanie z trującym „przyjacielem” w ciągu jednego dnia zawsze kończyło się fiaskiem? A może postanowiłaś, że zrezygnujesz ze słodkich przekąsek ale nie wiesz… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 27 sierpnia 2018

  Migrena to przewlekła choroba, cechująca się napadowymi bólami głowy, którym mogą towarzyszyć również inne dolegliwości. Należy do tzw. pierwotnych bólów głowy, czyli takich, które nie wynikają z występowania innych chorób. Jak rozróżnić ból migrenowy od zwykłego bólu głowy i czym jest aura? Częstość występowania migreny zależna jest od wieku, płci… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 20 sierpnia 2018

  Statystyki wskazują, że prawie 70% Polaków przynajmniej raz w życiu skarżyło się na dolegliwości bólowe kręgosłupa, a prawie 45% z nich dotyczyło odcinka lędźwiowo-krzyżowego! Nic w tym dziwnego skoro nasze kręgosłupy często muszą dźwigać balast w postaci nadmiaru tkanki tłuszczowej,  zmagać się z pracą w niefizjologicznych/wymuszonych pozycjach czy znosić przeciążenia, których… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 2 sierpnia 2018

  Jedną z głównych zasad zdrowego żywienia jest ograniczenie spożycia soli kuchennej (chlorku sodu, NaCl) w codziennej diecie. Zwiększony udział soli w diecie zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, a także nowotworów żołądka. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ilość soli nie powinna przekraczać 5g dziennie. Szczególnie ważne jest unikanie potraw… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 czerwca 2018

  Zespół cieśni kanału nadgarstka (CTS, ang. carpal tunel syndrome) może niestety dotyczyć każdego. Jeśli kiedykolwiek doświadczyliście pojawiającego się bólu nadgarstka, który jest wynikiem utrzymywania jednej pozycji dłoni przez dłuższy czas – to może być sygnał ostrzegawczy, że z waszym nadgarstkiem dzieje się coś niedobrego. Czym jest zespół cieśni kanału nadgarstka?… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 27 czerwca 2018

  Fala afrykańskich upałów dotarła do Polski. Gdy upał daje się nam we znaki, wsiadamy do nagrzanego auta i odruchowo włączamy klimatyzację w nadziei na szybką ochłodę.  Niestety jak się okazuje takie zachowanie może kosztować nas sporo zdrowia. Zachęcamy do lektury 🙂  KLIMATYZACJA SAMOCHODOWA W upalne dni temperatura wewnątrz samochodu rośnie w… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 18 kwietnia 2018

  Cellulit tzw. „skórka pomarańczowa” dotyczy ponad 85% kobiet w wieku powyżej 20 lat. Cellulit to przede wszystkim problem natury estetycznej, jednak często wśród Pań wywołuje – szczególnie u tych z zaawansowanymi jego formami dyskomfort psychiczny. Badania wskazują, że nasilenie objawów może wiązać się ze spadkiem samooceny, częstszym odczuwaniem wstydu, lęku… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 3 kwietnia 2018

  Hemoroidy nazywane inaczej guzkami krwawniczymi lub krwawnicami, są prawidłowymi strukturami anatomicznymi w kanale odbytu. Hemoroidy to ciała jamiste wysłane śródbłonkiem naczyń włosowatych, które funkcjonują jako połączenia tętniczo-żylne. Ich budowa pozwala „domknąć” odbyt, a także formować właściwie stolec i trzymać gazy. Występują one w naszej budowie od urodzenia i jest to… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 2 marca 2018

  Olejek eteryczny z drzewa herbacianego pozyskiwany jest z występujących w Australii drzew herbacianych Melaleuca alternifolia. Jednak roślina ta nie ma nic wspólnego z herbatą. Olejek pozyskiwany jest z liści, o bezbarwnym lub o jasnożółtym zabarwieniu oraz intensywnym, kamforowym zapachu. Ma on wieloletnią historię, wykorzystywany był już za czasów Aborygenów jako… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 1 marca 2018

  Ponad połowa dorosłych Polaków deklaruje, że w ciągu doby przesypia 7-8 h czyli tyle ile wynika z zaleceń. Mimo to, ponad 40% Polaków odczuwa senność i znużenie w ciągu dnia. Nic w tym dziwnego, skoro towarzyszy nam nieustanny pośpiech i stres a tempo pracy i codziennego życia doprowadza do sytuacji,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 20 lutego 2018

  W przeciągu ostatnich lat wzrosła nasza świadomość na temat tego dlaczego i co należy robić aby zachować zdrowie. Coraz chętniej dokonujemy „zdrowych wyborów”, dzięki, którym mamy szansę zachować zdrowie na długie lata - poddajemy się badaniom profilaktycznym, regularnie uprawiamy sport, zwracamy uwagę na to co ląduje na naszym talerzu. Jednym… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 19 lutego 2018

  Na rynku dostępnych jest wiele wód przeznaczonych do spożycia. W zależności od stopnia nasycenia w składniki mineralne  możemy podzielić je na wody mineralne (np. Nałęczowianka, Cisowianka, Muszynianka, Piwniczanka),  wody źródlane (np. Żywiec Zdrój, Primavera, Nestle, Dobrawa), wody stołowe i wody lecznicze. Na szczególną uwagę zasługują wody lecznicze, które po konsultacji… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 10 lutego 2018

  Miód, środek spożywczy od tysiącleci ceniony jako substancja słodząca o leczniczych właściwościach, szczególnie często pojawia się w naszej diecie w okresie jesienno-zimowym. Wiele osób przepada za specyficznym smakiem miodu w domowych potrawach i wypiekach oraz za herbatą z miodem, cytryną i sokiem malinowym pitej „na przeziębienie“. Warto zapoznać się bliżej… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 5 lutego 2018

  Na rynku dostępnych jest wiele produktów przypominających sok, choć z sokiem mają tak naprawdę niewiele wspólnego, może poza barwą. Nic zatem dziwnego, że nie doceniamy ich wartości odżywczej skoro żyjemy w błędnym przekonaniu, że na rynku dostępne są przede wszystkim „soki” nafaszerowane konserwantami, sztucznymi barwnikami z morzem cukru czy sztucznych… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 1 lutego 2018

