• 28 lutego 2019

  W 1977 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że mamy do czynienia z ogólnoświatową epidemią otyłości - która ze względu na szereg konsekwencji jakie za sobą niesie –  jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia ludzkości. Według danych WHO od 1975 liczba osób otyłych zwiększyła się aż trzykrotnie i stale… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 19 września 2018

  Ile razy obiecywałaś sobie, że będziesz regularnie ćwiczyć ale wiadomo godzinnego wysiłku i hektolitrów wylanego potu skutecznie Cię zniechęca? A Ty? Ile razy próbowałeś rzucić palenie, ale rozstanie z trującym „przyjacielem” w ciągu jednego dnia zawsze kończyło się fiaskiem? A może postanowiłaś, że zrezygnujesz ze słodkich przekąsek ale nie wiesz… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 2 sierpnia 2018

  Jedną z głównych zasad zdrowego żywienia jest ograniczenie spożycia soli kuchennej (chlorku sodu, NaCl) w codziennej diecie. Zwiększony udział soli w diecie zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, a także nowotworów żołądka. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ilość soli nie powinna przekraczać 5g dziennie. Szczególnie ważne jest unikanie potraw… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 czerwca 2018

  Zespół cieśni kanału nadgarstka (CTS, ang. carpal tunel syndrome) może niestety dotyczyć każdego. Jeśli kiedykolwiek doświadczyliście pojawiającego się bólu nadgarstka, który jest wynikiem utrzymywania jednej pozycji dłoni przez dłuższy czas – to może być sygnał ostrzegawczy, że z waszym nadgarstkiem dzieje się coś niedobrego. Czym jest zespół cieśni kanału nadgarstka?… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 27 czerwca 2018

  Fala afrykańskich upałów dotarła do Polski. Gdy upał daje się nam we znaki, wsiadamy do nagrzanego auta i odruchowo włączamy klimatyzację w nadziei na szybką ochłodę.  Niestety jak się okazuje takie zachowanie może kosztować nas sporo zdrowia. Zachęcamy do lektury 🙂  KLIMATYZACJA SAMOCHODOWA W upalne dni temperatura wewnątrz samochodu rośnie w… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 20 marca 2018

  Problem próchnicy u dzieci do lat 3 w Polsce dotyczy ponad połowy dzieci w tym wieku! Skalę problemu można zobrazować przywołując dane statystyczne zebrane w ramach realizacji jednego z programów profilaktyki próchnicy dzieci w wieku przedszkolnym. W ramach projektu, dokonano przeglądu stanu uzębienia u 38,5 tys. przedszkolaków z woj. śląskiego,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 20 lutego 2018

  W przeciągu ostatnich lat wzrosła nasza świadomość na temat tego dlaczego i co należy robić aby zachować zdrowie. Coraz chętniej dokonujemy „zdrowych wyborów”, dzięki, którym mamy szansę zachować zdrowie na długie lata - poddajemy się badaniom profilaktycznym, regularnie uprawiamy sport, zwracamy uwagę na to co ląduje na naszym talerzu. Jednym… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 19 lutego 2018

  Na rynku dostępnych jest wiele wód przeznaczonych do spożycia. W zależności od stopnia nasycenia w składniki mineralne  możemy podzielić je na wody mineralne (np. Nałęczowianka, Cisowianka, Muszynianka, Piwniczanka),  wody źródlane (np. Żywiec Zdrój, Primavera, Nestle, Dobrawa), wody stołowe i wody lecznicze. Na szczególną uwagę zasługują wody lecznicze, które po konsultacji… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 10 lutego 2018

  Miód, środek spożywczy od tysiącleci ceniony jako substancja słodząca o leczniczych właściwościach, szczególnie często pojawia się w naszej diecie w okresie jesienno-zimowym. Wiele osób przepada za specyficznym smakiem miodu w domowych potrawach i wypiekach oraz za herbatą z miodem, cytryną i sokiem malinowym pitej „na przeziębienie“. Warto zapoznać się bliżej… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 5 lutego 2018

