Dieta kobiety karmiącej, a co za tym idzie jej jadłospis powinien być różnorodny, bogaty w pełnowartościowe pokarmy. Obowiązują ogólne zasady dotyczące bilansowania składników pokarmowych, unikania jedzenia śmieciowego, przekąsek, używek.
Za złotą zasadę można uznać połączenie trzech zaleceń:
- należy wykluczyć z diety składniki, które mogą mieć działanie alergizujące.
- należy zachować umiar w pierwszym miesiącu, a po tym czasie stopniowo wprowadzać nowe składniki.
- karmienie piersią nie jest dobrym czasem na eksperymenty i rewolucje.
Dieta powinna być: racjonalna, urozmaicona i przede wszystkim zdrowa dla matki i niemowlęcia. Nie musisz więc nagle i całkowicie zmieniać Twoich nawyków żywieniowych. Ważne, by w Twoim jadłospisie pojawiły się warzywa, owoce, mięsa i ryby, nabiał i produkty zawierające skrobię. Nie zapominaj też o tłuszczach.
Przede wszystkim obserwuj swoją pociechę, jeśli zaobserwujesz u dziecka kolki, wysypkę lub inne objawy wskazujące na alergię, zidentyfikuj produkt, który spożywałaś a który może nie być tolerowany przez dziecko i wyeliminuj go z diety.
W czasie ciąży jak i laktacji często mówi się, że powinno się „jeść za dwóch”. Nie jest to jednak prawdą. Jedz tak, by nie odczuwać głodu, czerp z tego przyjemność, bądź racjonalna. Istotne jednak jest to, by na Twoim talerzu pojawiały się:
- warzywa i owoce. Dostarczają one niezbędnych witamin, składników mineralnych i błonnika.
- produkty skrobiowe, takie jak: ryż, makaron, chleb pełnoziarnisty, kasze, nasiona roślin strączkowych. Produkty te dodadzą Ci energii.
- białko: mięso, ryby, jajka.
- nabiał: jogurt, twaróg. Produkty te są bogate w wapń, który wzmacnia Twoje kości, ale także kości dziecka. Choć mleko oraz jego przetwory mogą wywoływać alergie można spróbować stosować je w diecie, jako, że są dobrym źródłem wapnia a wyeliminować w przypadku potwierdzonej alergii u dziecka.
- tłuszcze: masło, oliwa z oliwek, olej rzepakowy. W ten sposób dostarczasz tłuszcze Omega 3 i 6, które są składnikiem korzystnie wpływającym na rozwój układu nerwowego Twojego dziecka.
- Suszone owoce: figi, morele, które są bogatym źródłem magnezu.
- Pamiętaj, żeby pić dużo płynów (woda niegazowana, soki (jabłko, burak), zielona herbata).
Podczas karmienia najlepiej uważać lub unikać pokarmów alergizujących. Zaliczamy do nich:
- orzechy (szczególnie ziemne, ale także migdały).
- soję
- czekoladę i kakao (można jeść białą czekoladę).
- miód.
- ryby wędzone.
- sery żółte, sery dojrzewające (camemberty, brie, niebieskie itd., ale też feta czy mozzarella).
- truskawki, poziomki, od czasu ukończenia przez dziecko 1 miesiąca także ostrożnie z jagodami, malinami, agrestem, porzeczkami.
Karmienie piersią nie jest czasem eksperymentów. Warto trzymać się pewnych ogólnych zasad, które są właściwe również dla codziennego odżywiania:
- zrezygnuj przede wszystkim z alkoholu. Pamiętaj, że wypity alkohol trafia bezpośrednio do mleka i może zaszkodzić dziecku.
- ostrożnie również z ostrymi przyprawami, marynatami, octem oraz potrawami smażonymi.
- ogranicz żywność przetworzoną i konserwowaną, zawierającą dużą ilość związków chemicznych.
- owoce i warzywa staraj się jeść nieprzetworzone, wyjątkiem są papryka i cebula (papryka grillowana, cebula sparzona).
- jedz lekkostrawnie (unikaj produktów wzdymających takich jak rośliny strączkowe), co pozwoli zarówno Tobie czuć się dobrze jak i unikniesz problemów żołądkowo-jelitowych takich jak wzdęcia u swojego maluszka.
Pamiętając o tych zasadach z pewnością poradzisz sobie z komponowaniem codziennego menu. Pamiętaj, że dieta zrównoważona, to przede wszystkim dieta urozmaicona!
Autor: Aleksandra Zuzel – studentka kierunku zdrowie publiczne spec. inspekcja sanitarna CMUJ
Źródło:
- https://parenting.pl/portal/dieta-matki-karmiacej (dostęp: 25.08.2016r.)
- http://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/zywienie-dzieci/karmienie-piersia/co-moge-jesc-podczas-karmienia-piersia (dostęp: 25.08.2016r.)
- http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/ciaza/karmienie-piersia-zasady-diety-matki-karmiacej_35969.html (dostęp: 25.08.2016r.)
- http://www.mjakmama24.pl/dziecko/zywienie-dziecka/jadlospis-karmiacej-mamy,561_1062.html (dostęp: 25.08.2016r.)
- http://pediatria.mp.pl/karmienie-piersia/52539,jak-sie-odzywiac-w-czasie-karmienia-piersia (dostęp: 25.08.2016r.)