  Warzywa są niezbędnym elementem diety. Zawierają wiele witamin, minerałów oraz błonnika. Latem świeże warzywa są łatwo dostępne. Jak jednak zapewnić sobie odpowiednią ilość witamin oraz związków mineralnych, kiedy dostęp do nich jest utrudniony? Rozwiązaniem tego problemu mogą być warzywa kiszone. Kiszenie stosuje się w celu konserwowania żywności oraz uchronienia jej… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 22 stycznia 2018

    Mało kto myśli o tym, że jego zdrowie w dużej mierze jest uwarunkowane składem mikroflory jelitowej. Ważną rolę tutaj odgrywają bakterie probiotyczne, które znajdują się w przewodzie pokarmowym.         Już w starożytności medycy zalecali spożywanie fermentowanych produktów mlecznych osobom cierpiącym na choroby żołądka, jelit i wątroby.… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 18 stycznia 2018

  Zespół suchego oka jest jedną z najczęstszych chorób okulistycznych.  Jest schorzeniem wieloczynnikowym, ponieważ składa się zarówno z czynników okulistycznych jak i środowiskowych.  Do głównych przyczyn wywołujących tę chorobę można zaliczyć: nadmierne wykorzystywanie narządu wzroku (długotrwałe czytanie, jazda samochodem, oglądanie telewizji, praca przy komputerze), czynniki środowiskowe (klimatyzacja, suche powietrze, substancje chemiczne),… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 3 stycznia 2018

  Mimo, iż okres wakacyjny już dawno dobiegł końca, pogoda za oknem zdecydowanie zachęca do podróży w ciepłe kraje. Coraz chętniej decydujemy się na tropikalne wyprawy w najdalsze zakątki świata. Jednak, aby beztrosko oddać się lenistwu, przed wyjazdem należy zadbać o to, aby nic nie zakłóciło nam pobytu. Wiele wyjazdów wiąże się… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 14 grudnia 2017

  Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) zaliczana jest do ciężkich i częstych zaburzeń psychicznych. Zaburzenia psychiczne są również częstą przyczyną zwolnień lekarskich i w ostatnich latach liczba ta lawinowo wzrasta. ChAD dotyka kobiet i mężczyzn w równym stopniu i może być chorobą dziedziczną. Przyczyn można również dopatrywać się w czynnikach biologicznych takich… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 7 grudnia 2017

  Stosowanie olejów roślinnych zamiast olejów pochodzenia zwierzęcego jest bardzo korzystne dla zdrowia. Coraz częściej spożywa się mniej znane oleje, które mają szereg właściwości leczniczych. Do takich olejów można zaliczyć: olej z czarnuszki, lniany, konopny, olej z awokado, olej z pestek winogron. W skład nasion czarnuszki wchodzi m.in. olej tłusty, którego… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 1 grudnia 2017

  Poprawia samopoczucie, wprowadza w stan głębokiego relaksu, dostarcza pozytywnych emocji, ale co najważniejsze korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Mowa oczywiście o saunie, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, zwłaszcza teraz kiedy temperatura za oknem nie rozpieszcza. Jest to z pewnością wynikiem szerokiego dostępu do informacji, które wskazują, że kąpiel w saunie… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 28 listopada 2017

  Siniaki to drobne wylewy krwi,  które są skutkiem uszkodzenia naczyń krwionośnych.  Uszkodzenie to może wystąpić w wyniku uderzenia tępym przedmiotem czy upadku. Uraz nie powoduje przerwania ciągłości skóry, ale doprowadza do uwolnienia się krwi z niewielkich naczynek krwionośnych. Wobec tego siniaki (nazywane również krwiakami) mają na początku krwistoczerwony, niemalże fioletowy… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 16 listopada 2017

  E-papieros – elektroniczne urządzenie służące do podawania nikotyny metodą inhalacji, czyli nie jest to wyrób tytoniowy. W jego przypadku nie mówimy o spalaniu tylko o podgrzewaniu zawartych w nim substancji, nie o dymie, a o parach/aerozolu. W ostatnich latach na rynku wyrobów tytoniowych popularne stały się papierosy elektroniczne. Urządzenia te… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 30 października 2017

  Rozgrzewka z punktu widzenia naszego zdrowia jest najistotniejszą częścią treningu. Zdają sobie z tego sprawę przede wszystkim Ci, którzy zbagatelizowali jej znaczenie i do dziś ponoszą tego konsekwencje. Mimo, że coraz chętniej podejmujemy aktywność fizyczną, czytamy artykuły o tym jaki jej rodzaj wybrać, aby schudnąć czy przybrać na wadze to… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 26 września 2017

  Włosy, zwłaszcza gęste, mocne i lśniące, są uważane za atrybut piękna, stanowią istotny element postrzegania własnej osoby. Niestety coraz więcej osób boryka się z problemem wypadania włosów. To naturalny proces, którego doświadcza każdy człowiek, jednak coraz częściej występują przypadki, w których wypadanie włosów ma postać patologiczną. Kiedy zatem wypadanie włosów… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 15 września 2017

  Czy kiedykolwiek dokonując zakupu żywności sprzedawanej w opakowaniach wykonanych z tworzyw sztucznych, przeglądaliście ich etykietę? Zakładamy, że nie raz. Studiując etykietę produktu coraz częściej zwracamy uwagę na jego kaloryczność, skład czy też zawartość alergenów. Jak wskazują badania, mimo, iż nasza wiedza na temat znakowania produktów spożywczych jest coraz większa, to… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 31 sierpnia 2017

  O tym, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka słyszał każdy. Tylko nieliczni, którzy nie mieli okazji poznać psiej natury, mogą mieć co do tego wątpliwości. My jednak postaramy się udowodnić, że pies to nie tylko najlepszy przyjaciel ale też nieoceniony terapeuta. Za prekursorów dogoterapii uważa się kwakrów czyli grupę religijno-wyznaniową,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 28 lipca 2017

  Sezon porzeczkowy w pełni. Już dziś warto udać się na zbiory, ponieważ porzeczki – choć często niedoceniane, stanowią doskonałe źródło składników odżywczych. Na szczególną uwagę zasługuje czarna porzeczka. Możemy spożywać ją zarówno na surowo jak i w formie przetworów – soków, dżemów czy konfitur.     Bogactwo witaminy C Pod… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 28 czerwca 2017