  Na rynku dostępnych jest wiele produktów przypominających sok, choć z sokiem mają tak naprawdę niewiele wspólnego, może poza barwą. Nic zatem dziwnego, że nie doceniamy ich wartości odżywczej skoro żyjemy w błędnym przekonaniu, że na rynku dostępne są przede wszystkim „soki” nafaszerowane konserwantami, sztucznymi barwnikami z morzem cukru czy sztucznych… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 1 lutego 2018

  Nadwaga i otyłość dotyczy coraz większej liczby dzieci na całym świecie. Dane wskazują, że otyłych jest 10% dzieci i młodzieży w wieku 5-17 lat. Prognozy również nie napawają optymizmem. Szacuje się, że w 2025 r. liczba dzieci otyłych w tej grupie wiekowej może wynieść nawet 177 milionów!   Walkę z… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 1 lutego 2018

  Warzywa są niezbędnym elementem diety. Zawierają wiele witamin, minerałów oraz błonnika. Latem świeże warzywa są łatwo dostępne. Jak jednak zapewnić sobie odpowiednią ilość witamin oraz związków mineralnych, kiedy dostęp do nich jest utrudniony? Rozwiązaniem tego problemu mogą być warzywa kiszone. Kiszenie stosuje się w celu konserwowania żywności oraz uchronienia jej… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 22 stycznia 2018

    Mało kto myśli o tym, że jego zdrowie w dużej mierze jest uwarunkowane składem mikroflory jelitowej. Ważną rolę tutaj odgrywają bakterie probiotyczne, które znajdują się w przewodzie pokarmowym.         Już w starożytności medycy zalecali spożywanie fermentowanych produktów mlecznych osobom cierpiącym na choroby żołądka, jelit i wątroby.… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 18 stycznia 2018

  Zespół suchego oka jest jedną z najczęstszych chorób okulistycznych.  Jest schorzeniem wieloczynnikowym, ponieważ składa się zarówno z czynników okulistycznych jak i środowiskowych.  Do głównych przyczyn wywołujących tę chorobę można zaliczyć: nadmierne wykorzystywanie narządu wzroku (długotrwałe czytanie, jazda samochodem, oglądanie telewizji, praca przy komputerze), czynniki środowiskowe (klimatyzacja, suche powietrze, substancje chemiczne),… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 14 grudnia 2017

  Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) zaliczana jest do ciężkich i częstych zaburzeń psychicznych. Zaburzenia psychiczne są również częstą przyczyną zwolnień lekarskich i w ostatnich latach liczba ta lawinowo wzrasta. ChAD dotyka kobiet i mężczyzn w równym stopniu i może być chorobą dziedziczną. Przyczyn można również dopatrywać się w czynnikach biologicznych takich… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 7 grudnia 2017

  Stosowanie olejów roślinnych zamiast olejów pochodzenia zwierzęcego jest bardzo korzystne dla zdrowia. Coraz częściej spożywa się mniej znane oleje, które mają szereg właściwości leczniczych. Do takich olejów można zaliczyć: olej z czarnuszki, lniany, konopny, olej z awokado, olej z pestek winogron. W skład nasion czarnuszki wchodzi m.in. olej tłusty, którego… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 1 grudnia 2017

  Poprawia samopoczucie, wprowadza w stan głębokiego relaksu, dostarcza pozytywnych emocji, ale co najważniejsze korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Mowa oczywiście o saunie, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, zwłaszcza teraz kiedy temperatura za oknem nie rozpieszcza. Jest to z pewnością wynikiem szerokiego dostępu do informacji, które wskazują, że kąpiel w saunie… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 28 listopada 2017

  Siniaki to drobne wylewy krwi,  które są skutkiem uszkodzenia naczyń krwionośnych.  Uszkodzenie to może wystąpić w wyniku uderzenia tępym przedmiotem czy upadku. Uraz nie powoduje przerwania ciągłości skóry, ale doprowadza do uwolnienia się krwi z niewielkich naczynek krwionośnych. Wobec tego siniaki (nazywane również krwiakami) mają na początku krwistoczerwony, niemalże fioletowy… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 30 października 2017