  Na siłowni/fitnessie wylewasz hektolitry potu, przed i po treningu pijesz białko, na obiad wcinasz kurczaka z ryżem i warzywami, a rezultaty ciężkich treningów niezbyt zadowalające? Dam radę, następnym razem będzie lepiej – powtarzasz w głowie jak mantrę, za każdym razem kiedy opuszczasz mury siłowni/fitness klubu. Prawdopodobnie znamy winowajcę. Jeśli jesteś… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 15 marca 2017

  Niektóre osoby rezygnują ze spożywania produktów zawierających gluten pod wpływem szerzącej się mody. Jest to decyzja, którą podejmują bez wskazań medycznych. Niestety część osób musi zrezygnować z glutenu ze względu na celiakię! Czym ona jest i jak sobie z nią radzić?   Celiakia, to choroba trzewna, o podłożu genetycznym, która… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 31 stycznia 2017

  „Normy powietrza kilkukrotnie przekroczone…”, „Smog nie odpuszcza”, te i wiele innych nagłówków w ostatnim czasie możemy usłyszeć w mediach czy przeczytać w prasie. Niestety zła sytuacja dotycząca jakości powietrza w wielu regionach Polski utrzymuje się od dłuższego czasu. Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ) prowadzą pomiary zanieczyszczenia powietrza, a wyniki są… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 22 grudnia 2016

  Znany już od czasów starożytnych, na przestrzeni lat udomowiony i hodowany w stawach karp pojawił się w Polsce w XIII wieku.  Zyskał status symbolu Świąt Bożego Narodzenia, jako ryba tania i łatwo dostępna. Jedni nie wyobrażają sobie bez niego Wigilii, a inni chętniej wybierają mintaja, dorsza czy łososia, w przekonaniu… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 14 grudnia 2016

  W naszej codziennej diecie powinno przeważać spożycie węglowodanów złożonych, które są niezbędnym makroskładnikiem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są one głównie wykorzystywane przez organizm do celów energetycznych. Jeden z podziałów węglowodanów dzieli je na przyswajalne i nie przyswajalne. Do węglowodanów przyswajalnych należy m.in. skrobia, czy laktoza, a do nie przyswajalnych błonnik… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 6 grudnia 2016

  Ile w ciągu miesiąca wydajemy na żywność? Z pewnością nie mało. Badania wskazują, że największą część wydatków przeciętnego Polaka/Polki stanowi właśnie żywność i napoje bezalkoholowe (24%). Jednak czy wiemy co tak naprawdę gości na naszych talerzach? Dodatki do żywności – chyba każdy z nas kojarzy to hasło, chociażby ze słyszenia.… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 listopada 2016

  Przełom roku to dobry czas by do listy dopisać kolejne noworoczne postanowienie. Nie daj się oszukać, przez dwa miesiące możesz zrobić więcej niż Ci się wydaje. Na przykład kupić rozmiar mniejszą sukienkę i zabłyszczeć na sylwestrowej imprezie. Wymówki odkładamy na bok bo wystarczy kilka minut dziennie. Tak, też jesteśmy w… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 25 listopada 2016

  Szacuje się, że hipercholesterolemia (podwyższony poziom cholesterolu) może dotyczyć nawet 61% Polaków. Badanie NATPOL przeprowadzone w 2011 roku, wykazało, że jedynie u 8% z nich udaję się wyrównać poziom cholesterolu do wartości prawidłowej. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy obok nieregularnego stosowania leków i rzadkiego wykonywania badań kontrolnych jest niedostateczna… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 24 października 2016

  O diecie bezglutenowej słyszał chyba każdy, przynajmniej raz. Wiele osób pomimo braku wskazań medycznych odstawiło produkty glutenowe – bo przecież gluten to zło! A przy okazji można zrzucić trochę kilogramów no i czuć się lepiej. Fakt czy mit? Czym właściwie jest gluten i gdzie możemy go znaleźć? Gluten jest białkiem… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 19 października 2016

  O tym, że jagody, ryby i gorzka czekolada wspomagają pracę mózgu pisaliśmy w poprzedniej części artykułu. Oczywiście to nie wszystko za co pokocha Was mózg. Poniżej kolejne produkty, które warto włączyć do swojej diety – a przy odrobinie dobrych chęci – 5 na sprawdzianie murowana 😉 5 orzechów w ciągu… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 17 października 2016

  Pełnoziarnista kanapka z odrobiną masła, sałatą, indykiem i ciecierzycą, a wszystko polane sosem winegret z oliwy z oliwek. To przykład jednego z posiłków, który w połączeniu zasadami zdrowego odżywiania i dobrymi nawykami zdrowotnymi nie tylko pozwoli Ci utrzymać prawidłową wagę, ale także cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Dlaczego? Odpowiedź… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 7 października 2016

  Powrót do szkolnej rzeczywistości często przychodzi z trudem. Szczególnie ciężko jeśli „rozleniwił” się także nasz mózg, a osłabiona pamięć i koncentracja daje się we znaki. O jakie produkty wzbogacić codzienne posiłki, a z jakich zrezygnować, by nie dać się zwariować?   Poranne smoothie… nie tylko z jagód „Nie mogę się skupić!”,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 22 września 2016

  Chociaż słyszymy coraz częściej o przypadkach zachorowania na grypę wśród znajomych i rodziny, sezon grypowy jeszcze się na dobre nie rozpoczął. Właśnie teraz jest najlepszy czas, aby podjąć właściwe kroki i zabezpieczyć się przed możliwymi komplikacjami i negatywnymi skutkami wirusa grypy. Jak? Poprzez szczepienia! Dlaczego warto zaszczepić się przeciwko grypie? Głównym… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 24 sierpnia 2016

  Nieuchronnie, wielkimi krokami nadchodzi jesień, a wraz z nią wyczekiwany przez wielu sezon na grzyby. Zanim jednak kurki, kanie, maślaki, borowiki i inne dary lasu wypełnią nasze kosze warto przypomnieć, że z grzybami nie ma żartów. O tej porze roku, co rusz w mediach pojawiają się informacje o kolejnych zatruciach,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 12 sierpnia 2016

  Nadwaga i otyłość stają się coraz poważniejszym problemem zdrowotnym Polaków. Jednym z najpopularniejszych wskaźników pozwalających ocenić, czy nasza waga jest prawidłowa, jest BMI (ang. Body Mass Index). Co kryje się za tym skrótem i jak go interpretować? Czym jest BMI? BMI to najpowszechniej  stosowany w medycynie i epidemiologii wskaźnik, pozwalający… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 lipca 2016

  Emocjonujemy się atakiem rekina na wybrzeżach Kalifornii, śledzimy z zapałem informacje na temat pojawienia się egzotycznego węża na jednym z osiedli, a jednocześnie ignorujemy tak poważne, a jednocześnie powszechne zagrożenie jakim jest zakażenie wirusem HCV. 28 lipca jak co roku obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby. To… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 14 czerwca 2016

  Będąc krwiodawcą oddajesz więcej niż tylko krew – być może to właśnie dzięki tobie ma szansę odbyć się skomplikowana operacja? Albo to twoja krew uratuje ciężko ranną ofiarę wypadku komunikacyjnego? A może to płynąca wcześniej w twoich żyłach krew,  przetoczona ciężko chorej osobie da jej siłę do zmagania się z… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 10 czerwca 2016

  Sezon na truskawki w pełni. Królują na naszych stołach w każdej postaci - w koktajlach, wypiekach, sałatkach, przetworach lub po prostu wyjadane prosto z miski (lub bezpośrednio z krzaczka). Niezależnie od tego w jakiej formie jesz je najchętniej, wszystkie wariacje na ich temat łączy jedno – przywołujący na myśl lato… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 30 maja 2016

  Palenie papierosów jest przyczyną przedwczesnych zgonów ludzi na całym świecie. Żaden inny pojedynczy czynnik nie ma tak istotnego negatywnego wpływu na stan zdrowia ludzi jak tytoń. Obecnie na świecie papierosy pali około 1,2 miliarda ludzi. Dane szacunkowe wskazują, iż w ciągu roku wypalanych jest około 6 trylionów sztuk papierosów. Około 80%… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 13 maja 2016

  Nadeszła długo wyczekiwana wiosna, a tym samym na dobre rozpoczął się sezon na grille, spędzanie czasu na wolnym powietrzu i … kleszcze! Czego nie robić w sytuacji, gdy znajdziemy na naszym ciele tego podstępnego pajęczaka? Jak uniknąć powikłań wynikających z ukąszenia przez kleszcza? Oto kilka niezbędnych informacji. Nie zwlekaj! Stało… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 6 maja 2016

  O tym jak trudno jest odnaleźć się w gąszczu zasad dotyczących zdrowego odżywiania nie trzeba raczej przekonywać nikogo, kto chociaż raz podjął próbę zmiany nawyków na zdrowsze. Początki, jak w każdej innej dziedzinie życia, bywają trudne, ale można sobie pomóc. Jak? Przy pomocy technologii! Obecnie praktycznie każdy ma dostęp bardziej… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 20 kwietnia 2016

  Ból głowy - nie ma chyba osoby, która w swoim życiu nie doświadczyła by tej dolegliwości o większym lub mniejszym nasileniu. W Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy wyróżnia się aż 280 różnych typów bólów głowy. Tyle ile rodzajów tej dolegliwości, tyle też jej przyczyn. Zwykle łączymy ból głowy z wahaniem ciśnienia, zmianą… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 12 kwietnia 2016

  Czekolada znana jest ludzkości od ponad 2 tysięcy lat. Ceniona za smak i aromat, aspiruje do bycia lekarstwem na całe zło. Co tak naprawdę wiemy na jej temat? Czy rzeczywiście kilka kostek dziennie może poprawić nie tylko nasze samopoczucie, ale i stan zdrowia? Sprawdźcie sami! Czekolada od zawsze uważana była… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 7 kwietnia 2016

  Prawie każdy z nas ma w swoim bliższym lub dalszym otoczeniu osobę zmagającą się z cukrzycą. Według oficjalnych statystyk na tę cywilizacyjną chorobę może cierpieć nawet  3 miliony Polaków. Trudno jest dokładnie określić liczbę, ponieważ aż 1/3 z nich nie wie o swojej chorobie. To o tyle alarmujące, że jedynie… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 24 marca 2016

  Jaja, szczególnie w okresie wielkanocnym określa się mianem symbolu życia. I nie ma w tym stwierdzeniu przesady, gdyż są one jednym z niewielu produktów bogatych w tak wiele cennych składników mineralnych i witamin oraz białko o najwyższej wartości biologicznej. Surowe bądź poddane technikom kulinarnym jaja, znajdują cały szereg zastosowań w codziennej… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 21 marca 2016

  Z pewnością niejednokrotnie słyszałeś o prozdrowotnych właściwościach awokado. Nazywane owocem maślanym lub gruszką aligatora, podbija serca i żołądki coraz większego grona osób, głównie wielbicieli zdrowego stylu życia. Czy rzeczywiście warto po niego sięgnąć? Czy pod tą pomarszczoną skórką kryje się bogate wnętrze? Wartości odżywcze awokado Czy owoc może być tłusty?… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 lutego 2016

  Smartphone stał się jednym z najpopularniejszych urządzeń mobilnych ostatnich lat. Według danych przedstawionych w raporcie „POLSKA.JEST.MOBI.” w pierwszym półroczu 2015 roku (do maja) 58% Polaków było w posiadaniu smartphona. Oznacza to, że „w kieszeni Polaków” znajdowało się ok. 19 mln urządzeń tego typu. Równie popularne jak smartphony stały się aplikacje… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 16 lutego 2016

  W ostatnim czasie te niepozorne, owalne, czerwone owoce szturmem podbijają rynek tak zwanej zdrowej żywności. Jagody goji - nazywane przez wielu „superżywnością” lub „najzdrowszymi owocami świata”, reklamowane jako remedium na większość chorób i dolegliwości – począwszy od nowotworów aż po bezsenność. Co tak naprawdę o nich wiemy? Pochodzenie Zacznijmy od… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 4 lutego 2016