  Rozgrzewka z punktu widzenia naszego zdrowia jest najistotniejszą częścią treningu. Zdają sobie z tego sprawę przede wszystkim Ci, którzy zbagatelizowali jej znaczenie i do dziś ponoszą tego konsekwencje. Mimo, że coraz chętniej podejmujemy aktywność fizyczną, czytamy artykuły o tym jaki jej rodzaj wybrać, aby schudnąć czy przybrać na wadze to… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 15 września 2017

  Czy kiedykolwiek dokonując zakupu żywności sprzedawanej w opakowaniach wykonanych z tworzyw sztucznych, przeglądaliście ich etykietę? Zakładamy, że nie raz. Studiując etykietę produktu coraz częściej zwracamy uwagę na jego kaloryczność, skład czy też zawartość alergenów. Jak wskazują badania, mimo, iż nasza wiedza na temat znakowania produktów spożywczych jest coraz większa, to… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 4 września 2017

  Śmierć łóżeczkowa, zespół nagłej śmierci niemowlęcia (ang. sudden infant death syndrome – SIDS) to  nagły, nieoczekiwany zgon niemowlęcia. W trakcie snu po prostu przestaje oddychać bez określonych przyczyn zdrowotnych. Co roku w Polsce z powodu SIDS umiera około 200 dzieci, w Stanach Zjednoczonych aż 3,5 tysiąca. Najczęściej do zgonu dochodzi w wieku… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 31 sierpnia 2017

  O tym, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka słyszał każdy. Tylko nieliczni, którzy nie mieli okazji poznać psiej natury, mogą mieć co do tego wątpliwości. My jednak postaramy się udowodnić, że pies to nie tylko najlepszy przyjaciel ale też nieoceniony terapeuta. Za prekursorów dogoterapii uważa się kwakrów czyli grupę religijno-wyznaniową,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 28 lipca 2017

  Sezon porzeczkowy w pełni. Już dziś warto udać się na zbiory, ponieważ porzeczki – choć często niedoceniane, stanowią doskonałe źródło składników odżywczych. Na szczególną uwagę zasługuje czarna porzeczka. Możemy spożywać ją zarówno na surowo jak i w formie przetworów – soków, dżemów czy konfitur.     Bogactwo witaminy C Pod… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 17 marca 2017

  Sen to naturalna potrzeba organizmu, stan fizjologiczny, w którym ustaje świadomy odbiór bodźców zewnętrznych, zmniejszona jest reaktywność na sygnały. Ważną cechą snu jest jego odwracalność, czyli powrót do stanu czuwania pod wpływem odpowiednich bodźców zewnętrznych. Sen dotyczy wszystkich, nie ma osoby, która mogłaby powiedzieć, że może funkcjonować bez snu. To… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 22 lutego 2017

  Program Szczepień Ochronnych (PSO), szerzej znany jako kalendarz szczepień ochronnych, realizowanych w Polsce jest co roku aktualizowany i udostępniany w formie Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego. W roku 2017 nastąpiła duża zmiana, gdyż do listy szczepień obowiązkowych dołączyło szczepienie przeciwko PNEUMOKOKOM! Dotąd szczepienie to znajdowało się na liście szczepień zalecanych, rodzice… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 24 października 2016

  O diecie bezglutenowej słyszał chyba każdy, przynajmniej raz. Wiele osób pomimo braku wskazań medycznych odstawiło produkty glutenowe – bo przecież gluten to zło! A przy okazji można zrzucić trochę kilogramów no i czuć się lepiej. Fakt czy mit? Czym właściwie jest gluten i gdzie możemy go znaleźć? Gluten jest białkiem… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 17 października 2016

  Pełnoziarnista kanapka z odrobiną masła, sałatą, indykiem i ciecierzycą, a wszystko polane sosem winegret z oliwy z oliwek. To przykład jednego z posiłków, który w połączeniu zasadami zdrowego odżywiania i dobrymi nawykami zdrowotnymi nie tylko pozwoli Ci utrzymać prawidłową wagę, ale także cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Dlaczego? Odpowiedź… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 22 września 2016

  Chociaż słyszymy coraz częściej o przypadkach zachorowania na grypę wśród znajomych i rodziny, sezon grypowy jeszcze się na dobre nie rozpoczął. Właśnie teraz jest najlepszy czas, aby podjąć właściwe kroki i zabezpieczyć się przed możliwymi komplikacjami i negatywnymi skutkami wirusa grypy. Jak? Poprzez szczepienia! Dlaczego warto zaszczepić się przeciwko grypie? Głównym… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 6 września 2016

  Prawidłowa dieta w ciąży wpływa pozytywnie na rozwój płodu. Dlatego, tak ważne jest aby uzupełniać codzienne posiłki o produkty bogate w składniki mineralne, witaminy oraz pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu matki jak i płodu. Dzisiaj omówimy dwa: żelazo i kwas foliowy. Jednym z ważniejszych pierwiastków, w który bogata powinna… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 30 sierpnia 2016

    Dieta kobiety karmiącej, a co za tym idzie jej jadłospis powinien być różnorodny, bogaty w pełnowartościowe pokarmy. Obowiązują ogólne zasady dotyczące bilansowania składników pokarmowych, unikania jedzenia śmieciowego, przekąsek, używek. Za złotą zasadę można uznać połączenie trzech zaleceń: należy wykluczyć z diety składniki, które mogą mieć działanie alergizujące. należy zachować… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 12 sierpnia 2016

  Nadwaga i otyłość stają się coraz poważniejszym problemem zdrowotnym Polaków. Jednym z najpopularniejszych wskaźników pozwalających ocenić, czy nasza waga jest prawidłowa, jest BMI (ang. Body Mass Index). Co kryje się za tym skrótem i jak go interpretować? Czym jest BMI? BMI to najpowszechniej  stosowany w medycynie i epidemiologii wskaźnik, pozwalający… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 10 czerwca 2016

  Sezon na truskawki w pełni. Królują na naszych stołach w każdej postaci - w koktajlach, wypiekach, sałatkach, przetworach lub po prostu wyjadane prosto z miski (lub bezpośrednio z krzaczka). Niezależnie od tego w jakiej formie jesz je najchętniej, wszystkie wariacje na ich temat łączy jedno – przywołujący na myśl lato… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 30 maja 2016

  Palenie papierosów jest przyczyną przedwczesnych zgonów ludzi na całym świecie. Żaden inny pojedynczy czynnik nie ma tak istotnego negatywnego wpływu na stan zdrowia ludzi jak tytoń. Obecnie na świecie papierosy pali około 1,2 miliarda ludzi. Dane szacunkowe wskazują, iż w ciągu roku wypalanych jest około 6 trylionów sztuk papierosów. Około 80%… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 26 kwietnia 2016

  Europejski Tydzień Szczepień, jak co roku obchodzony jest w ostatnim tygodniu kwietnia. W tym roku obchodom przyświeca hasło: „Domknijmy lukę w szczepieniach”.  Wydarzenie to ma na celu promowanie szczepień ochronnych kluczowych dla ochrony osób w każdym wieku przed groźnymi chorobami. To właśnie dzięki szczepieniom możemy ocalić miliony istnień ludzkich! W… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 13 marca 2016

  Streptococcus pneumoniae, dwoinka zapalenia płuc czyli PNEUMOKOKI. Dla wielu to obco brzmiąca nazwa, która nie kojarzy się ze zdrowiem. Są to jednak patogeny, szczególnie groźne dla małych dzieci, poniżej 2 roku życia, a także dla osób starszych. Pneumokoki sieja  postrach szczególnie wśród rodziców małych dzieci. Czy słusznie? Czy są odpowiedzialne… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 19 lutego 2016

  Meningokoki, z pozoru niewinna nazwa, ale czy na pewno? Zapewne rodzice małych dzieci spotkali się niejednokrotnie z tym terminem i wiedzą, że meningokoki to nic dobrego, a wręcz przeciwnie, są one bardzo groźne dla zdrowia. Ale właściwie dlaczego? Czym jest inwazyjna choroba meningokokowa? Odpowiedź na to i inne pytania znajdą… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 14 stycznia 2016

  Jak wskazują badania, z roku na rok coraz większa liczba Polaków sięga podczas codziennych zakupów po produkty ekologiczne. Sklepowe półki kuszą napisami bio i eko, a atrakcyjne opakowania przywołują na myśl domowe przetwory rodem ze spiżarni naszej babci. Czy ekologiczne rzeczywiście oznacza lepsze? Czy wyższa cena oznacza lepszą jakość? Jak… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 8 stycznia 2016