  W dobie noworocznych postanowień postanowiłam porozmawiać o treningu idealnym dla kobiet z Karoliną Ciurka-Baster – trenerką z wieloletnim doświadczeniem, wśród swoich klientów zwaną „killerką”. Karolina oprócz spełniania się w roli trenera personalnego, specjalizującego się w treningu funkcjonalnym, jest również założycielką Fundacji TRENUJĘ-POMAGAM, która poprzez promowanie aktywności fizycznej pomaga dzieciom i… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 2 lutego 2016

  Rzucanie palenia to częste postanowienie noworoczne. Najwięcej osób deklarujących zerwanie z nałogiem jest właśnie na początku roku. O negatywnych skutkach rzucania palenia pisaliśmy w oddzielnym artykule pn. „Noworoczne postanowienie – rzuć palenie” opublikowanym na łamach  portalu 5 kroków do zdrowia 5krokowdozdrowia.pl/noworoczne-postanowienie-rzuc-palenie/, zachęcamy do zapoznania się z nim. Rzucając palenie możemy… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 stycznia 2016

  26 stycznia w całej Polsce obchodzony jest Dzień Transplantacji, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej w kwestii przeszczepu organów. Wybór tej daty nie jest przypadkowy – to właśnie 26 stycznia 1966 roku lekarze z I Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie przeprowadzili pierwszy udany przeszczep nerki. Nietrudno zatem obliczyć, że… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 26 stycznia 2016

  W dzisiejszych czasach większość z nas praktycznie nie rozstaje się ze swoim telefonem. Zapewne i ty robisz nim zdjęcia, korzystasz z mediów społecznościowych, używasz różnorodnych aplikacji. Miej go zatem przy sobie również wybierając się na stok, czy na górską wycieczkę. Może się okazać, że to właśnie on pomoże ci wyjść… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 22 stycznia 2016

  Pszczoły odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka i funkcjonowaniu całego ekosystemu. Owady te są gatunkiem strategicznym dla zapylania roślin, dzięki nim uzyskujemy plony. Oprócz zapylania roślin, pszczoły dają nam cenne produkty, których w inny sposób nie bylibyśmy w stanie otrzymać. Nie bez powodu mówi się  „pracowita jak pszczółka”, niewątpliwie, owady… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 15 stycznia 2016

  Kontynuując cykl artykułów dotyczących suplementacji w sporcie (czytaj: Suplementy w sporcie cz. 1 i Suplementy w Sporcie cz. 2) warto odnieść się jeszcze do kilku obecnych na rynku produktów. Na uwagę zasługują przede wszystkim - suplementy zawierające HMB, czyli B-hydroksymetylomaślan, argininę (na bazie której komponuje się sporą grupę suplementów) oraz… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 14 stycznia 2016

  Jak wskazują badania, z roku na rok coraz większa liczba Polaków sięga podczas codziennych zakupów po produkty ekologiczne. Sklepowe półki kuszą napisami bio i eko, a atrakcyjne opakowania przywołują na myśl domowe przetwory rodem ze spiżarni naszej babci. Czy ekologiczne rzeczywiście oznacza lepsze? Czy wyższa cena oznacza lepszą jakość? Jak… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 12 stycznia 2016

  Nowy Rok dla wielu jest symbolem oddzielającym przeszłość, na którą już nie mamy wpływu, od przyszłości, którą możemy kreować, na którą mamy wpływ. Jest to czas postanowień, snucia planów, moment, w którym pochylamy się nad własnym życiem i robimy jego „bilans”. Najczęściej nasze noworoczne postanowienia  dotyczą: zerwania z nałogiem, zrzucenia… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 6 stycznia 2016

  Sporty sylwetkowe i związane z nimi suplementy stanowią zarówno wspólną grupę z suplementami omawianymi przeze mnie w pierwszej części artykułu (czytaj: Suplementy w sporcie cz. 1) czyli suplementami w sportach wytrzymałościowych jak również część z nich jak np. odżywki białkowe stanowią niejako odrębną grupę suplementów sportowych. Cóż zatem potrzebujemy aby… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 25 grudnia 2015

  Wszyscy oceniamy. Nawet jeśli się do tego nie przyznajemy, naturalna reakcją na kontakt z drugim człowiekiem jest ocena – sytuacji, otoczenia, ubioru, zachowania… Nasze osądy bardzo często opierają się na pojedynczych cechach czy reakcjach i rzadko wiążą się z poczuciem konieczności upewnienia się, czy nasza myśl była zgodna z rzeczywistością.… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 20 grudnia 2015

  Dentystę należy odwiedzać co pół roku. To prawda wszystkim znana, lecz niestety, w rzeczywistości umówienie się na wizytę u stomatologa, to zadanie często przesuwane na bliżej nieokreśloną przyszłość. Dlatego też na fotelu dentystycznym lądujemy, kiedy ból nie pozwala normalnie funkcjonować. O tym dlaczego warto dbać o zęby i czego tak… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  2 komentarzy
 • 18 grudnia 2015

  Boże Narodzenie to czas kiedy po tygodniach spędzonych na przygotowaniach, wreszcie zasiadasz przy świątecznym stole. I wtedy się zaczyna… Jak tu nie spróbować tradycyjnych 12 potraw podczas Wigilii? Jak odmówić cioci ostatniego kawałka sernika? Jak powstrzymać się od wypicia w gronie dawno niewidzianej rodziny kilku kieliszków domowej nalewki „dla zdrowotności”?… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 13 grudnia 2015

  Reklamy suplementów diety atakują nas na każdym kroku. Wielu z nas sięga po nie szczególnie w okresie zimowym, kiedy nasza odporność jest wystawiona na dużą próbę. W zamierzeniu mają nam zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie, ale co tak naprawdę o nich wiemy? Oto kilka przydatnych informacji, o któych warto pamiętać,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 7 grudnia 2015

  Nasza dieta, jako niezbędny element dobrego samopoczucia, powinna być zbilansowana, dopasowana do potrzeb organizmu pod względem kaloryczności oraz ilości składników odżywczych. W czasach wzrastającej świadomości dotyczącej zdrowego odżywiania oraz niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania aktywności fizycznej, powyższe zdanie nikogo już nie zadziwia. Czy zdajemy sobie jednak sprawę z roli jaką w… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 3 grudnia 2015