  Ciąża jest okresem, kiedy kobietą targają przeróżne emocje, zarówno te pozytywne związane z wyczekiwaniem na przyjście na świat małego człowieka, jak i te negatywne, wynikające głównie z niewiedzy. O wiele prościej przejść przez ten czas, kiedy mamy przy sobie przewodnika po świecie kobiecości – wykwalifikowaną i życzliwą położną, która rozwieje… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 20 grudnia 2015

  Dentystę należy odwiedzać co pół roku. To prawda wszystkim znana, lecz niestety, w rzeczywistości umówienie się na wizytę u stomatologa, to zadanie często przesuwane na bliżej nieokreśloną przyszłość. Dlatego też na fotelu dentystycznym lądujemy, kiedy ból nie pozwala normalnie funkcjonować. O tym dlaczego warto dbać o zęby i czego tak… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  2 komentarzy
 • 1 grudnia 2015

  Masę kostną buduje się w okresie dorastania i taka okazja później się nie powtórzy. Zobacz, jak ją wykorzystać przy pomocy KoD-u, czyli witaminy K i D. Kości są ważne Wyobraź sobie, że budujesz dom, do którego niebawem się wprowadzisz. Z czego postawisz mur: ze styropianu czy raczej z czegoś trwalszego? Od… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 20 listopada 2015

  Woda jest elementem niezbędnym do powstania i przetrwania wszystkich form życia. Pełni różnorodne funkcje w naszym ciele, odpowiada za transport związków organicznych i nieorganicznych, jest rozpuszczalnikiem, umożliwia wydalanie ubocznych produktów metabolizmu. Do zachowania wszystkich procesów życiowych nasz organizm musi otrzymać nie mniej niż 1 ml wody na 1kcal energii wytworzonej w… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 18 listopada 2015

  Antybiotyki uznawane są za najważniejszy wynalazek medycyny w XX wieku. Większość z nas kojarzy je z niesmaczną i trudną do połknięcia pigułką, stanowiącą antidotum na wszelkie dolegliwości. Czy tak naprawdę jest? 18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Z tej okazji chcielibyśmy przedstawić wam kilka istotnych faktów na temat… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 10 listopada 2015

  Zalecenia szczepień określone w Programie Szczepień Ochronnych (PSO) uzgodnione są przez Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia oraz Radę Sanitarno-Epidemiologiczną działającą przy Głównym Inspektoracie Sanitarnym. W Polsce kwestie doboru szczepionek oraz terminy ich realizacji są określone w Programie Szczepień Ochronnych. PSO zawiera rekomendacje dotyczące zarówno szczepień obowiązkowych… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 30 października 2015

  Przetworzone mięso jest dla ludzi czynnikiem rakotwórczym - czytamy w opublikowanym 26 października raporcie Międzynarodowej Agencji ds. Badań nad Rakiem (IARC), instytucji działającej przy Światowej Organizacji Zdrowia. Badacze podkreślają, że spożywanie 50 gramów przetworzonego mięsa dziennie (czyli ilości odpowiadającej dwom plasterkom wędliny) podnosi o 18% ryzyko zachorowania na raka jelita… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 27 października 2015

  Stojąc na straży zdrowia uczniów Minister Zdrowia określił wymagania, które od 1 września 2015 roku spełniać muszą produkty spożywcze dostępne w szkolnych sklepikach i stołówkach. Twórcy rozporządzenia wzięli sobie do serca znane powiedzenie „czego Jaś się nie nauczy, Jan nie będzie umiał” i opracowując wytyczne dla placówek oświatowych wzięli sobie… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 10 października 2015

  Kaszel, katar, ból gardła, ból mięśni… to objawy dobrze nam znane. Myślimy, „To tylko przeziębienie, zaraz mi przejdzie”. Ale czy na pewno? Czy to tylko przeziębienie, czy może jednak grypa? Niby przebiegająca łagodnie, a jednak niebezpieczna dla naszego zdrowia. Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych zachorowań. Co roku w Polsce grypa… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 17 września 2015

  Wydawałoby się, że w obecnych czasach, kiedy dostęp do wiarygodnych informacji dotyczących zdrowia w ciąży jest powszechny i każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna być objęta opieką lekarską, informowanie o szkodliwości spożywania alkoholu przez ciężarne powinno być tylko formalnością. Niestety, z powodu niewiedzy kobiet ciężarnych, wciąż wiele dzieci rodzi się… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 14 września 2015

  Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko rozwijało się książkowo. Poza rozwojem fizycznym i intelektualnym, niezwykle ważną umiejętnością, która wykształca się u dziecka w pierwszych latach życia, jest mowa. To, jak nasze dziecko będzie sobie radziło z komunikacją werbalną w przyszłości, zależy od nawyków i umiejętności wypracowanych w dzieciństwie. Warto zatem… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 10 września 2015

  Myśląc o anoreksji w wyobraźni przywołujemy obraz nastolatki obsesyjnie ograniczającej pożywienie i dążącej do skrajnie niskiej wagi. Rzeczywiście, to dorastające kobiety najczęściej ulegają presji posiadania nienagannej sylwetki, a najwięcej z nich mieści się w przedziale wiekowym od 15 do 19 roku życia. Nie wierzmy jednak utartym przekonaniom – anorexia nervosa… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 3 września 2015

  Jak wiadomo pierwsze śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Powinno być spożywane przed wyjściem z domu. Pomijając ten posiłek, znacznie obniżamy sprawność umysłową, efektywność w pracy, szkole, jesteśmy osłabieni, znużeni lub senni, mamy problem z koncentracją. Brak pierwszego śniadania może przyczyniać się do zaburzeń pracy układu pokarmowego oraz metabolizmu.… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 31 sierpnia 2015

  Wakacje dobiegają końca, przed uczniami kolejny rok szkolny. Warto już na początku dobrze zaplanować najbliższe miesiące, zaczynając od skompletowania „wyprawki szkolnej”. Zacznijmy od podstaw, czyli od wyboru właściwego plecaka, który nasza pociecha będzie nosiła codziennie do szkoły. Pomocą w tym zakresie służy nam Główny Inspektor Sanitarny, który wydał zalecenia dotyczące… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 27 sierpnia 2015

  Wrzesień to ważny miesiąc dla rodziców i dzieci. Szczególnie dla tych którzy pierwszy raz rozstają się ze swoimi pociechami i powierzają je opiece przedszkolnych wychowawców. To wyjątkowo stresujący moment dlatego zadaliśmy kilka ważnych pytań naszej Pani Ekspert. Jak przygotować dziecko do rozpoczęcia nauki w przedszkolu? Jaka jest rola wychowawcy? O… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  2 komentarzy
 • 18 sierpnia 2015

  Skuteczne i bezpieczne stosowanie leków nawet tych bez recepty zależy między innymi od sposobu w jaki je przechowujemy. Ma to niebagatelne znaczenie, gdyż leki w tym różnego rodzaju maści, kremy, syropy, witaminy mogą tracić swoje właściwości gdy są narażone na czynniki dla nich szkodliwe takie jak wysoka temperatura, ostre światło,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 12 sierpnia 2015

  Samochód, to w dzisiejszych czasach bardzo popularny środek lokomocji. Niemalże każda rodzina posiada auto. Zwłaszcza rodzice, często podróżujący z małymi dziećmi, doceniają korzyści z posiadania własnych czterech kół. Niewątpliwie podróż komunikacją zbiorową z pociechami jest dość uciążliwa, szczególnie jeżeli wybieramy się w dalszą trasę. Przeczytaj zatem, jak zmieniły się zasady… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 7 sierpnia 2015

  Każdego roku, między 1. a 7. sierpnia, obchodzony jest Światowy Tydzień Karmienia Piersią. W tym roku świętujemy jego jubileuszową, 25. edycję. Celem organizatorów jest zachęcanie do karmienia piersią i podejmowanie działań na rzecz poprawy zdrowia dzieci na całym świecie. W inicjatywę zaangażowane jest 170 krajów oraz wiele instytucji, między innymi… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 1 sierpnia 2015