  Organizm człowieka w 50-65 % składa się z wody. Podczas aktywności fizycznej dochodzi do dużych strat, a utrata nawet 1-2 procent jej zasobów powoduje zachwianie homeostazy, upośledzenie termoregulacji oraz obniżenie wydolności naszego organizmu nawet do 30%. Nie czekaj na pragnienie! Odwodnienie jest skutkiem nieumiejętnego planowania treningu, odczuwanie pragnienia to już… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 18 listopada 2015

  Antybiotyki uznawane są za najważniejszy wynalazek medycyny w XX wieku. Większość z nas kojarzy je z niesmaczną i trudną do połknięcia pigułką, stanowiącą antidotum na wszelkie dolegliwości. Czy tak naprawdę jest? 18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Z tej okazji chcielibyśmy przedstawić wam kilka istotnych faktów na temat… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 4 listopada 2015

  Rozpoczynając artykuł o suplementach w sporcie chciałbym zaznaczyć, iż na rynku istnieje jeden podstawowy (według mnie) najlepszy, lecz niedoceniany "suplement" - WODA. Celowo napisałem wielkimi literami gdyż większość ludzi (nawet tych ćwiczących) często nie docenia wody. Woda nie wpisuje się ściśle w definicję suplementu diety, jednak poprzez swoje wielopłaszczyznowe działanie… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  2 komentarzy
 • 30 października 2015

  Przetworzone mięso jest dla ludzi czynnikiem rakotwórczym - czytamy w opublikowanym 26 października raporcie Międzynarodowej Agencji ds. Badań nad Rakiem (IARC), instytucji działającej przy Światowej Organizacji Zdrowia. Badacze podkreślają, że spożywanie 50 gramów przetworzonego mięsa dziennie (czyli ilości odpowiadającej dwom plasterkom wędliny) podnosi o 18% ryzyko zachorowania na raka jelita… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 października 2015

  „Aktywność fizyczna” to hasło, które wśród Polaków niestety najczęściej wzbudza… wyrzuty sumienia. Niby wiedzę mamy niemałą – że ruch jest niezbędny dla zdrowia, że żaden lek go nie zastąpi, że wskazany w każdym wieku. Czyli jest ważny i potrzebny. To dlaczego aż 32% Polaków nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej!? Polaków… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 10 października 2015

  Kaszel, katar, ból gardła, ból mięśni… to objawy dobrze nam znane. Myślimy, „To tylko przeziębienie, zaraz mi przejdzie”. Ale czy na pewno? Czy to tylko przeziębienie, czy może jednak grypa? Niby przebiegająca łagodnie, a jednak niebezpieczna dla naszego zdrowia. Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych zachorowań. Co roku w Polsce grypa… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 8 października 2015

  Lato dobiegło końca, nastał czas jesieni, miejmy nadzieję złotej i pięknej, sprzyjającej spacerom oraz… GRZYBOBRANIU! Jesień to pora roku, która szczególnie kojarzy nam się z grzybami, a miłośnicy tych „owoców lasów” z niecierpliwością czekają, na ich pojawienie się. I o ile zbieranie grzybów jest dla większości ludzi czynnością odprężającą, tak… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 5 października 2015

  Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego po zawodzie miłosnym pocieszamy się, wyjadając czekoladki z bombonierki? A gdy ogarnia nas chandra, kupujemy pudełko kremowych lodów? Czemu po stresującym dniu w pracy, kiedy w dodatku uwikłaliśmy się w konflikt z szefem, siadamy przed telewizorem z paczką chrupiących chipsów, paluszków lub prażonej kukurydzy? Kiedy… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 30 września 2015

  Wielu z nas chciałoby poprawić swoją kondycję fizyczną i wyrzeźbić swoje ciało. Niewielu jednak wie, jak prawidłowo się za to zabrać. Często chęci mamy, jednak z ich realizacją jest już gorzej. Pojawia się wiele wymówek, które oddalają nas od podjęcia tego pierwszego kroku. W rozmowie z Panem Maćkiem Jantasem –… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 września 2015

  Posiadanie prawa jazdy stało się w dzisiejszych czasach umiejętnością w zasadzie niezbędną do sprawnego funkcjonowania zawodowego i prywatnego. Coraz częściej wybieramy własny samochód jako środek transportu – jedziemy do pracy, odwozimy do szkoły dzieci, wybieramy się na zakupy czy wycieczkę za miasto. Nie da się ukryć, że jest to jeden… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 23 września 2015

  Według specjalistów od żywienia sukces sportowy można w 50% przypisać odpowiednio skomponowanej diecie. Co zatem jeść żeby efekty ćwiczeń nie poszły na marne? Dieta osób uprawiających sport musi, z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne, spełniać wiele wymogów. W komponowaniu planu żywienia dla sportowców, kluczowe jest uwzględnienie adekwatniej kaloryczności posiłków i… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 10 września 2015

  Myśląc o anoreksji w wyobraźni przywołujemy obraz nastolatki obsesyjnie ograniczającej pożywienie i dążącej do skrajnie niskiej wagi. Rzeczywiście, to dorastające kobiety najczęściej ulegają presji posiadania nienagannej sylwetki, a najwięcej z nich mieści się w przedziale wiekowym od 15 do 19 roku życia. Nie wierzmy jednak utartym przekonaniom – anorexia nervosa… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 8 września 2015

  W ostatnich latach aktywność fizyczna i dbanie o sylwetkę stało się popularne, co jest bardzo pozytywnym trendem. Ruch jest bowiem niezbędnym elementem naszego życia, nie bez kozery mówimy, że „ruch to zdrowie”. Wiadomo także, że aktywność fizyczna powinna być połączona z odpowiednio zbilansowaną dietą. U osób uprawiających sport zapotrzebowanie na… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 2 września 2015

  Drodzy Czytelnicy! Mamy zaszczyt zaprosić Was na pierwsze spotkanie w ramach działań Portalu 5 kroków do zdrowia. Zapraszamy 12 września 2015 r. do krakowskiego Parku Jordana (wejście od al. 3 maja). Będziemy z Wami od godz. 10:00 do 16:00. Mamy nadzieję, że dołączycie do nas, żeby bliżej zapoznać się z… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 27 sierpnia 2015