  Lato jest okresem kiedy można spodziewać się wysokich temperatur, pięknego słońca, upalnych dni. Warto wówczas szczególnie zadbać o dobrą kondycję naszego organizmu. Specjaliści doradzają nam jakie produkty powinniśmy spożywać w wakacje. Na liście znajdują się głównie produkty orzeźwiające, lekkostrawne, ochładzające. Nie możemy zapomnieć jednak o tym, by nie spożywać ich… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 15 lipca 2015

  Zaczął się sezon urlopów, większość z nas wyjeżdżając na wakacje spędzi wiele godzin w podróży. Mijamy po drodze wiele przydrożnych barów, zajazdów i stacji, które zachęcają nas do skorzystania z ich oferty. Jednakże, przy wysokich temperaturach spożywanie żywności z tego typu miejsc może przysporzyć nam wielu problemów zdrowotnych i nieprzyjemnych… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 14 lipca 2015

  Latem każdy sposób na ochłodzenie wydaje się nam dobry, basen, morze, jezioro a w mieście kurtyny wodne czy też fontanny. Kąpiele w dużych miejskich fontannach są bardzo popularne w upalne dni. Wbrew pozorom takie miejsca kryją w sobie wiele niebezpieczeństw.       Najczęściej woda w fontannie krąży w obiegu zamkniętym i… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 29 czerwca 2015

  Lato w pełni - w upalne dni, kiedy temperatura nierzadko przekracza 30ºC, następuję trudny czas dla naszego organizmu, pragnienie wzrasta, a półki w sklepach uginają się od ciężaru różnego rodzaju kolorowych butelek, puszek i kartonów. Producenci starają się zaspokoić wszystkie nasze potrzeby, a my często mamy dylemat co kupić, co… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 25 czerwca 2015

  Sprawność fizyczna jest elementem koniecznym do prawidłowego rozwoju dzieci już od pierwszych tygodni życia. Wyrobienie właściwych nawyków już od najmłodszych lat procentować będzie na przyszłość, zapobiegając wadom postawy, otyłości i wielu poważnym schorzeniom. Zatem ile czasu dziennie maluch, który nie skończył jeszcze 5 roku życia, powinien spędzać aktywnie bawiąc się… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 14 maja 2015

  O tym jak ważnym elementem rozwoju dziecka jest aktywność fizyczna i o czym powinni pamiętać rodzice, pragnący rozbudzić w dziecku pasję do sportu rozmawiamy z Katarzyną Bukowską-Tyrałą - trenerką judo, absolwentką Wychowania Fizycznego oraz Fizjoterapii na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, absolwentką kierunku Fizjoterapia na Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 30 kwietnia 2015

  O tym jak potrzebna do życia jest woda nie trzeba nikogo przekonywać. Zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, szczególnie w przypadku małych dzieci i osób starszych, może być tragiczne w skutkach. Jak zatem rozpoznać odwodnienie organizmu i mu zapobiegać? Woda jest niezbędna do życia. W zależności od wieku i zawartości tkanki tłuszczowej,… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 16 kwietnia 2015

  Aktywność ruchowa i prowadzenie zdrowego trybu życia pozytywnie wpływają zarówno na samopoczucie, jak i na stan fizyczny organizmu. Również w przypadku kobiet ciężarnych, wykonywanie odpowiednio dobranego treningu, po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę, może przynieść wiele korzyści zarówno dla młodej mamy, jak i rozwijającego się dziecka. Pomimo, że rośnie… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 14 kwietnia 2015

  Kontrowersje wokół szczepień ochronnych w wielu przypadkach są powodem, dla którego rodzice rezygnują z zaszczepienia swojego dziecka. Mnogość, często sprzecznych ze sobą, informacji jakie do nich dociera powoduje, że wybór wiarygodnych danych jest trudny. Zachęcamy zatem do zapoznania się z II częścią artykułu Fakty i mity na temat szczepień, który pomoże rozwiać… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 4 kwietnia 2015

  Jeżeli w waszym domu codziennością są próby przekonania małego niejadka do zjedzenia łyżki zupy i czujecie, że osiągnęliście mistrzowski poziom w prośbach, groźbach a nawet przekupstwach, a mimo wszystko nic nie odnosi pożądanego skutku, zapoznajcie się z naszymi poradami. Rodzice często narzekają na problemy związane z małym apetytem dzieci. Problem… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 31 marca 2015