  Wrzesień to ważny miesiąc dla rodziców i dzieci. Szczególnie dla tych którzy pierwszy raz rozstają się ze swoimi pociechami i powierzają je opiece przedszkolnych wychowawców. To wyjątkowo stresujący moment dlatego zadaliśmy kilka ważnych pytań naszej Pani Ekspert. Jak przygotować dziecko do rozpoczęcia nauki w przedszkolu? Jaka jest rola wychowawcy? O… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  2 komentarzy
 • 26 sierpnia 2015

  Moment, w którym diagnozowana jest cukrzyca, jest trudnym doświadczeniem dla każdego pacjenta. Wiele obaw wynika z niewiedzy i niedostatecznego omówienia wątpliwości z lekarzem diabetologiem. W leczeniu wielu chorób metabolicznych, takich jak na przykład cukrzyca kluczową rolę odgrywa zmiana nawyków żywieniowych. Dieta diabetyka powinna być zatem szczegółowo przeanalizowana podczas konsultacji lekarskiej.… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 24 sierpnia 2015

  „Pociągnęłam bardzo ostrożnie i poczułam gorycz.[…] To była yerba mate. Jedno z najmniej przyjemnych doświadczeń kulinarnych w moim życiu. Trawiasty, mocny, gorzki napar. Wykrzywiał twarz i napełniał oczy łzami. Chwyciłam za rurkę i zamieszałam zielone błoto. Podjęłam jeszcze dwie czy trzy próby zasmakowania w mate, a potem dałam za wygraną… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 18 sierpnia 2015

  W czasie dużego wysiłku fizycznego organizm traci wraz z potem sporo wody i cennych składników mineralnych, głównie sodu, potasu, magnezu i wapnia. Przy wzmożonym wysiłku fizycznym nasz organizm musi sobie poradzić z podwyższoną temperaturą ciała i ubytkiem płynów ustrojowych. Podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu jest odpowiednie nawodnienie, o którym powinny pamiętać… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  2 komentarzy
 • 9 sierpnia 2015

  Co wspólnego ma pracownik biura z zestresowanym makakiem? Czy zdrowo jest tłumić emocje? Komu najtrudniej cieszyć się z urlopu? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule. W dwudziestym wieku badaczy niepokoiła wzrastająca liczba zawałów serca i nowotworów. Odkryto, że sama medycyna nie wyjaśnia w pełni źródeł podatności na te choroby. Zaczęto poszukiwać… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 8 sierpnia 2015

    Wakacje w pełni, pogoda rozpieszcza nas, osiągając coraz to wyższe temperatury. Być może skwar lejący się z nieba powoduje, że ochota na aktywność fizyczną jest mniejsza, jest jednak idealne rozwiązanie – pływanie! To doskonała forma wypoczynku, pomagająca utrzymać kondycję fizyczną, jednocześnie dająca ochłodę w upalne dni. Pływanie to popularna… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 3 sierpnia 2015

  Każdy z nas obawia się o swoje zdrowie, monitoruje pracę swojego organizmu i bywa, że doszukuje się w nim usterek – w końcu ciało ludzkie nie jest doskonałe, w każdym momencie coś może się w nim popsuć. Czy zwykły kaszel może oznaczać, że moje płuca zaatakował nowotwór? Czy nawracające bóle… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 1 sierpnia 2015

  Lato jest okresem kiedy można spodziewać się wysokich temperatur, pięknego słońca, upalnych dni. Warto wówczas szczególnie zadbać o dobrą kondycję naszego organizmu. Specjaliści doradzają nam jakie produkty powinniśmy spożywać w wakacje. Na liście znajdują się głównie produkty orzeźwiające, lekkostrawne, ochładzające. Nie możemy zapomnieć jednak o tym, by nie spożywać ich… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 23 lipca 2015

    Żar leje się z nieba a słupki rtęci szybują w górę. Lato w pełni, a wraz z nim przetaczające się przez nasz kraj fale upałów. Nasze organizmy nie są przyzwyczajone do wysokich temperatur, więc gdy temperatura osiąga 30°C rośnie ryzyko przegrzania organizmu i wystąpienia udaru cieplnego. Wysokie temperatury są… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 15 lipca 2015

  Zaczął się sezon urlopów, większość z nas wyjeżdżając na wakacje spędzi wiele godzin w podróży. Mijamy po drodze wiele przydrożnych barów, zajazdów i stacji, które zachęcają nas do skorzystania z ich oferty. Jednakże, przy wysokich temperaturach spożywanie żywności z tego typu miejsc może przysporzyć nam wielu problemów zdrowotnych i nieprzyjemnych… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 3 lipca 2015

  Badania profilaktyczne stanowią klucz do wyeliminowania ryzyka związanego z rozwojem poważnych chorób, poprzez ich zdiagnozowanie na wczesnym etapie. Dowiedz się, jakie badania profilaktyczne powinieneś wykonywać i jak często należy je powtarzać. Ostatnimi czasy coraz profilaktyka zdrowotna staje się coraz popularniejszym tematem. Setki razy słyszałeś, a nawet sam powtarzałeś powiedzenie, że… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 24 czerwca 2015

  Rozpoczyna się właśnie lato. Okres wyczekanych urlopów i wypraw w nieznane. Nikt z nas nie chciałby, aby zasłużony odpoczynek został zakłócony przez mogące pokrzyżować plany problemy zdrowotne. Jak zatem przygotować się do wakacji, aby przebiegły one w spokojnej atmosferze? Odwiedź lekarza! Wyjazdy, czy to dalsze czy też bliższe wiążą się… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 22 czerwca 2015

  Paląc papierosy szkodzisz swojemu zdrowiu! Słyszałeś to już setki, jeśli nie tysiące razy, a mimo to wciąż palisz. Ciebie to przecież nie dotyczy, ty jesteś ponad to. Przecież możesz przestać w każdej chwili... Ignorujesz ostrzeżenia zdrowotne znajdujące się na paczkach papierosów, wmawiasz rodzinie, że ograniczasz. To właściwie nie nałóg, bo… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 17 czerwca 2015

  Sól – tak bardzo popularna w naszej kuchni. Obecna na stole w prawie każdym domu i restauracji. Niezbędna do życia ale w nadmiarze może bardzo zaszkodzić. Nasuwa się pytanie – jak z niej rozsądnie korzystać? W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam kilka faktów odnośnie soli, sodu (głównego składnika soli kuchennej) i… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 17 czerwca 2015

  Jak często zdarza się, że jesteś tak bardzo głodny, że nie zwracasz uwagi na to co jesz i chcesz tylko jak najszybciej zaspokoić apetyt? Nie sięgasz wtedy po starannie przygotowany, pełnowartościowy posiłek. Kończysz najczęściej z kebabem w ręku między jednym spotkaniem a drugim. Czy tego chcemy czy nie, dieta mężczyzn… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 25 maja 2015

  Prawda o tym, że lepiej zapobiegać, niż leczyć jest znana już od dawna. Czemu zatem z tak dużym dystansem niektórzy z nas podchodzą do kwestii badań profilaktycznych? Ich wykonanie zajmuje zazwyczaj kilka lub kilkanaście minut, a pewności, że wszystko z naszym zdrowiem jest w całkowitym porządku, nie da się przecenić.… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 30 kwietnia 2015

  O tym jak potrzebna do życia jest woda nie trzeba nikogo przekonywać. Zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, szczególnie w przypadku małych dzieci i osób starszych, może być tragiczne w skutkach. Jak zatem rozpoznać odwodnienie organizmu i mu zapobiegać? Woda jest niezbędna do życia. W zależności od wieku i zawartości tkanki tłuszczowej,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 29 kwietnia 2015

  Wraz z nadejściem cieplejszych dni, dużo chętniej spędzamy wolny czas na świeżym powietrzu. Jedną z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu jest grillowanie w gronie rodziny lub znajomych. Czy jednak taka forma wypoczynku służy naszemu zdrowiu? Kiedy słupek rtęci zaczyna nieśmiało piąć się w górę, a słońce coraz dłużej świeci na… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 17 kwietnia 2015

  Najczęstszymi wymówkami, które wysuwamy, aby usprawiedliwić swoją bezczynność są brak czasu i odpowiedniego sprzętu sportowego oraz przeciwwskazania zdrowotne. Istnieją jednak formy aktywności fizycznej, które nie wymagają żadnych nakładów finansowych ani specjalnego przygotowania. Spacery, bo o nich mowa, stanowią najprostszą i najbardziej naturalną metodę utrzymania sprawności fizycznej. Zachęcamy do zapoznania się… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 23 marca 2015

  Jak wygląda Twój typowy dzień? Najpierw 8 godzin pracy przed komputerem, po powrocie do domu oglądanie telewizji, a przed snem przeglądanie Internetu i korzystanie z serwisów społecznościowych na urządzeniach mobilnych? Twoje oczy są z każdej strony bombardowane przez uciążliwe promieniowanie wysyłane przez monitory komputerów i innych sprzętów elektronicznych. Jak je… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 23 marca 2015

    Internet jest popularnym źródłem informacji, zawierającym wiadomości z różnych dziedzin życia. Ludzie chętnie pogłębiają swoją wiedzę i poszukują odpowiedzi na nurtujące pytania przy wykorzystaniu tej technologii. Należy jednak być ostrożnym co do zawartości merytorycznej treści prezentowanych na stronach. Zwłaszcza informacje z dziedziny zdrowia i medycyny wymagają weryfikacji. Poniżej przedstawiamy… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 8 stycznia 2015

  Z badań przeprowadzonych w latach 2009-2010, wynika że nadal pali 9 milionów Polaków - 5,2 miliona mężczyzn i 3,5 miliona kobiet. Mężczyźni palą średnio 18 papierosów dziennie, czyli niemalże całą paczkę. U kobiet średnia nie jest dużo niższa, wypalają 16 sztuk dziennie. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, palenie tytoniu jest głównym czynnikiem… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  2 komentarzy
 • 7 stycznia 2015

  Bohaterką dzisiejszego wywiadu jest pani Karolina Ciurka-Baster, trenerka fitness z wieloletnim doświadczeniem, szkoleniowiec i prezenter w szkole Tribal Fitness School oraz Group Training, koordynatorka ds. treningu funkcjonalnego w Fitness Platinium., posiada certyfikaty TRX, Kettlebells, deepWORK, Bosu, brała udział w wielu szkoleniach m.in. Tabata, freestyler, Les Mills, stretching Rita Mazurek: Pani… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 3 stycznia 2015

  Kalkulator BMI to szybki sposób na wyliczenie idealnej wagi. Dzięki wskaźnikowi BMI dowiemy się również, czy nasza waga jest w normie, czy nie grozi nam nadwaga lub niedowaga. Obliczenie BMI dzięki jest bardzo proste, wystarczy że wpiszesz odpowiednie wartości do kalkulatora.   Kalkulator BMI Waga: kg Wzrost: cm Oblicz BMI (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 8 grudnia 2014

  Podczas zakupów spożywczych większość z nas kieruje się ceną lub przyzwyczajeniem. Warto jednak przyjrzeć się etykietom produktów, wrzucanych do koszyka i przeanalizować co dokładnie jemy i za co płacimy. Poniżej przedstawiamy garść wskazówek, przydatnych w dokonywaniu świadomych wyborów konsumenckich. Czytanie etykiet pomaga w: dokonywaniu dobrych wyborów tj. wyborze bardziej wartościowych… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 8 grudnia 2014

  Kawa jest obecnie jednym z najpopularniejszych napojów pobudzających. Ale czy tak naprawdę znamy jej właściwości i sposób oddziaływania na nasz organizm? Czy każdy może ją spożywać? Niniejszy artykuł ma na celu prezentację wpływu spożycia kawy na organizm człowieka. Skład kawy Najbardziej znanym związkiem chemicznym występującym w kawie jest kofeina. Warto… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 8 grudnia 2014

  Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi czytelnika, iż aktywny styl życia sprzyja utrzymaniu zdrowia. Przedstawiamy w nim informacje o wpływie wysiłku fizycznego na czynność układu krążenia oraz aktualny stan wiedzy na temat profilaktyki rozwoju miażdżycy. Pozostaje ona przyczyną powstawania wielu chorób układu sercowo naczyniowego. Zdrowy styl życia – najskuteczniejsza profilaktyka… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
Print Friendly, PDF & Email

Komentowanie jest wyłączone