  Szczepienia ochronne budzą dużo kontrowersji, przede wszystkim w gronie rodziców, którzy stoją przed podjęciem decyzji: Szczepić czy nie szczepić? Na portalach i forach internetowych można znaleźć liczne wypowiedzi „ekspertów” z dziedziny wakcynologii. Rodzice nieustannie wymieniają się co raz to nowszymi „dowodami” potwierdzającymi związek autyzmu ze szczepieniami, jednak czy związek ten… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 23 marca 2015

  Szczepienia ochronne poddawane są wielu restrykcyjnym i dokładnym badaniom, jednak tak jak inne leki, mogą wywołać działania niepożądane (w przypadku szczepień są to Niepożądane Odczyny Poszczepienne). O ryzyku wystąpienia NOP należy mówić głośno, zatem zapoznajmy się z rzeczywistymi danymi na temat NOP.     Niepożądane Odczyny Poszczepienne (NOP) to nieprawidłowa… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 23 marca 2015

    Internet jest popularnym źródłem informacji, zawierającym wiadomości z różnych dziedzin życia. Ludzie chętnie pogłębiają swoją wiedzę i poszukują odpowiedzi na nurtujące pytania przy wykorzystaniu tej technologii. Należy jednak być ostrożnym co do zawartości merytorycznej treści prezentowanych na stronach. Zwłaszcza informacje z dziedziny zdrowia i medycyny wymagają weryfikacji. Poniżej przedstawiamy… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 23 marca 2015

  Szczepienia ochronne w ostatnim czasie budzą wiele kontrowersji. Rodzice mają wiele wątpliwości związanych ze szczepieniami, poszukują rzetelnych odpowiedzi. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Obalamy mity, prezentujemy fakty! Odpowiedzi zostały zaopiniowane przez Panią dr hab. n. med. Dorotę Mrożek-Budzyn, która jest Konsultantem Wojewódzkim w Dziedzinie Epidemiologii.   Szczepionki zawierają… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 23 marca 2015

  Suplementy diety przeznaczone dla dzieci zaczęły w ostatnich czasach znacząco zyskiwać na popularności. Najmłodszych kuszą swoim atrakcyjnym wyglądem i smakiem, a rodzicom obiecują pozytywny wpływ na zdrowie i rozwój ich dzieci. Czy istnieje jednak uzasadnienie dla podawania dzieciom suplementów witaminowych, bez wskazań lekarza? W trosce o zdrowie swoich dzieci, wielu… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 10 marca 2015

  Immunoprofilaktyka obejmuje działania podejmowane w celu wzmacniania odporności człowieka, zapobiegania występowaniu oraz zwalczania chorób zakaźnych poprzez wprowadzenie do organizmu surowicy odpornościowej lub immunoglobuliny (białko krwi, które ma zdolność rozpoznawania i przyłączania się do antygenu) zawierającej swoiste przeciwciała. Dzięki podaniu tych preparatów, w momencie kolejnego kontaktu z drobnoustrojem, organizm zareaguje, produkując odpowiednie… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
 • 16 lutego 2015

  Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów na zimowy wypoczynek są góry. Ferie zimowe to zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, wspaniała okazja do szusowania na stokach, spacerów w poszukiwaniu zapierających dech w piersiach zimowych krajobrazów oraz zabaw na śniegu i lodzie. Aby przywieźć z ferii jedynie pozytywne wspomnienia, należy pamiętać jednak o… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  1 komentarzy
 • 8 stycznia 2015

  Problem uzależnień w obecnych czasach dotyczy nie tylko przyjmowania określonych środków psychoaktywnych, tj. narkotyki, alkohol czy nikotyna, ale także odnosi się do bardzo silnej potrzeby wykonywania pewnych czynności. W dobie XXI wieku, znacznym problemem jest uzależnienie od komputera, Internetu, TV czy telefonu. Współczesne środki komunikacji, mają ogromny wpływ na rozwój… (ZOBACZ WIĘCEJ)

  0 komentarzy
Print Friendly, PDF & Email

Komentowanie jest wyłączone